Ana sayfa Yaşam

Spordan Sonra Kas Ağrısı Neden Olur?

400
0
kas ağrısı

Spordan sonra kas ağrısı neden olur? Spor yaptıktan sonra kaslarımızda bir yanma hissederiz bazen bu durum aşırı fazla olabilir ve canımız yanar peki ama bu durumun en temel sebebi nedir? Spor yaptıktan sonra kaslarımız neden ağrır ve neden acı çekeriz?

Bu konuda farklı görüşler mevcuttur halk arasında en çok bilinen örneği ise; spordan sonra kaslarda parçalanmaların olduğu ve bu sırada ortaya çıkan asitin kaslarda ağrılara neden olduğudur. Fakat bu pek çok bilim adamı tarafından yalanlanmıştır.

Kaslarımızdaki yanmaları mikroskobik düzeyde incelediğimizde gördüğümüz tablo milyonlarca kas lifinin bir araya gelerek küçük hareketler yapmasıdır. Küçük hareketler yapan bu kas liflerinin hepsi bir araya geldiğinde ortaya büyük hareketler çıkmaktadır yani kolumuzu hareket ettirmemiz, koşmamız gibi eylemler aslında milyonjlarca kas lifinin küçük hareketleri sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Peki ama Spordan sonra kas ağrısı neden olur? İşte bu ağrının en temel sebebi spor sırasında kaslarımızda oluşan mikroskobik düzeydeki yaralanmalar.

Spordan sonra oluşan ağrı nasıl geçer?

Spordan sonra yaşadığımız ciddi ağrılar olabilir bunlar işte bu mikronluk kasların yaralanmasının sonucu ortaya çıkan durumdur. Bu ağrıları geçirmenin bir yolu yoktur, eğer böyle bir durumlar karşı karşıya kaldıysak ağrılarımızın geçene kadar spor yapmamalıyız çünkü ciddi yaralanmalara sebebiyet verebiliriz.

Spor sonrası oluşan ağrılar aslına bakacak olursak bir açıdan faydalıdır bu ağrılar geçtiği zaman daha çok kas lifiniz olacaktır yani işte o arzuladığınız kaslı bir vücuda bu şekilde antrenmanlar yaparak sahip olabileceksiniz.

Antrenmansız yani ham diye tabir edilen durumda olan kaslarımız spor sonrası daha çok ağrı çekmektedir. Süreklii spor yapan bir kişiyle yeni spora başlayan bir kişinin spor sonrası duyduğu ağrı aynı değildir. Spora yeni başlayan bir kişi daha fazla ağrı ve acı çekmekteyken düzenlii spor yapan kişi ise daha az hatta bazı durumlarda yorgunluk dışında bir acı çekmemektedir.

İşte tüm bunlar antrenmanlı olmak ya da olmamak ile bağlantılıdır, antrenmanlı olup sürekli olarak spor yapan bir kişi olduğumuzda hem istediğimiz vücuda sahip olabilir hemde bu kas ağrılarından kurtulabiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz