Ana sayfa Teknoloji İnternet

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir

5
0
Sosyal Medya Uzmanı Kimdir
Sosyal-Medya-Uzmanı-Kimdir

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir ?

İnternetin günlük hayatımızın bir parçası olmaya başlamasıyla birlikte birçok sosyal medya platformu kurulmuştur. Yeni iş alanlarının açılmasıyla yeni mesleklerin ortaya çıkması gibi sosyal medyaların görünürlüğü artıkça da sosyal medya uzmanı ortaya çıkmıştır. Fakat aynı dönemde ortaya çıkan ve yine sosyal medya aracılığıyla iş yapan influencerlarla sosyal medya uzmanları oldukça karıştırılmaktadır. Bu makalemizde sosyal medya uzmanı kimdir, sosyal medya uzmanının görevleri nelerdir, nasıl olunur gibi sorulara cevap vereceğiz.

Sosyal medya uzmanı, bir ismin ya da bir markanın bilinirliğini artırmak adına stratejik planlama yapan ve bu planları uygulamaya sokarak takip eden kişidir. Bir marka açısından düşünürsek pazarlama faaliyetleriyle ilgili yeni yöntemler bulan ve satışları artırmaya yönelik çalışmalar yapan kişi de diyebiliriz. Sosyal medya uzmanı, elindeki materyali en özgün ve en etkili biçimde hitap ettiği kitleye sunmakla, beğendirmekle yükümlü kişidir.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar ?

Sosyal medya uzmanlarını tek bir işin etrafında şekillendirebilmek mümkün değildir. Temsil ettikleri firma, marka ya da kişiye yönelik çalışmalar yürütürler. Çalıştıkları marka ya da kişinin kimlere hitap ettiğini, ne şekilde görünür olabileceklerini, bilinirliklerini nasıl artıracaklarını tespit etmek için öncelikle araştırma yapar. Daha sonra kendisine bir strateji belirler ve buna yönelik adımlar atar.

Sosyal medya uzmanının görevleri göz önünde bulundurulduğunda yenilikleri erken fark edebilmesinin önemi de ortaya çıkmaktadır. Dinamik ve aktif bir yapı olan sosyal mecralarda her daim göze çarpabilmek için iyi bir gözlemci olmak gerekir. Temsil edilen markanın ya da kişinin hangi platformda ve hangi dönemlerde popüler olabileceğini belirlemesi büyük önem taşımaktadır.

sosyal-medya-uzmanı
sosyal-medya-uzmanı

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur ?

Sosyal medya uzmanı olmak için kesin bir eğitim şart değildir. Bazı vakıf üniversiteleri düzenledikleri sertifika programları ile kişilere sosyal medya uzmanı olma olanağı sunmaktadır. Bunun dışında ise bazı kurslarda sosyal medya danışmanlığı sertifika programları da açılmaya başlamıştır. Bazı firmalar sosyal medya uzmanlarında grafik tasarım ve yazılım eğitimi aramaktadır.

Yeni bir meslek dalı olan sosyal medya uzmanlığı henüz üniversitelerde yer edemese de bazı üniversitelerde Yeni Medya bölümü yer almaktadır. Bu bölüm sayesinde sosyal medya uzmanı da olunabilmektedir. Sadece birkaç vakıf üniversitesinde bulunan bu bölümde İletişim Fakültesi altında 4 yıllık lisans eğitimi verilmektedir.

Belli bir eğitimi ve tanımı olmayan sosyal medya uzmanlığı, son dönemde markaların hevesle çalışmaya başlaması üzerine gözde mesleklerden biri haline gelmiştir. Sosyal medya uzmanı arayan işverenlerin göz önünde bulundurduğu nitelikler farklı olsa da sabit birkaç kriter bulunmaktadır;

  • Yazılı ve sözlü iletişim becerisinde oldukça başarılı olmak
  • Ekip çalışmasına yatkınlık
  • Çoklu görevlerde öncelikleri belirleyebilme, zaman yönetimi ve planlama yeteneği
  • Kriz yönetiminde hızlı düşünebilme yeteneğiHızlı Saç Uzatma Yöntemleri adlı yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz