Ana sayfa Yaşam

Tatil Bütçesi Nasıl Ayarlanır ?

6
0
tatil-bütçesi-nasıl-ayarlanır
tatil-bütçesi-nasıl-ayarlanır

Tatil Bütçesi Nasıl Ayarlanır ?

Herkes tatile çıkmak, dinlenmek biraz enerji toplamak ister fakat çok az kişi bunu planlar ve başarır. Çünkü çoğu kişinin gözünde tatiller, tatil yerleri ya da orada yapılacak harcamalar pahalıdır. Oysa önemli olan doğru bir bütçe planlaması yapmaktır. Her alışverişte olduğu gibi tatil konusunda da bilinçli bir planlama yapılırsa her türlü ihtiyacı giderebilecek uygun bir organizasyon yapılabilir. Özellikle ülkemizde dini bayramlar, resmi tatiller, yıllık izinler derken neredeyse 1 ay tatil yapılmaktadır. Peki en uygun tatil bütçesi nasıl ayarlanır? 2020 yılının henüz başındayken ne gibi adımlar atmak size yardımcı olacaktır?

  1. Ne İstediğinize Karar Verin

Tatil deyince herkesin aklına farklı planlar gelmektedir. Bazıları için bu deniz kum güneş üçlüsüyken bazıları için turistik geziler bazıları için kendini doğaya adamak olabilir. Öncelikle nasıl bir tatile ihtiyacınız olduğunu ve nasıl bir tatil hayal ettiğinizi düşünmelisiniz. Yaz tatilindesiniz diye sıcak yerlere gitmeniz gerektiğini düşünebilirsiniz ama yüzmeyi, güneşlenmeyi sevenlerden misiniz? Turistik bir tatil istediniz fakat tarihe, yeni yerler keşfetmeye ilginiz var mı? Önce bu sorulara cevap vererek tatilinizin türünü seçmelisiniz.

  1. Tatil Bölgesi

Çıkacağınız tatil türünü seçtikten sonra ise bölge seçme adımına geliyoruz. Burada önemli olan bir il ya da bir belde değil bölge konusunda karar verebilmek. Bu Ege veya Akdeniz Bölgesi gibi yurt içi bir bölge de olabilir ya da Balkanlar, Batı Avrupa gibi yurt dışı da olabilir. Özellikle bölge seçmenizin nedeni ise esnek bir plan yapabilmektir. Tek bir yere odaklı planlarda bütçenizi tamamen oraya göre ayarlamanız gerekecektir. Fakat kendinize bu şekilde seçenekler sunarsanız bütçenize uygun bir tatil yaparak, stres atmak için strese girmeden plan yapmış olacaksınız.

tatil-parası-ayarlama
tatil-parası-ayarlama
  1. Konaklama

Tatil bölgenizi seçtikten sonra konaklamaları araştırmanız gerekmektedir. Tatile gitmeyi düşündüğünüz zaman dilimine göre o bölgedeki otelleri, hostellerin veya günlük kiralanan evlerin fiyatlarını karşılaştırarak planınızın son halini oluşturmaya başlayabilirsiniz.

  1. Ulaşım

İlk 3 maddeyi yerine getirdikten sonra zaten tatile gideceğiniz yer belli olacaktır. Bundan sonra ise ulaşım yolunu seçmek kalıyor. Genel olarak uçak biletleri otobüslerden daha pahalı gibi bir algı olsa da doğru zamanda alınan uçak biletleri çok daha uyguna alınabilmektedir. Aynı yöne, aynı saatteki uçuşun fiyatları günlük bazen ise anlık olarak değişebilmektedir. Bizim tavsiyemiz uçak biletlerini özellikle pazartesi günleri 16.00-17.00 aralığında takip etmenizdir. Bu tarz tatil planlarına hafta sonu vakit ayrıldığı için pazartesi günü bu saatlerde herkes işine odaklanacağı için çok talep olmamakta ve uçuş firmaları da bu aralığı indirim saati olarak değerlendirmektedir.

tatil-bütçesi
tatil-bütçesi
  1. Aktiviteler

Tatil bütçesi planlarının en zor adımlarından birisi aktivitelerdir. Gideceğiniz yerde denk geleceğiniz eğlence programlarını, gezeceğiniz yerleri önceden planlamanız spontane para harcamalarını ve dolayısıyla bütçe planınızdan çıkmanızı engelleyecektir. Turistik bir tatil planladıysanız ve gideceğiniz bölgenin tarihine ilginiz varsa bütün müzeleri gezmeli miyim diye düşünmelisiniz. Önceliği merak ettiğiniz ve sürekli tekrara düşmeyecek yapıları listenize alırsanız bol miktarda paranızı cebinizde tutacaksınızdır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz