Ana sayfa Yaşam

Tiroid Nodülü Tedavi Yönetmeleri

98
0
tiroid nodülü

Tiroid Nodülü Tedavi Yöntemleri

Bir tiroid nodülü, tiroid bezinin hacminde bir artışa karşılık gelir. Bir kist, adenom, tümör veya bazen tiroit olabilir, tiroidin lokalize bir inflamasyonudur. Nodüller sayı olarak tek veya birden fazla olabilir ve beyni işgal edebilir: multinodüler guatr. Kadınlar genellikle erkeklerinkinden daha fazla etkilenir ve bu nodüller, nedene bağlı olarak kırk yaşından sonra yetişkinlikte görülürler.

tiroid

Belirtiler

Genellikle boynunda, hastayı yutmak ya da solumakta zorluk çekiyorsa, yardım istemeye iten küçük, lezzetli bir yumru görülür. Diğer semptomlar nodülün nedenine ve tiroid hormonları üzerindeki etkisine bağlı olarak bulunabilir ve hipertiroidizm ile ilgili semptomlar oluşturabilir veya tersine, hipotiroidizm:

Vücudun metabolizmasının hızlanması; aksine, metabolizmanın azalması;

Hızlı veya azaltılmış kalp atışı;

Kilo kaybı veya kilo alımı

İshal veya kabızlık;

Psikomotor ajitasyon veya gerilik …

Teşhis

Klinik muayene, nodül arayışında tiroid bezinin palpasyonunu veya tiroid büyüklüğünde görünür bir artışı içerir ve bu durumda guatr konuşuruz. Bundan sonra çeşitli testler gerçekleştirilir:

Bir hiper veya hipotiroidi belirlemek için bir kan örneğinde TSH’nin ölçülmesi;

Görünümlerini ve boyutlarını inceleyen nodüllerin lokalizasyonunu sağlayan bir tiroid ultrasonu;

Nodülün ponksiyonu, doğanın ve kökenin kanserli olup olmadığını belirlemek için sıklıkla uygulanır. İyi huylu olarak tanımlanırsa veya bir şüpheniz varsa ikinci bir ponksiyon analiz edilir.

Tedavi

İki ponksiyon güven verici bir karakter gösterdiğinde, basit bir izleme önerilir. Ameliyat, kanserli veya boyut olarak büyük olduğu düşünülen tüm tiroid nodüllerine mahsustur. Yalnızca nodül bir nodürektomi ile çıkarılabilir, ancak bazen toplam tiroidektomi yapmak gereklidir. Hasta tiroid hormon eksikliğini telafi etmek için yaşam için bir tedavi almak zorunda kalır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz