Ana sayfa Ekonomi Emlak

TOKİ’den Ev Almak, TOKİ’den Ev Alma Şartları

4
0
tokiden-ev-nasıl-alınır
tokiden-ev-nasıl-alınır

TOKİ’den Ev Almak

Ne yazık ki ülkemiz aktif bir deprem bölgesi kuşağında yer almaktadır. Türkiye tarihinin en büyük depremleri olarak anılan 1924 Erzurum depremi ile 1930 Erzincan depremi sonucunda şehirlerin tamamen yıkılması ve birçok vatandaşın evsiz kalması sonucu TOKİ’nin ilk adımları atılmıştır. Hem vatandaşlar için denetimli, sağlam ve uygun fiyatlı daireler amaçlanmış hem de kamunun inşaata yönelimi sağlanmıştır.

O günden bugüne birçok proje gerçekleştiren TOKİ’nin 81 ilde tamamlanmış projeleri bulunmaktadır. Her yıl güncellenen inşaat planlarında artık 81 ilin tamamı öncelik haline getirilmiştir. TOKİ’nin yeni hedefi ise 2023 yılından önce 1 milyon aileyi ev sahibi yapmaktır. Toki’nin günümüzdeki faaliyet amacı düşük ve orta gelirli vatandaşları ev sahibi yapmaktır. Bu nedenle TOKİ’den ev almak için belli şartların sağlanması gerekmektedir. TOKİ’den ev alma şartları kişilerin bulunduğu kategorilere göre değişiklik gösterebilmektedir.

TOKİ’den Ev Alma Şartları

TOKİ’de ev almak için başvuru yapan kişiler 4 kategoriye ayrılmaktadır ve bu kategoriler arasında kura sistemiyle ev sahibi olacak kişiler belirlenmektedir. Öncelikle TOKİ’den ev almak için gereken şartlar şunlardır;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Başvurunun yapıldığı tarih itibariyle 25 yaşını doldurmuş olmak
 • Söz konusu projenin bulunduğu il ya da ilçe sınırlarında en az 1 yıl ikamet etmiş olmak
 • Daha önce Toplu Konut İdaresi’nden konut almamış olmak
 • Kendisine, eşine veya velayetindeki çocukların üzerine herhangi bir mülkiyet bulunmaması
 • Hane halkının aylık gelirinin 5500 TL’yi geçmemesi (İstanbul’da 6000 TL sınırı uygulanmaktadır.)
 • Hane halkı adına yalnızca 1 başvuru alınmaktadır.

  tokiden-ev-almak
  tokiden-ev-almak

Bu şartları sağlayan kişiler başvuruları alındıktan sonra şehit aileleri, en az %40 engelliler, emekliler ve diğer alıcılar olmak üzere 4 kategoriye ayrılmaktadır. Şehit ailelerine kuraya girmeden konut alma hakkı tanınmaktadır. Onlar yerleştirildikten sonra gelen engelli kategorisine konutların %5’i ayrılmıştır ve başvuranların kendi arasında kura çekimi yapılmaktadır. Kura sonucu ev sahibi olamayan kişiler daha sonra diğer alıcılar kategorisinde kuraya yeniden dahil edilmektedir. Engelli vatandaşların kuraları tamamlandıktan sonra emekliler için ayrılan %25’lik kısım için kura çekimi yapılmaktadır. Bu kategorideki işlemler de bittikten sonra kalan konutlar için diğer alıcı kategorisinden kura çekimi yapılmaktadır.

TOKİ Konut Kredisi

Piyasa fiyatından daha düşük maliyetlerle ev sahibi yapmayı amaçlayan TOKİ’de kurayı kazanan kişilerin konut alımı için ilk başvurdukları yer bankalardır. Normalde ev alınacağı zaman önce peşinatın yatırılması gerekmektedir. Daha sonra yüksek faizli ve uzun vadeli konut kredileri için bankalara başvurulmaktadır. TOKİ’den ev sahibi olan vatandaşların bu borçlar altına girebilmesi çok zordur. Bu nedenle Toplu Konut İdaresi bununla ilgili de bir çalışma yürütmektedir. Ziraat Bankası ve Halkbank’la yapılan anlaşma gereği TOKİ Konut Kredisi çekmek isteyen kişilere sadece konut ücreti kadar kredi verilmemektedir. Bankalar konut satışının yanında tapu teslimi, dask sigortası gibi hizmetlerin yanı sıra borç kapatma yardımı da yapmaktadır. TOKİ’den ev aldığınız takdirde bu 2 banka aracılığıyla düşük faizli krediler çekmeniz mümkün olacaktır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz