Ana sayfa Kadın Güzellik

Yanık Estetiği Nasıl Yapılır?

907
0

Yanık ısı, buhar, sürtünme, elektrik, donma gibi etkenlerle deri ve deri altı yağ dokusunda meydana gelen dereceli harabiyettir.

Üç Derece Yanık Vardır

Birinci, ikinci ve üçüncü derece olmak üzere derinliğine göre derecelendirilir. Yanık çok ciddi travmalar olabilir ve estetik olarak kişinin görünümünü ve psikolojisini bozabilir. Neyse ki günümüzde plastik cerrahi oldukça gelişmiştir ve birçok yanık izi tedavi edilebilmektedir. Yanık izi tedavisinde kullanılan bazı yöntemleri yazımızın devamında okuyacaksınız.

Lazerle Yara İzi Yok Etme

Yanık İzi Lazerle Tedavi Edilebilir

Tek renkli ve şiddetli ışın demek olan lazer uygun dalga boyu ve ısıda olduğunda tedavi edeceği problem değişmektedir. Lazer akne tedavisinde kullanılabileceği gibi yanık izi gibi vücutta skar bırakan travmaların izini yok etmek içinde kullanılır. Yaranın üzerine gönderilen lazer ışınları sayesinde ısı enerjisi iz üzerini deforme eder ve böylece izler üzerinde yeni bir yara meydana gelir. Bu işlem sağlam deriye zarar vermeden kontrol altında tutularak yapılır. Sadece derinin yara iyileştirme mekanizması tetiklenir ve izli bölgede deri kollajen üretmeye başlar. Bu şekilde izlerin derinliği azaltılarak deriye yaklaştırır ve tedavi edilmiş olur. Türk bilim insanları tarafından geliştirilen yanık tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem ise kök hücreli yağ enjeksiyonudur.

Kök Hücreli Yağ Enjeksiyonu Nedir?

Kök Hücre Tedavisi Yanık Estetiğinde de Uygulanır

Türk bilim insanları tarafından geliştirilen ve yeni bir yöntem olan kök hücreli yağ uygulaması özellikle derin yanıkların neden olduğu izlerin tedavisinde kullanılıyor. Yöntem lazerle birlikte kullanılıyor. Tedavi edilecek bölge önce lazer ile yumuşatılıyor sonra kök hücre ile zenginleştirilmiş yağ dokusu enjekte ediliyor. Yöntem özellikle plastik cerrahi yöntemlerinin etkili olamayacağı durumlarda derinin kalitesini arttırıp izleri tedavi ediyor.

Dermabrazyon (Cilt Zımparalama)

Yanık izi tedavisinde cilt zımparalama da kullanılır

Deri alt deri ve üst deri olarak iki kısımdan meydana gelir. Üst deri ayda bir kendini yeniler ancak alt deri yenileyemez. Dermabrazyon üst derinin soyulma işlemidir. Ucunda elmas taşı hızla çeviren bir motor yardımıyla cildin soyulmasıyla gerçekleşir. Uygulanan bölgenin büyüklüğüne göre lokal yada genel anestezi altında 30 dakika ila 1 saat arasında yapılır. Ciddi bir travma olan yanık vakalarında tedavi sırasında kişi yanık ameliyatı geçirebilir. Bu operasyonların amacı deri yaması, doku genişletme gibi tekniklerle daha çok işlev kayıplarını önlemek olup yaranın en az bırakarak iyileşmesini sağlamaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz