Ana sayfa Yaşam Dekorasyon

Yatak Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

317
0
yatak odası dekorasyon fikirleri

Yatak odası dekorasyonu tasarımı ve renkleri huzurlu ve ferah bir ortam olması gereken yatak odaları için özen gösterilmesi gereken bir konudur. Elbetteki konfor ve kullanım kolaylığı sağlanmış olmalıdır. Bunun dışında kullanılan renkler, aksesuarlar ve kullanılan malzeme dinlenme ve rahatlama ortamı olan yatak odalarında özenle seçilmelidir.

Yatak odası takımlarına bakıldığında standart yatak odasında bulunan eşyalar dikkati çekmektedir. Gardırop, yatak başlığı ve çerçevesi ile takım olan yatak, komodin, iki adet ve aynalı şifoniyer genel parçalar olarak sayılabilir.

Tasarım özelliği olarak şifonyer üzerinde bulunması gereken ayna yanında boy aynası olarak tasarlanmış olabilir. Komodinler iki ya da tek çekmeceli olabilir. Yatak başlığı görselliği ve kullanım konforunu aynı anda taşıyacak özellikte olmalıdır. Gardırop dış tasarımı kadar iç tasarımı ve bölmeleri de kullanım kolaylığı sağlayacak nitelikte olmalıdır.

Yatak Odasının Renkleri Neler Olmalıdır?

Yatak odası renk seçimi kişiye özel olmakla birlikte genel bazı kriterlere de dikkat edilmesi gerekmektedir. Ruh halinizi doğru yansıtan ve sizi yormayacak renkleri seçmeye özen göstermelisiniz. Odanız küçükse koyu renk ağırlıklı mobilyadan uzak durmanızı öneririz.

Duvar renkleri ve mobilya renkleri uyumlu olmalı ve ortamı boğucu, sıkıcı, karanlık yapmamalıdır. Her ne kadar kırmızı renk marjinal yatak odaları gibi görünse de kırmızı ve sarı renklerin yatak odasında enerji düşüklüğüne yol açtığı bilinmektedir.

Siyah beyaz tasarımlar şık bir görünüm ve başarılı bir dizayn yapmanıza olanak verebilecek renklerdir. Yatak odası renklerinden ikili seçim yapılacaksa birinin açık diğerinin koyu olması gerekmektedir. Mor ve beyaz, krem ve ahşap rengi gibi ikililer uyumlu ve ferah bir görünüm sağlayacaktır.

Yatak Odası Eşyalarının Yerleşimi Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle odanızın büyüklüğüne uygun eşya büyüklüğünün seçilmiş olması çok önemlidir. Eşyalar kullanılırken birbirlerini engellememelidir. Alan dar ise gardıropta sürgülü kapaklı modeller tercih edilmelidir. Yatak odası mobilya parçaları yerleştirildikten sonra kullanım konforunuz için her parçanın aktif olarak açılır ve kullanılabilir olmasına özen gösterilmelidir.

Eşyaların yerleşiminde kullanım konforu her zaman ön planda olmalıdır. Yatak odaları rahat olmanız gereken bir alandır. Burada size sıkıntı yaratacak her şeyden uzak durmanız ve ortamı rahatınıza göre hazırlamanız gerekmektedir. Komodinlerin yatak başlarında yer alması ışıklandırma ve başucuna kalkmadan kitap vb eşyaların konması için önemlidir.

Yatak odasında mutlaka boy aynası bulunmalıdır. Bu ayna gardırop kapak tasarımında yer alabileceği gibi ayrı bir şekilde tasarlanmış yerden yükselen bir boy aynası da olabilir. Odada birden fazla ayna tasarımı varsa birbirlerini görmemeleri gerekmektedir. Odanın içinde birbirini gören ayna birden fazla kırık görüntüye sebep olacağı için göz yorulmasına sebebiyet verebilecektir.

Yatak Odalarında Perde Seçimi

Yatak odalarına özel ihtişamlı birden çok katlı perdeler tasarlanmakta ve görkemli bir tasarım oluşturulmaktadır. Sizin perde seçiminiz mutlaka yatak odasında bulunan eşyalar ile uyumlu olmalıdır. Renk patlaması, renk kontrastı yatak odaları için uygun olmayan tasarım örnekleridir. Bu tarz renkli tasarımlar daha çok oturma odaları için önerilmektedir.

Yatak odası perde seçiminde görünümde ve tasarımda fark yaratan üç katlı, fırfırlı, tüllü farklı malzemeli farklı modeller bulunmaktadır. Yatak odalarında huzurlu bir uyku için mutlak sessizlik ve mutlak karanlık çok önemlidir.

Perde seçiminizi mutlaka koyu renkli fon ile tamamlamalısınız. Koyu renkli fonlar süs amaçlı olarak kullanılan parçalar değildir. Bu fonlar yatmadan önce çekilmeli ve yatak odası için önem arz eden mutlak karanlık oluşturulmalıdır. Bu sayede kaliteli bir uyku için gerekli ortam hazırlanmış olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz