Ana sayfa Teknoloji

Windows 10 Kullanım Oranı Baz Alındığında Zirveye Yerleşiyor

96
0
windows 10 kullanım oranı

Windows 10 kullanım oranı, kullanım alanının artmasıyla birlikte yükselişe geçti. Bu durum en çok da Microsoft’u memnun ediyor. Son Windows işletim sistemi olan Windows 10, Amerika’da şu anda zirveye yerleşti.

StatCounter tarafından yayınlanan masaüstü ve tablet PC istatistiklerine göre, 2016’nın Aralık ayında Windows 10 kullanım oranı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 26.9 artış gösterdi. Ayrıca bir önceki aya, yani Kasım’a göre de yüzde 0.55’lik bir artış söz konusu. Bu da Windows 7’yi geçmek için yeterli oldu.

Bilgisayar satışları Windows 10’a avantaj sağladı
Tabii buna sebep olan bazı önemli etkenler de var. Bilindiği gibi Microsoft başlarda Windows 10’a bolca ücretsiz güncelleme imkanı sundu. Bu artık mümkün olmasa da, hala resmi olmayan yöntemlerle Windows 10’a geçiş mümkün. Bir diğer faktör ise yeni satılan bilgisayarların neredeyse tamamında Windows 10 kurulu olması. Dolayısıyla insanlar ister istemez Windows 10 PC’lere sahip oldu.

Windows 10 aynı zamanda İngiltere‘de de büyüme kat etti ve ülkede işletim sistemi pazarının önemli bir kısmını ele geçirdi. Yine de hala Windows 7 yüzde 36.2’lik payla, yüzde 24.49 olan Windows 10’un önünde kalmaya devam ediyor.

Ayrıca bu ayın başında Microsoft eski işletim sistemi Windows 7’ye bazı eleştirilerde bulunmuştu ve ‘tam güvenlik’ isteyen kullanıcıların, Windows 10’a geçmelerini söylemişti. 2018 yılı yaklaşırken, muhtemelen Windows 10 giderek liderliği eline alacak ve en çok kullanılan platform hâline gelecek.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz