Ana sayfa Kadın Güzellik

Siyah Noktalar İçin Maske Tarifleri

3
0
cilt-bakımı
cilt-bakımı

Siyah Noktalar İçin Maske Tarifleri

Cilt tipi ne olursa olsun hemen herkesin en çok problem yaşadığı sorun siyah noktalardır. Gün içinde cildinizin maruz kaldığı kirli hava, güneş ışınları, cilt makyajı gibi etmenlerin ciltten arınamaması sonucunda kalan kirler oksitlenerek siyah noktalara neden olmaktadır. Cildinizde oluşan gözeneklerin zamanla dolmasıyla siyah noktalar oluşmaktadır, bu gözeneklerin kapanmasıyla da siyah noktalar sivilceye dönüşmektedir. Yani yüzünüzü düzenli temizlemediğiniz takdirde bakteriler kapalı kanallara dolmaya başlayarak cildinizde iz bırakma ihtimali yüksek sivilcelere dönüşeceklerdir. Her siyah nokta sivilceye dönmese de her sivilceniz başlangıcı siyah noktalardır. Bundan dolayı önleminizi erken almanız gerekmektedir.

İyi bir cilt temizliği ve ardından uygulayacağınız tonikle bu oluşumun büyük bir kısmını engellemeniz mümkündür. Fakat tamamen engellemeniz mümkün değildir. Bunun için siyah nokta büyüklüğüne ve yoğunluğuna göre haftada birkaç kere siyah noktalar için maske tarifleri uygulayabilirsiniz. Maskelerinizi ya duştan sonra ya da yüzünüze uygulayacağınız buhar banyosundan sonra uygulamaya özen gösteriniz. Bu şekilde açılmış gözeneklerinize daha iyi etki edebilmektedirler.

siyah-nokta
siyah-nokta
  • Limon ve Karbonat Maskesi

Siyah noktalar için maske tariflerimizden ilki limon ve karbonat maskesidir. Hemen herkes tarafından limon suyunun da limon yağının da iyi bir kir ve yağ çözücü olduğu bilinmektedir. Bu tarifle amaçlanan limonun gözenekler içine girerek yağın ve kirin çözünmesini sağlarken karbonatın da peeling etkisiyle gözeneklerin içini boşaltmasıdır. Yarım limon suyuna 1 yemek kaşığı karbonat denk gelecek şekilde miktarını azaltıp artırabilirsiniz. Yüzünüze masaj yaparak uyguladıktan sonra 15-20 dakika bekleyin ve soğuk suyla durulayın. Soğuk su cildinizin gerilmesine ve gözeneklerin kapanmasına yardımcı olacaktır.

  • Limon ve Bal Maskesi

Bu maskede ise limonun yanında antibakteriyel ve temizleme özelliğiyle bilinen bal kullanılmaktadır. İsterseniz yarım limonla 1 tatlı kaşığı balı karıştırabilirsiniz isterseniz de yarım limonun üzerine balı dökerek doğrudan limonla cildinizi ovabilirsiniz. Uyguladıktan sonra 15-20 dakika beklettiğiniz maskeyi soğuk suyla durulamayı unutmayınız.

  • Yeşil Çay Maskesi

Kozmetik sektöründe bolca kullanılan yeşil çay siyah noktalar için maske olarak da kullanılmaktadır. Havanda 1 yemek kaşığı olacak şekilde yeşil çayı eziniz. Yarım çay kaşığı tuzu da ekledikten sonra macun kıvamı alana kadar azar azar limon suyu ekleyiniz. Yeterince kıvam aldığına karar verdikten sonra daha önce temizlediğiniz cildinize maske şeklinde uygulayınız ve 15-20 dakika sonra soğuk suyla durulayınız.

Siyah Noktalar İçin Maske Tarifleri
Siyah Noktalar İçin Maske Tarifleri
  • Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akı hem siyah noktalarınızdan arınmanıza hem de açık gözeneklerinizin kapanmasına yardımcı olacaktır. Maskeyi düzenli uyguladığınızda cildinizin daha parlak ve canlı olduğunu fark edeceksiniz. Yumurta akı maskesi kil maskesine alternatif olarak kullanılabilmektedir. 1 yumurta akını parmak uçlarınızla ince bir tabaka halinde yüzünüze uygulayın. Maskeniz kuruduktan 10-15 dakika sonra cildinizi soğan suyuyla durulayınız. İşlemin hemen ardından cildinizi nemlendirmeniz durumunda kurumasını tamamen önleyebilirsiniz.

  • Yoğurt ve Yulaf Maskesi

Yoğurt ve yulaf maskesi, hassas bir cilde sahip olanların kullanabileceği daha hafif bir siyah noktalar için maske tarifidir. 1 yemek kaşığı yulaf unu ya da yulaf ezmesinin içine 1 tatlı kaşığı zeytinyağını ve 1 yemek kaşığı limon suyunu karıştırınız. Uygulayacağınız bölgenin genişliğine göre süzme yoğurt ekleyiniz. Daha önceden temizlediğiniz cildinize ister pamuk yardımıyla ister parmaklarınızla maskeyi uygulayınız. 20-25 dakika bekledikten sonra cildinizi önce ılık ardından soğuk suyla durulayın.

14 Şubat’ta Sevgilinize Alabileceğiniz Hediyeler adlı yazımızı kaçırmayın!

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz