Ana sayfa Teknoloji Mobil

Şarj Süresi En Uzun Olan Telefonlar

1430
0
Şarj süresi en uzun olan telefonlar

Hangi telefonların şarjı çok iyi gitmektedir? Bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda Şarj Süresi En Uzun Olan Telefonlar hakkında detaylı bilgiye sahip olmuş olacaksınız.

Akıllı telefonların piyasaya çıkmasından sonra en temel problemler arasında yer alan şarj sorunu ne yazık ki henüz halen çözüme kavuşturulmuş değil ancak bizler burada yaptığımız araştırmalarımız ile batarya performanslarının en uzun olan ve çok iyi performans gösteren gününüzü rahatlıkla çıkartabilen telefonların neler olduğunu ve bu telefon modellerini inceleyeceğiz.

Hepimizin bildiği gibi telefonlardaki “Mah” değerleri batarya kapasitesini ortaya koymaktadır bu değerin büyük olması daha iyi şarj performansı sunmakta iken, düşük değerler ise gün içinde birkaç kez telefonu şarja takmamız anlamına gelmektedir. Bu yazıda Şarj süresi en uzun olan telefonlar‘ı listeleyip şarj performansınızı artıracak önerilere göz atacağız.

Eskiden telefon şarj sürelerini en az 3 gün kullanırken günümüzde Akıllı telefonların piyasaya çıkması ile birlikte bu süre en çok tam ve aktif kullanımda dolu dolu 1 güne belki 1,5 güne çıkmıştır. Eski telefonlarımızda hemen hemen hiç karşımıza çıkmayan şarj sorunu yeni akıllı telefonlarla adeta hepimizin gün içinde yaşadığı bir sorun haline gelmiştir.

Şarjı uzun kullanmak için yapılması gereken birtakım farklı uygulamalar da mevcuttur bunlardan bir tanesi elbette GPS, Wifi gibi servisleri pasif konuma getirmektir. Bunların dışında telefonun arka planında sürekli olarak çalışan ve cpu kullanımı yapan uygulamalar da batarya seviyemizin sürekli olarak düşüşünde büyük oranda etkilidir.

Telefonlarımızdaki şarj sürelerini uzatmak için tavsiyeler;

 • 3G, 4,5G gibi servisleri kullanmadığımız sürelerde kapatmak şarj süresi en uzun olan telefonlar üzerinde direkt olarak idareli kullanımında oldukça etkili bir yöntemdir. Kapatmak için ise “Ayarlar-Bağlantı-Şebeke” bölümünden bu ayarı değiştirebilirsiniz.
 • Telefonlarımızı HOME tuşuna basarak ana ekrana geldiğimizde arka planda birtakım uygulamalar aktif olarak çalışmaktadır bu uygulamalar Ram ve Cpu kullanımı yaparak sürekli olarak telefon şarj sürelerini kısalttığı bilinmektedir. Bu arka plan uygulamalarını kapatarak telefon şarj sürelerini uzatabiliriz.
 • Telefonun parlaklık seviyesini ev içinde veya karanlık ortamlarda sürekli olarak en düşük seviyede kullanmanız telefonunuzun şarj süresi ‘ni artırmada %50 oranda etkilidir. Sürekli olarak kısmayı unutuyorsanız otomatik hale getirerek bunu telefonun otomatik olarak yapmasını sağlayabilirsiniz.
 • Ayarlara göre farklılık göstermekte olup bazı telefonlarda sık kullanılan yazışma programlarında veya mesajlaşma uygulamalarında telefona mesaj geldiğinde titreşim aktif olarak çalışmaktadır bu yüzden bu titreşim özelliğini ve dokunmatik titreşimini deaktif konuma getirmeliyiz, böylece şarj süresi ‘ni uzatabiliriz.
 • Telefonunuzda varsa eğer bildirim ışığını pasif konumuna getirin az da olsa bu özellik telefonumuzun şarj performansını ciddi şekilde etkilemektedir.
 • Telefonunuzun zil sesi de şarj süresi üzerinde ufak bir miktar etkilidir, eğer zil sesini en yüksek seviyede tutarsanız ve telefonunuz sık çalıyorsa bu durum şarj sürelerini düşmesine sebep olacaktır.
 • Hücre bilgi gösterimini kapatmak şarj süresi üzerinde küçük de olsa bir etki yaratmaktadır bu yüzden bu ayarı kapatarak batarya şarj süresi ‘ni uzatabilirsiniz.
 • Son 6,7 yıldır üretilen bataryaların hepsi Lityum batarya olmasından dolayı bu bataryaları şarj etmek için şarjının tamamen bitmesini beklememek gerekmektedir yani şarjınız %10 civarına indiği zaman hemen şarj etmek doğru bir davranış olacaktır.
 • Batarya kullanım süresini artıran bir diğer kullanım şekli ise telefonu şarjı dolmuş vaziyette şarjda bırakmamaktır. Yani geceden şarja takıp 23:00 gibi taktık diyelim, 24:00 de şarj doldu ve biz uyuduk. Sabah 7 de uyandık ve telefon saatlerce şarjda dolu şekilde kalmış oldu bu davranış çok yanlıştır, bunun yerine yatmadan birkaç saat önce şarja takıp uyanıkken şarjdan çıkarmak telefon batarya kullanım ömrünü artıran bir davranıştır.
 • Telefonlarımızdaki tüm arka plan uygulamalarını kapattığımızdan emin olduktan sonra, kullandığımız temalar da önemlidir, hareketli ve şarj tüketimi fazla olan temalardan uzak durmalıyız.
 • Orjinal şarj aleti ve bataryaları tercih etmeliyiz böylece şarj kullanım sürelerimiz artış gösterecektir.

Tüm bu tavsiyelere uygun şekilde hareket ediyorsunuz ve artık şimdi batarya “mAh” seviyesi yüksek bir telefon bakıyorsunuz şimdi de sizler için derlediğimiz en yüksek batarya “mah” seviyesine sahip telefondan başlayarak ilk 10 telefonu sıralıyoruz.

1.LENOVO P2 – 5100 Mah (28 saat 50dk pil ömrü)

En uzun şarj performanslı telefonların başında yer alan Lenovo P1 modeli ile bunun sinyallerini vermişti aslında P1’in mah değeri 5000 mah olması aslında P2’den beklenileni daha yukarı çıkarmıştı. Doğrusunu söylemek gerekirse ben 5500 mah’dan daha yüksek bir değer beklemekteydim. Ancak yoğun ve aktif bir kullanım için bu değer de oldukça yeterlidir.

2.MOTOROLA MOTO Z PLAY – 3510 mAh (23 saat 45dk pil ömrü)

Motorola’nın piyasaya çıkardığı telefonlardan birisi olan Moto Z Play oldukça iddialı telefonlardan birisi yüksek performans sunan ekran özelikleri, ekran çözünürlüğü ve batarya kapasitesi ile aktif ve yoğun bir gün geçiren bireyler için gayet başarılı bir şarj performansı sunmaktadır.

3.İPHONE 7 Plus – 2900 mAH (21 saat pil ömrü)

Şarj Süresi En Uzun Olan Telefonlar’da birisi de İphone’un yeni modellerinden olan İphone 7’nin sunmuş olduğu 21 saatlik pil ömrü ile günümüzü rahat şekilde çıkarabilmekteyiz. Ancak bazı Wifi, Bluetooth gibi kablosuz ağların açık kalmasından dolayı şarj zaman zaman kağıt üzerinde yazılan miktar gibi olmamaktadır.

4.SAMSUNG GALAXY S7 EDGE – 3600 Mah (18 saat 45 dakika pil ömrü)

Samsung’un batarya performansı en uzun giden telefonlarının başında gelen Samsung Galaxy S7 Edge süper Amoled ekran ve 540’ppi lık ekran kalitesi ile dikkat çeken telefonlar arasında yer alıyor. Yine günlük yoğun ve aktif kullanımda gayet başarılı bir performans sunan Galaxy S7 günü rahat şekilde çıkarmanıza olanak sağlıyor.

5.SAMSUNG GALAXY J5 – 3000 mAh (17 saat 50 dakika pil ömrü)

Normal kullanım isteyen üstün performans beklemeyen kullanıcılara hitap eden bu telefonun özelliklerine göz gezdirdiğimizde, 720×1280 piksel ekran çözünürlüğü sunmaktadır, bunun yanında 282 ppi ekran yoğunluğu ve 13 mp arka kamera 1.7 diyafram açıklığı ile başarılı bir kamera performansı sunmaktadır. Fiyat performans açısından oldukça başarılı bir telefon olarak karşımıza çıkmaktadır.

6.SAMSUNG GALAXY S7 – 3000 Mah (17 saat 45 dakika pil ömrü)

Samsung Galaxy S7 modeli Edge modelinin kardeşi gibi görünüyor özelliklerine baktığımızda ancak onları birbirinden ayıran en temel farklardan birisi şüphesiz pil ömrüdür. Edge modelinde 3600 mah değeri mevcut iken normal modelde bu 3000 olarak belirlenmiştir.

Batarya mah değerlerinin yanında telefonları birbirinden ayıran farklar mevcuttur ekran büyüklükleri bu iki telefon arasında temel farkları oluşturmaktadır. Bunların dışında karşılaştırma yaptığımızda iki telefonun da kendilerine göre artıları ve eksileri mevcuttur.

7.ONEPLUS 3 – 3000 mAH (16 Saat 55 dakika pil ömrü)

Piyasada adını yeni duymaya başladığımız ONEPLUS markası 2013 yılında Çin’de kurulmuş Hong Kong merkezli bir akıllı telefon markasıdır. Fiyat performans açısından ürettiği akıllı telefonlar ile piyasada yerini almaya başlamıştır.

3000 mah batarya özelliği ve 16 saat 55 dakikalık bir kullanım ömrü ile listemizde 6. sırada yer almaktadır.

8.SAMSUNG GALAXY S8 – 3000 mah (16 saat 45 dakika pil ömrü)

Samsung herkese uygun olarak telefon üretmeye devam ediyor, gerek üstün performans gerekse fiyat performans açısından pek çok kesimden kullanıcıyı etkiyi başaran firma Galaxy S8 modeli ile kullanıcılarına 16 saat 45 dakika gibi bir pil performansı sunuyor.

9.SAMSUNG GALAXY S5 NEO – 2800 mAh (16 saat 27 dakika pil ömrü)

Samsung Galaxy S5 Neo modeli de bizim gün içindeki kullanımımız için oldukça yeterli bir pil ömrü sağlamaktadır. 16 saat 27 dakikalık bir değer ile gün içinde yoğun şekilde kullanımda bile yeterli olacaktır.

10.GOOGLE PİXEL XL – 3450 mah ( 15 saat 55 dakika pil ömrü)

Dijital dünyada alışık olduğumuz markalardan birisi olan Google fiziksel ürün üretimi ile de ilk 10a girmeye başaran bir marka olmuş durumda. 3450 mah batarya seviyesi ile şarj süresi en uzun olan telefonlar listesinde 10. sırada yerini almış durumda.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz