Ana sayfa Yaşam

Sarıldığınızda Vücudunuzda Ne Olur?

193
0

Erkekler sarılmaktan nefret ederler ve kadınlar da onunla yetinmezler değil mi? Uzmanlara göre sarılmak; kadınlara, terk edilmedikleri konusunda bir güvence veriyor. Peki, sarıldığınızda vücudunuzda neler oluyor? İşte, birine sarıldığınız zaman vücudunuzda gerçekleşen güzel şeylerden bazıları…

Daha Mutlu Hissedersiniz 

Biri size sarıldığında, oksitosin hormonu salgılarsınız. Oksitosin; uzun süre doğum ve emzirmeye yardımcı olduğu düşünülen bir hormondur. Yapılan araştırmalar; bu hormonun sizi mutlu hissettirmesinin yanında, yaşamın diğer alanlarında da rol oynadığını kanıtlamaya başlamıştır. Oksitosin, salgılaması oldukça kolay bir hormondur. Bol bol sarılmaya başlayın!

Bağışıklık Sistemini Destekler 

Sokağınızdaki eczaneye doğru yürüyün ve grip aşısı olmak yerine, eczacınızına sarılın, tabi ki onayını aldıktan sonra. Sarılarak, bağışıklık  sisteminize de bir destek sağlayabilirsiniz. Ciddi anlamda! Bu konuda yapılan bir çalışmada, daha sık sarılan deneklerde, daha az ciddi hastalık belirtisi görüldüğü açıklandı. Bir daha sevgilinize sarılırken, bunun sağlığınız için olduğunu söyleyin.

Libidonuzu Yükseltir 

Sarılmayı cinsel ilişki sonrasına bırakıyorsanız, çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Sarılmak, cinsel arzuyu arttıran bir hormon olan dopamin salınımını artırır. Ayrıca, sarıldığınızda, iyi hissetmenizi sağlayan oksitosin hormonu salınımı da artar.

Kaygılarınız Azalır 

Kaygı ile uğraşan milyonlarca insandan biriyseniz, bu konuda rahatlamaya başlayabilirsiniz; fiziksel temas, endişe ve kaygılarınızı azaltacaktır. Kaygı hisseden kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada; kocasıyla sarılan kadınların, daha az stres yaşadıkları görüldü. Bu, fiziksel temas ile açığa çıkan oksitosin hormonundan kaynaklanmaktadır.

Kan Basıncınız Düşer 

Yüksek tansiyon problemi olan kişiler için genellikle diyet, egzersiz ve çoğu zaman da ilaç tavsiye edilir, değil mi? Yüksek tansiyon, damarlarınızı sertleştirerek kalbinize kan ve oksijen akışını azaltır. Buna ek olarak; kalp yetmezliği ve kalp hastalıklarına kadar birçok hastalık gelişebilir. Beyniniz ve böbrekleriniz de yüksek tansiyondan olumsuz etkilenebilir. Yüksek tansiyona karşı ek bir koruma istiyorsanız; bu kesinlikle sarılmaktır. Özellikle kadınlarda, sarılmak ve kan basıncını düşürmek arasında kesin bir bağ vardır.

Acılarınız Hafifler 

Küçükken düştüğünüzde ya da yaralandığınızda ne olduğunu hatırlıyor musunuz? Annenize koşardınız. Anneniz de; yaranızı öper ve size sarılırdı. Siz de iyileştiğinizi düşünürdünüz. Sarılmak, bir yetişkin olduğunuzda da; belki sizi tamamen iyileştirmez ancak acılarınızı azaltabilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz