Ana sayfa Yaşam Kültür

Sanat Tarihi Doğuşu ve Gelişimi

12886
0
Geçmişten günümüze sanat

Sanat, insanlık tarihi ile birlikte oluşmaya başlamış bir olgudur. İnsanlık tarihinin geçirdiği süreç gibi, sanat tarihi de bu süreci yaşamıştır. Geçirdiği bu süreç ile varlığını sürdürmeyi başarmıştır. Bilinen en eski sanat nesnesi 100.000 yıl yaşında, muhtemelen boya saklamak için yapılmış kaplarda bulunmuştur.

Fovizm Sanatı

Eski zamanlardan günümüze Mezopotamya, İran, Hindistan, Eski Mısır, Eski Yunan, Roma, İnka, Maya tarafından birçok sanat eseri kalmıştır. Eski Yunan sanatı insan fiziğinin doğru oranlarını ele almıştır. Daha sonra Bizans ve Ortaçağ Avrupa’sında dini inançlar ağırlık göstermiştir. Rönesans, perspektif kullanarak üç boyutlu eserlerin üzerinde teknikler geliştirmiştir.

Geçmiş Tarihten Günümüze Sanat

Kübizm sanat akımının bir örneği

Doğuda, İslam sanatında ikonografinin yasak olması sebebiyle daha çok mimari, geometrik şekiller ve hat sanatına yoğunlaşılmıştır. Uzak doğuda bu dönemlerde, din sanata yönlendirmiştir. Hindistan ve Tibet renkli heykeller ve dansı ön plana çıkarırken bunun yanında dinsel resimlerle de ilgilenmiştir. Çin de ise kuyumculuk, bronz, resim, müzik, tiyatro ve şiir ön planda olmuştur. Batıda 18.yy aydınlanmayla birlikte evren anlayışını da getirmiştir.

Dışavurumculuk

Bu da ünlü ressamların resimlerine yansımıştır. Daha sonra bu anlayış da yerini birey olmayı ön plana çıkaran, Akademik sanat, Sembolizm, İzlenimcilik, Fauzim gibi sanatsal akımlara bırakmıştır. 20.yy sanat tarihi bitip tükenmeyen sanatların arayış yılları olmuştur.

Dadaizm sanat akımı

Dışavurumculuk, İzlenimcilik, Fovizm, Kübizm, Dadaizm, Gerçeküstücülük yaratıldıkları yıllardan çok ileri gidemeseler de, kendilerinden sonra gelen akımları etkilemişlerdir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz