Ana sayfa Finans Kredi Kartları

Yüksek Limitli Kredi Kartı Nasıl Alınır ?

12
0
yüksek-limitli-kredi-kartı
yüksek-limitli-kredi-kartı

Yüksek Limitli Kredi Kartı Nasıl Alınır ?

Kredi kartı günümüzde çoğu kişinin tercih ettiği bir ödeme yöntemi haline gelmiştir. Gerek ödeme kolaylığı gerek taksit seçenekleri gerekse bankalar tarafından yapılan kampanyalarla kullanıcılar için cazip hale getirilmektedir. Ülkemizde de 192 milyondan fazla kullanıma açık kredi kartı bulunmaktadır. Bazı kişiler birden fazla bankadan kredi kartı alabilmektedirler. Genellikle bu bireyler için kredi kartı kullanımı oldukça rutin bir hal almaktadır. Fakat kredi kartılarının limitli olması kişilerin harcamalarını sınırlandırmaktadır. Bu tarz sınırlamalara takılmamak ve ihtiyaç halinde kartını özgürce kullanabilmek için yüksek limitli kredi kartı nasıl alınır veya kart limiti nasıl yükseltilir sorularına cevap bulmak gerekmektedir.

kredi-kartı
kredi-kartı

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir ?

Kanunlara göre kişilere verilen kredi kartlarının limiti aylık gelirlerinin %70’ini geçmemelidir. Fakat düzenli gelire sahip kişilere bankalar farklı limit seçenekleri sunmaktadır. Bu durumda da yine esas kriter gelir durumudur fakat kredi notu ve sicil durumu da göz önünde bulundurulmaktadır. Kredi kartı limit artırımı için bankaya başvurmadan önce bankanın güven kazanmalısınız diyebiliriz. Bu güveni ise kredi notunuzla sağlamanız gerekmektedir, bankalar bu şekilde sizin nasıl bir müşteri olduğunuz hakkında fikir yürütmektedir. Bunun dışında bankalar sizden limitinizin çoğunu harcamanızı beklemektedir. ‘Mevcut limitinizi kullanmıyorsanız artırıma da gerek yoktur’ bakış açısıyla yaklaşmaktadırlar. Kredi kartı limit artırımı için izlemeniz gereken birkaç yoldan bahsedecek olursak;

  • Ödemelerinizi her ay mutlaka tarihi geçmeden yapmalısınız
  • Sürekli asgari tutarı ödemeyin, 3 ay içerisinde mutlaka 1 kere tüm borcu kapatmaya çalışın
  • Kredi kartınız üzerinden otomatik fatura ödeme talimatı oluşturun
  • Otomatik limit artırımı talebinde bulunun

En çok merak edilen konulardan biri de limitsiz kredi kartının nasıl alınacağıdır. Limitsiz kredi kartları sadece iş insanlarına ve bilinen mal varlığı çok fazla olan kişilere verilmektedir. Bazen birçoğuna banka reklamı yapması için limitsiz kartlar tanımlanmaktadır.

kredi-kartı-çıkarma
kredi-kartı-çıkarma

Yüksek Limitli Kredi Kartı Veren Bankalar

Kredi kartı konusunda bankaların politikaları değişmektedir. Bu yüzden başvurduğunuz bankaya göre kart limitinizde yapmak istediğiniz değişiklikler de farklılık gösterebilmektedir. Yüksek limitli kredi kartı veren bankalardan ilk dördü şöyle sıralanmaktadır;

  • Card Finans

Finansbank’ın bir ürünü olan Card Finans’ta kişilerin gelir durumlarına göre üst limit belirlenmekte olup herhangi bir standart belirlenmemiştir. En yüksek limiti veren bankalar listesinde ilk sırada bulunan banka genellikle maaşın 4 katı olmalı kuralına uymaktadır. Standart limitin yanında hastane ve sigorta ödemeleri gibi acil durumlar için ek limit özelliği de bulunmaktadır ve toplam limit bu şekilde belirlenmektedir.

  • Axess

Axess, Akbank’a bağlı bir kredi kartıdır. Daha önceden bankadan birden fazla kredi kartı alarak farklı limitler ayarlanabilmekteydi. Fakat Akbank’ın yeni uygulamasıyla kart harcamaları birbirlerine entegre edilmiştir. Örneğin Akbank’a ait 5000 ₺’lik bir visa kartınız ile 3500 ₺’lik bir master cardınız olduğunu farz edelim. Eğer master cardınızdaki 3500 ₺’yi harcarsanız visa kartınızda da aynı miktarda azalma olacaktır. Yani visa kartınızdan alışveriş yapmasanız dahi kullanım limitiniz 1500 ₺’ye düşecektir.

  • Maximum Card

Maximum Card, İş Bankası’na ait bir üründür. 200 binden fazla iş yeriyle anlaşması bulunan kartın çok fazla talep edilmesinin nedeni sunduğu avantajlardır.  Ayrıca bankanın üniversite öğrencileri için de kredi kartı seçeneği bulunmaktadır.

  • Bonus Card

Garanti Bankası’nın bir ürünü olan Bonus Card da limitini başvuran kişiye göre belirlemektedir. İlk aylarda kart limiti aylık gelirin en fazla 2 katı olarak belirlenmektedir. Daha sonra müşterinin de kart kullanım durumuna göre ister talebinizle ister otomatik artırım talimatıyla kredi kartı limiti düzenli olarak artırılacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz