Ana sayfa Kadın Güzellik

Sivilceli Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalı?

77
0

Sivilce, ergenlik döneminde bir derece kabul edilebilir bir cilt problemi olsa da; ilerleyen yıllarda özgüven eksikliği ve kişide depresyon belirtileri gibi fiziksel ve ruhsal olarak fazlasıyla olumsuz bir durumdur.

Kıl kökü iltihaplanması, karaciğer problemleri, yağlı cilt, yanlış beslenme ve kötü yaşam tarzı alışkanlıkları gibi pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkan sivilce problemleri, bazen bölgesel olarak belirip kendiliğinden geçebilir ve geriye kalan izler de birkaç hafta içinde kendiliğinden kaybolabilir. Ancak, her zaman bu kadar şanslı olmayabilirsiniz. Bazen; özellikle de karaciğer ile ilgili bir problemde ya da kıl kökü iltihaplanması gibi bir durum söz konusu olduğunda, bir anda sivilceler bütün yüzünüze yayılabilir.

Böyle bir durumda, bir dermatologdan yardım almak ve medikal cilt bakımı gibi yöntemler ile sivilce tedavisi yaptırmak en iyisidir. Bu süreçte, sizin cildinize nasıl baktığınız da oldukça önemlidir. Bu yazıda, sivilceli bir cildiniz varsa, neler yapmanız gerektiği ile ilgili önemli ipuçları bulabilirsiniz!

Makyaj Yapmayın, Yaptığınızda Mutlaka Temizleyin

Makyaj, cildinizin ve gözeneklerin en büyük düşmanlarından biridir. Cildin ve gözeneklerin hava almasını istiyorsanız; mecbur kalmadığınız sürece makyaj yapmayın. Yaptıysanız da, eve gelir gelmez cildinizi güzelce temizleyerek ondan kurtulun.

Beslenmeye Dikkat

Bazı uzmanlar, sivilce ile beslenme arasında bir ilişki olmadığına değinse de; özellikle karaciğer yağlanması ya da insüline bağlı olarak gelişen sivilcelerin en büyük nedeni, yanlış beslenmedir. Sivilce probleminiz varsa; şekerli, yağlı, kızarmış yiyeceklerden ve abur cuburlardan kesinlikle uzak durmalısınız.

Sigara ve Alkolü Bırakın

Sigara ve alkol gibi yaşam tarzı alışkanlıkları, cildinizdeki sivilce probleminin tetikleyicilerinden biridir. Alkol, özellikle de sık aralıklarla tüketildiğinde, cildinizde olumsuz yansımalar ile etkisini gösterir. Sigara söz konusu olduğunda ise durum daha kötü olabilir.

Lavanta Çayı ve Yeşil Çay

Sivilceleriniz, içeriden gelen bir duruma bağlı olarak meydana geldiyse; her gün 1 fincan lavanta çayı ve yeşil çay tüketmek mantıklı olabilir. Lavanta kürünü, 14 gün boyunca uyguladıktan sonra birkaç hafta ara vermeniz önerilmektedir.

Mutlaka Bir Dermatoloğa Görünün

Sivilce, leke ve diğer tüm cilt problemlerinde her zaman en doğru adım, bir dermatoloğa görünmektir. Yapacağınız yanlış işlemler, durumu daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle, en kısa sürede bir cilt uzmanından randevu alarak en doğru tedavi planına başlamalısınız.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz