Ana sayfa Yaşam

Sağlıklı ve Mutlu Bir İlişkinin 8 Özelliği

141
0

Bu yazı, eşiniz ya da sevgilinizle ile birlikte olmaya devam etmek için yeterli olanın ne olduğunu ve sağlıklı, mutlu bir ilişki sürdürmek için nelerin gerekli olduğunu anlamanıza yardımcı olacak!

1. İletişimi Asla Koparmayın 

Romantik ya da arkadaşlık ilişkisi olması fark etmez; hiç bir ilişki, çatışmalar olmadan devam etmez. Aranızdaki ilişkinin düzlüğe çıkmasıyla sonuçlanan şey iyi iletişimdir. Bu nedenle iletişim, bir ilişkinin sağlıklı olmasındaki en önemli faktördür; çünkü, ilişkinin tamir edilebilme yeteneğini temsil eder.

2. Güven Önemli 

Bir ilişkinin sağlıklı olabilmesi için, ilişkide taraflar arasında güven olması önemlidir. Güvendiğiniz biriyle bir ilişkinizin nasıl olacağını hayal edin. Keyifli değil mi? İlişkilerde güven eksikliği, bir kısır döngüye neden olur. Güvensiz olan bir kişi, her şeye şüphe ile yaklaşır, bu da zaman ilişkinizin yorulmasına ve tükenmesine neden olur.

3. Değerlere Saygı Gösterin 

Çoğu ilişkide, çok çeşitli konularda anlaşmazlıklar vardır. Ancak her bireyin tartışmaya açık olması ve karşıdaki kişinin temel değerlerine saygı göstermesi, pek çok sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. Aksi takdirde, diğer tarafa çok fazla taviz gösteriyormuş gibi hissedebilirsiniz.

4. Samimiyet Önemli 

Samimiyet; kişiler arası düzeyde, başka bir kişiyle iletişim kurabilme yeteneği olarak tanımlanabilir. Samimiyetin bir alt kümesi de cinselliktir. Romantik bir ilişkide bu, sağlıklı ve mutlu bir ilişkinin en önemli kilometre taşlarından biridir. Sağlıklı bir cinsel yaşam, sağlıklı bir ilişki anlamına gelmese de, diğer birçok olumlu şeyin de bir göstergesidir.

5. Paylaşın 

Biriyle sevgili ya da eş olmanın en iyi yönlerinden biri; başkalarıyla paylaşamadığınız bir şeyi onunla paylaşmaktır. Bu, ruh sağlığımıza çok önemli ölçüde katkıda bulunur. Hayatınızın tüm küçük ve büyük şeylerinde bir başkasına güvenebilmek, büyük bir değere sahip olmaktır ve ilk etapta, bir ilişkiye girmemizin temel nedenidir. Samimi ayrıntıları paylaşabilmek, karşıdaki kişiye savunmasız olabilmek ve paylaşmak, sağlıklı ve mutlu bir ilişkinin anahtarıdır.

6. Geleceği Konuşun 

Ortak bir geçmişi konuşmak, daha iyi ilişkilere yol açmaz. Ancak, gelecek planlarını paylaşmak, özellikle çocuk, finans ve yaşam tarzı gibi konularda önemlidir. Bunların her biri birbiriyle iç içedir, ayrıca partnerinizin bu konudaki görüşlerini anlamanız da önemlidir.

7. Bağımlılık ve Bağımsızlık Arasında Bir Denge Bulun 

Güven konusunda da bahsettiğimiz gibi, çiftlerin birbirlerine güvenme yetenekleri, bir güç göstergesidir. Aslında bir ilişki, güven olmadan da yürütülebilir; ancak her şeyde olduğu gibi bir denge olması gerekir. Karşı tarafa çok fazla bağımlı olmak, bağımsız olmak kadar yorucu olabilir. İlişkinin her iki üyesi de, diğer kişiye çok fazla güvenmekle diğer kişiye güvenmemesi arasındaki dengeyi sağlamalıdır.

8. Aile ve Arkadaşları Unutmayın 

Bu, ilişkilerin genellikle gözden kaçırılan kısmıdır; çünkü ilişkinin başlangıç kısmı, arkadaşları ve aileleri içermez. İki kişi, birbirlerini tanıyarak, güçlü bir ilişki kurmayı öğrenirler. Ancak, daha sonra, karşıdaki kişinin hayatındaki diğer insanları tanıdığında, bir sonraki aşamaya geçilir. Burada, hoşgörü önemli bir değerdir. Partnerinizin ailesi ya da arkadaşları ile mükemmel bir şekilde uyuşmasanız bile, hoşgörülü olmanız sağlıklı bir ilişki kurmanızı sağlayabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz