Ana sayfa Teknoloji Cihazlar

Yurtdışından Telefon Nasıl Getirilir ?

44
0
yurtdışıdan-telefon-nasıl-getirilir
yurtdışıdan-telefon-nasıl-getirilir

Yurtdışından telefon getirmek isteyen kişiler, yurtdışından telefon nasıl getirilir sorusuna bir yanıt aramaya başladı. Bu aşamadan sonra telefon nasıl açtırılır ve telefon kaydı yaptırma gibi aramalar söz konusu oldu. Bu yazımızda hem yurtdışından telefon getirme hem de açtırma konusunda bilgiler göreceksiniz.

Yurtdışından Telefon Nasıl Getirilir ?

Yurtdışından telefon getirmek kolaydır fakat açtırmak zordur. Hangi ülkeden telefon almak istiyorsanız, bu telefonu alıp ülkeye sokabilirsiniz. Havaalanında herhangi bir problem olmayacaktır. Ülkeye girdikten sonra pasaporta işletmeniz gerekmektedir. İşletmediğiniz zaman size tanınan süre geçince, telefon kapanacaktır. Ayrıca Ağustos 2019’da gelen güncelleme ile pasaporta telefon işletme ücreti 1500 TL oldu, yeni yılda bu sayının zamlanması bekleniyor. Telefonu açtırmanın birkaç yolu mevcut fakat bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, bu yöntemler yakın zamanda son bulacak. Yurtdışından getirdiğiniz telefonu nasıl açtırabilirsiniz sorusuna birazdan yanıt vereceğiz.

Yurtdışından Getirilen Telefon Nasıl Açtırılır ?

Yasal ve yapılması gereken yol; telefonun pasaporta işletilmesi ve açtırılmasıdır. Bu yola başvuran kişilerin 1500 TL ödedekleri öğrenilince, birçok kişi IMEI taktiği ile telefonunu açtırmaya başladı. IMEI ile telefon açtırma işlemi çok basit işlemdir. Bu durumda eski ve akıllı olan bir telefon ve yeni telefona ihtiyacınız olacaktır. Bu iki telefonla gideceğiniz herhangi bir telefoncu IMEI numarası atayarak, yeni telefonu aktifleştirebilecektir. İşlem bu kadar kolaydır.

telefon getirtmek
telefon getirtmek

Bu yöntemin yaygınlaşması ve yurtdışından telefon getiren kişilerin pasaporta işletmemesi yüzünden bakanlık bu olaya el attı ve yakında bu yöntemin devre dışı kalacağını belirtti. Şu an bu yöntem dışında kullanılan herhangi bir yöntem yok, IMEI numarasını değiştirme yöntemi son bulunca hangi yöntemlerin ortaya çıkacağı merak konusu.

Bu işlemin ücreti de merak edilmektedir. Yurtdışından getirdiğiniz telefonu, telefoncuda açtırmak isterseniz ödeyeceğiniz ücret ortalama 100 TL olacaktır. Bu işlemin ücret piyasası 50 TL ile 100 TL aralığındadır.

Yurtdışından Telefon Getirilir Mi ?

Parası bizden değersiz olan ve vergilerin az olduğu ülkelerden telefon getirtilebilir. Bu işlem az önce de bahsettiğimiz gibi çok basit ve kolaydır. Bu şekilde telefon getirtmek halen çok mantıklıdır. Çünkü; halen ucuza telefon alabileceğimiz birçok ülke bulunmaktadır. Özellikle vergilerin az olduğu Balkan ülkerinden birçok telefonu çok uygun fiyata getirtebilirsiniz.

yurtdışından-getirilen-telefonu-açtırmak
yurtdışından-getirilen-telefonu-açtırmak

Romanya ve Ukrayna, en ucuz şekilde telefon getirebileceğiniz ülkelerdendir. Ukrayna’ya karşı bizim para birimimiz çok daha değerlidir, bu sayede Ukrayna’dan telefon getirtmek mantıklıdır. Romanya’nın parası, bizim paramızda daha değerlidir fakat bu ülke de vergiler düşüktür. Bu sayede Romanya’dan alacağınız telefon, bizim ülkemizde alacağınız telefondan daha ucuza gelecektir.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz