Ana sayfa Yaşam Pratik Bilgiler

SSK Hizmet Dökümü Nedir, Nasıl Alınır?

224
0

Sigorta bilgileriniz ile alakalı olarak tüm detaylara ulaşabilmek için mutlaka SSK yani 4A hizmet dökümü edinmeniz gerekir. SSK hizmet dökümü içerisinde; işe giriş tarihiniz, (yani sigortalı olarak ilk işe giriş tarihiniz) yatırmış olduğunuz prim ödemeleriniz, prim ödemelerinizin tutarı ve genel toplamı, emekli olabilmeniz için gereken prim ücreti sayısı ve son olarak da bazı zamanlarda iş yerinizden kaynaklı olarak yapılması gereken ya da bilginiz dışında yapılan işe giriş ve çıkışlarınızı kontrol edebilirsiniz. Böylelikle, SSK yani 4A emeklilik kaydınız ile alakalı olarak herhangi bir bilgi eksikliği, kayıtlı hata durumları söz konusu olmayacaktır.

E – SGM nedir? 

SGK hizmet dökümü almak isterseniz resmi kurumları ziyaret etmenize gerek yok. Online hizmetler aracılığıyla da SSK hizmet dökümünüzü edinebilirsiniz. Online olarak elde edilecek olan SSK hizmet dökümlerinin birden fazla artısı vardır. Çünkü hem hafta sonları, hem mesai saatleri, hem de kuyruk bekleme – yol çekme tarzındaki olumsuz durumları bir kenara bırakır ve işlemlerinizi birkaç dakika içinde kolayca halledebilirsiniz. Online olarak SSK hizmet dökümü alma kanalları iki adettir. Bunlardan en çok tercih edileni e – SGM olarak bilinir. SGK sisteminin resmi web sitesine giriş yaparak alabileceğiniz hizmet dökümleri işinizi tam anlamı ile görecektir. Aynı zamanda sistem üzerinden online hizmet dökümü alabilmek için gerekli olan tek şey; SGK sicil numaranız yahut da TC kimlik numaranızı girmenizdir.

E – Devlet Sisteminden SGK Hizmet Dökümü Alma

E – devlet sistemi üzerinden SSK hizmet dökümü sorgulama zor bir işlem değildir. Bu bağlamda; sistem üzerinden giriş yapmanız ve ardından e – devlet şifrenizi girmeniz gerekir. Sonrasında ise; kimlik doğrulama adımını yaptıktan sonra ilgili sigorta kolunun hizmet dökümü kısmına tıklamanız yeterlidir. Hemen karşınıza çıkacak olanlar; hizmet dökümü içerisindeki tüm detaylı bilgilerdir. E – devlet sistemine giriş yapabilmek için mutlaka e – devlet şifrenizin olması gerekir. E – devlet şifreniz yok ise;

  • Herhangi bir PTT şubesine gitmeniz gerekir.
  • PTT şubesinde görevli kimseye e – devlet şifresi talep ediyor olduğunuzu beyan edin ve ardından TC kimlik kartınızı uzatın.
  • Ardından işlem ücreti olarak sizden 2 TL talep edilecektir.
  • Sonrasında ise; kapalı bir zarfın içerisinde size e – devlet şifreniz sunulacaktır.

E – devlet şifrenizi kaybetmeniz halinde tekrar aynı adımları uygulayabilirsiniz. Ancak kayıp durumu halinde ödemeniz gereken işlem ücreti biraz daha fazla olacaktır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz