Ana sayfa Finans

Veteriner Hekim Ne İş Yapar ve Maaşı

9
0
veteriner
veteriner

Veteriner Hekim Maaşı

Veteriner hekimlik ülkemizde pek çok gerekli olan nadir meslek gruplarından birisidir. Sağlık sektörünün bir kolu olan veterinerliğin çalışma alanı hayvanlardır. Veteriner hekimler; evcil, çiftlik ya da yabani hayvanların tıbbi durumlarından sorumlu, hastalıklarını teşhis ve tedavi eden kişilerdir. Veterinerler sadece tedavi etmemektedir, aynı zamanda hastalıklarla ilgili koruyucu önlemler almak için de uzman durumundadırlar. Hayvanlarla dost olan çoğu öğrencinin aklındaki mesleklerden biri olan bu alanın en çok merak edilen sorusu veteriner hekim maaşı ne kadar sorusudur. Çoğu veteriner hekimin vicdani yönünü ön planda tuttuğu bu meslekte maalesef maaş hesabını ön planda tutan hekimler de bulunmaktadır.

Veteriner Hekim Nasıl Olunur ?

Ülkemizde veteriner hekim olmak isteyen kişilerin Veterinerlik Fakültelerindeki 5 yıllık lisans eğitimini tamamlamaları gerekmektedir. Ülkemizde 23 tane Veterinerlik Fakültesi bulunmaktadır.

veteriner-maaşı
veteriner-maaşı

Veterinerde bir uzmanlık programı bulunmamaktadır. Fakat tıp fakültesi ya da diş hekimliği gibi tek bir türü incelememektedirler. Eğitim hayatları boyunca birçok türün anatomisinden farmakolojisine kadar eğitim gören veteriner hekimler mezun olduklarında kendilerini başarılı gördükleri bir tür üzerinde uzmanlaşabilmektedirler. Örneğin bazı veterinerler sadece kemirgenlere bakarken bazıları sadece kedilerle ya da köpeklerle ilgilenmektedir. Tek bir tür üzerine yoğunlaşarak bu konuda uzmanlaşmak ise kişiyi alanında başarılı, aranan hekimlerden biri yapabilmektedir.

Veteriner Hekim Ne Yapar ?

Veteriner hekimlerin en basit tabiri hayvan doktorluğudur. Bundan dolayı veteriner hekim ne yapar sorusunun cevabı ise oldukça detaylı ve uzundur. Fakat ana hatlarıyla özetlemek gerekirse;

 • Hayvanların hastalıklarını teşhis edebilmek için hayvanları incelemek, muayene etmek ve doku, kan ya da idrar örneği almak
 • Hayvanları olası enfeksiyon veya hastalıklara karşı aşılamak
 • Ölümcül hastalığı bulunan veya yaşlı hayvanlara ötenazi uygulamak
 • Hayvanlara tıbbi veya cerrahi müdahalede bulunarak sağlıklarına kavuşmalarını sağlamak
 • Hayvan sahiplerini beslenme ya da genel bakım konularında bilgilendirmek, gerekirse onlara tavsiyelerde bulunmak
 • Hayvan ölümlerinin nedenlerini araştırmak
 • Bulaşıcı hastalık durumlarında kamuyu bilgilendirmek, yayılmasını önlemek için karantina alanları oluşturmak ve olası salgın durumlarına karşı sağlık görevlilerini bilgilendirmek
 • Meslek etiğini asla unutmamak

  veteriner-hekim
  veteriner-hekim
Veteriner Hekim Maaşı

Birçok türle ve dolayısıyla birçok hastalıkla uğraşan veteriner hekimlerin bu kadar çeşitli alanlarının olması pek çok soruya neden olmaktadır. Bunlardan biri ise veteriner hekim maaşı ne kadar, hayvanlara ve hastalıklara göre değişiyor mu sorusudur.

Veterinerlerin hem özel sektörde hem de kamu kuruluşlarında çalışma imkanları bulunmaktadır. Kamu kuruluşlarında maaşlarını belirleyen parametreler gelen hastaları değildir. Veteriner hekimlerin maaş hesabı çalıştıkları bölgeye göre yapılmıştır. Kamu kuruluşunda çalışan veterinerlerin çalışma alanları 7 bölgeden oluşmaktadır. Yeni mezun bir veteriner hekim 1. bölgede çalışıyorsa 5.480 ₺, 7. bölgede çalışıyorsa 6.322 ₺ almaktadır. 1.bölgede çalışan deneyimli ve uzman bir veteriner hekimin maaşı 6.120 ₺’yi bulurken 7. bölgede çalışan uzman bir veteriner hekimin maaşı 6.892 ₺’yi bulabilmektedir. Diğer bölgelerde hizmet eden veteriner hekimlerin maaşları ise bu aralıkta değişkenlik göstermektedir. Bunlar aile ve çocuk yardımı veya döner sermaye eklenmemiş net maaşlardır. Bölge içerisinde çalışılan hastaneye göre de maaşlar değişkenlin göstermektedir.

Özel sektörde çalışan veteriner hekimlerin maaşları için net bir aralık belirtilememektedir. Çünkü özel sektörde mezun olduğunuz okul, deneyiminiz, varsa uzmanlığınız gibi durumlar göz önünde bulundurulmaktadır. Fakat genel olarak yeni başlayan veteriner hekimleri 3.000 ₺ maaşla başlamaktadırlar.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz