Ana sayfa Yaşam

Sağlıklı Beyin İçin Yapmanız Gerekenler

14
0
beyin-sağlığı
Sağlıklı Beyin İçin Yapmanız Gerekenler

Sağlıklı bir beyinin temeli, anne karnındayken atılmakta ve ömür boyu devam etmektedir. Beyninizi her zaman taze tutmanız, birçok konuda fayda sağlayacaktır. Bu sebeple sağlıklı beyin için yapmanız gerekenler nelerdir sorusuna sizler için yanıt verdik.

Sağlıklı Beyin İçin Yapmanız Gerekenler

Beyin gelişimini gıda dahil birçok şey etkilemektedir. Listemizde vereceğimiz her maddeye dikkat etmeli ve bu maddeleri uygulamanız gerekmektedir.

Mutlu Olduğunuz Aktiviteleri Daha Sık Yapın

Çok sevilen bir yemek, spor, arkadaşlarınızla vakit geçirmeniz ve dinlediğiniz müzik, beyin gelişimini olumlu etkilemektedir. Buradan yola çıkarak, sevdiğiniz şeyleri yaptığınız takdirde beyniniz sağlıklı olacaktır diyebiliriz. İnsanların duygu sistemini kontrol eden hormonlar bulunmaktadır ve büyük önem taşımaktadır. Bu hormanlar, beyni uyarmakta ve etkilemektedir.

Türk Kahvesi Tüketin

Fabrikasyon kahveler yerine mutlaka Türk kahvesi tüketilmelidir. Kahve sayesinde hem sakinleşirsinizz hem de içinde bulunan kafein ile yorgunluğunuzu azaltırsınız. Aynı zamanda uyanık tutmaya yarayan ve konsantrasyonu arttıran Türk kahvesi, birkaç günde bir kez tüketilmelidir.

Uyku Düzeninizi Hormonlara Göre Ayarlayın

Biyoritme uyum sağlayarak uyumanız gerekmektedir. Güne erken başlamak için erken uyumanız gerekir, erken başlanılan günde melatonin ve siteroit hormonları daha fazla salgılanmaktadır. Bu hormonları güzel bir sabah kahvaltısı ile taçlandırarak, güne aşırı enerjik ve sağlıklı başlarsınız. Vücut, uyku halindeyken sürekli kendini yenilenmekte ve temizlemektedir. Bu sebeple uyku düzeni çok önemlidir.

beyin-sağlığı
beyin-sağlığı
Bol Bol Kahkaha Atın

Kahkaha, gün içinde beyinde oluşan yükün azalmasını sağlamaktadır. Ciddi anlamda atılan bir kahkaha, hem tansiyonu dengelemekte hem de beyine daha çok oksijen gitmesini sağlamaktadır. Bu sayede pozitif uyarıcılar devreye girer ve hormonlar salgılanır.

Spor Yapmayı İhtal Etmeyin

Spor yapmak, sadece beyin sağlığı için değil bütün vücudumuz için çok önemlidir. Diyabet, kalp damar ve tansiyon gibi hastalıklara yakalanmamak için mutlaka spor yapmamız gerekmektedir. Spor sırasında mutluluk hormonu salgılanacağı için beyin olumlu etkilenecektir. Ayrıca düzenli egzersizler ile Parkinson, Alzheimer ve Demans gibi hastalıkların iyileştiği gözlemlenmiştir.

Elektromanyetik Alanlardan Uzak Durun

Gün içinde birçok elektromanyetik alana maruz kalmaktayız. Bu alanlar, insanları olumsuz etkilemekte ve algı seviyelerini düşürmektedir. Aynı zamanda unutkanlık ve dikkat dağınıklığına sebep vermektedir. Bu alanlarda beyin kendini yenileyemediği için beyin sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi beyin kendini uyku sırasında yenileyebilmektedir. Bundan dolayı uyuyacağınız yerde televizyon ve cep telefonu gibi cihazların olmaması yararınıza olacaktır. Kaliteli uyku ve gerçekten sağlıklı bir beyin istiyorsanız, bu maddeyi ihtmal etmeden uygulamanız gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz