Ana sayfa Yaşam Sağlıklı Beslenme

Uzun Bir Yaşam İçin Kaçınmanız Gereken Yiyecekler

99
0

Beslenme programımda, herhangi bir yiyeceği sınırlandırmayı sevmiyorum. Sıcak bir yaz gününde, canım bir kase dondurma yemek isterse, bunu yapabileceğimi hissetmek istiyorum. Bununla birlikte, hepimiz sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek istiyoruz; dolayısıyla, vücudumuza giren gıdalara dikkat etmemiz gerekiyor. Yine hepimiz, işlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmamız gerektiğinin de farkındayız. Peki, uzun ve sağlıklı bir yaşam yolunda, çoğu zaman kaçınmayı tercih etmemiz gereken yiyecekler nelerdir?

İşlenmiş Et 

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir bir sucuklu yumurta. Belki de pastırmalı yumurta… Uzmanlar, işlenmiş et ürünlerinden kaçınmamız gerektiğini vurguluyor. İşlenmiş etlerin raf ömrünü uzatmak için sertleştirilir, tütsülenir ve sodyum gibi diğer koruyucu maddeler ile çevrelenir. Pastırma, sosis, salam gibi işlenmiş etlerin tüketiminin fazlalığı; bağırsak mikrobiyomunun bileşimini değiştirerek, vücutta dengesizliklere yol açar. Dünya Sağlık Örgütü, işlenmiş etleri kanserojen olarak sınıflandırmaktadır.

Yapay Tatlandırıcılar 

Şeker alımını sınırlandırmanın ne kadar önemli olduğunu bilmemize rağmen, en sevdiğimiz yiyecek ve içecekler yapay tatlandırıcı çeşitleri ile doldurulmuş durumda. Yapay tatlandırıcılar; şeker hastalığı, nörolojik problemler ve karaciğer problemleri gibi sağlık problemlerine yol açmaktadır. Yapay tatlandırıcılar, vücudu kalori aldığına inandırır ve ek sağlık sorunlarına neden olan şeker isteğini tetiklemektedir.

Süt Ürünleri 

Süt ürünleri; sağlığınız için iyi olmayan doymuş yağ, şeker, hormon ve antibiyotik kalıntıları içerir. Ayrıca sindirim sistemi problemleri, kalp hastalıkları, şeker hastalığı, akne ve kilo alımına da katkı sağlamaktadır. Bazı uzmanlar, süt ürünlerinin; insülin benzeri büyüme faktörünün üretimi nedeniyle kansere neden olabileceğini düşünmektedir. Bununla birlikte, süt ürünlerinin besinsel zarar ve yararları hakkındaki bilgilerin kesin olmadığını akılda tutmak önemlidir.

Şekerli İçecekler

Şekerli içecekler tüketilmesi, uzun ve sağlıklı bir yaşamın önündeki engellerden biridir. Kola, gazoz gibi içecekler kimyasallar ile birlikte, basit şeker içermekten ibarettir. Örneğin kola; hızlı bir insülin tepkisine, yani ani bir kan şekeri artışına neden olur ve bunu kısa bir süre sonra ani bir düşüş takip eder. Bu döngü düzenli olarak gerçekleşirse; devamında insülin direnci, metabolik sendrom ve diyabete neden olur. Uzmanlar, şekerli içecekler ile gut, kanser, kalp hastalıkları ve obezite arasındaki bağlantıya dikkat çekmektedir.

Kızarmış Yiyecekler 

Patates kızartması, soğan halkası, nuggets… Lezzetli olduklarını biliyoruz; ancak sağlıklı bir beslenme programında, bu yiyeceklere yer yok. Kızarmış yiyeceklerin, sağlıksız yağ içeriği yüksektir. Bir dahaki sefere dışarıdan sipariş vermek yerine; fırında ev yapımı nugget ve fırında elma dilim patates karışımını, yanında ev yapımı mayonez ile birlikte deneyin!

Mısır Şurubu 

Bir süredir etrafta işlenmiş yiyecekler ve gazlı içeceklerde sıkça bulunan ve ucuz bir şekilde imal edilmiş, kolay erişilebilen insan yapımı bir tatlandırıcı olan mısır şurubu ile ilgili tartışmalar dolaşıyor. Çok fazla kullanılıyor olsa da, vücudumuz üzerindeki etkisi aslında oldukça olumsuzdur. Mısır şurubu, açlık ve doyma hormonlarımızı etkiler. Yüksek fruktozlu mısır şurubu; bu yiyecekleri yedikten sonra acıkmaya devam etmemize ve hiçbir zaman tam olarak doymuş hissetmememize neden olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz