Ana sayfa Yaşam Seyahat

Roma’da Gezilecek Yerler

4
0
romada-gezilecek-yerler
romada-gezilecek-yerler

Roma’da Gezilecek Yerler

Avrupa seyahati planlamak isteyen çoğu kişinin aklına ilk sıralarda İtalya gelmektedir. Özellikle Schengen vizesinin kolay alındığı ülkelerden biri olmasıyla da bilinen İtalya’ya ülkemizden de çok fazla turist gitmektedir. İtalya’nın başkenti olan ve binlerce yıllık tarihiyle çok fazla merak uyandıran şehirlerin başında gelen Roma dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden biridir. Sanatı, tarihi, mimariyi ve barındırdığı kültürü sokaklarında hissettiğiniz Roma’da gezilecek yerler saymakla bitmez. Sadece müzelere, tarihi yapılara giderek değil sokaklarında kaybolarak da bir sürü eserle karşılaşabilmeniz mümkün. Yine de size yolunuz düştüğünde Roma’da mutlaka görmeniz gereken yerlerin kısa bir listesini yapacağız.

  • Kolezyum

Roma’da gezilecek yerler düşünüldüğünde ilk sıra tabi ki de kolezyuma ayrılmaktadır. MS 72 yılında yapımına başlanan Kolezyum adını girişindeki heykelden almaktadır. Günümüze gelene kadar yaşanan doğal afetlerin de etkisiyle yıpransa da eski ihtişamlı görünümünü yine de kaybetmemiştir. Kolezyumu mimarisi kadar ünlü yapan bir diğer olay ise tarihte gladyatör dövüşlerine ev sahipliği yapmasıdır. Halkın o dönem en büyük eğlencesi olan gladyatör dövüşleri Hristiyanlığın gelmesiyle sona erdirilmiştir. Daha sonra Kolezyum dönem dönem tiyatro, taş ocağı ve dini kışla olarak da kullanılmıştır.

roma
roma
  • Roma Forumu

Roma Forumu, eski dönemlerde Romalılar tarafından Pazar alanı, ticaret ve hukuk merkezi olarak kullanılmaktaydı. Dünyadaki en büyük arkeolojik alan olma özelliğine de sahip olan Roma Forumu Kolezyum’un hemen yanında yer almaktadır. Günümüze kadar dayanıklılığını koruyan yapılar değillerdir ve çoğu harabe halindedir. Yine de içerisinde anıt alanlarını, tapınakları, kurulan mahkemeleri görebilmeniz, gözünüzde şehri canlandırabilmeniz mümkündür.

  • Vatikan

Dünyanın en küçük ülkesi Vatikan, Katolik mezhebinin yönetim merkezidir. Roma sınırları içerisinde yer aldığı için genellikle Roma’da gezilecek yerlerden bahsedilirken Vatikan’dan da mutlaka bahsedilir. 1929 yılından beri bağımsız bir devlet olan Vatikan; yüzyıllardır var olan tarihiyle içerisinde görülmeye değer birçok eser barındırmaktadır. Vatikan müzeleri çeşitli bölümlerden oluşmaktadır ve tam bir gününüzü ayırsanız dahi bütün eserleri görebilme şansınız oldukça düşüktür. Vatikan sınırları içerisinde yer alan Sistina Şapeli’nde hala ayinler ve vaftiz törenleri düzenlenmektedir. Eğer gezilecek yerler listenize Vatikan’ı da eklerseniz bunlardan birine denk gelme olasılığınız yüksektir.

  • Trevi Çeşmesi

‘Üç Yol’ anlamına gelen Trevi, 3 yer altı suyunun çeşmenin tam altında birleştiği düşünülerek konulmuştur. Aşk Çeşmesi olarak da bilinen Trevi Çeşmesi’nin yapılış hikayesi ise inanılana göre kral ve askerleri susuzluktan ölmek üzereyken bu noktada bir çeşmenin belirmesine dayanmaktadır. Kral ve askerleri ölmekten kurtaran çeşmenin yapımı 30 yıl sürmüştür. Avrupa’nın en önemli çeşmelerinden olan Trevi Çeşmesi, turistler tarafından dilek havuzu olarak da kullanılmaktadır. Her gün binlerce turist çeşmeye para atarak tekrar Roma’ya geleceğine inanarak dilek dilemektedir. Burada toplanan paralarla daha sonra hayır kurumları aracılığıyla yoksullara yiyecek ve içecek yardımı yapılmaktadır.

  • Pantheon

Roma’daki en eski yapı özelliğinde olan Pantheon, tüm tanrıların tapınağı anlamına gelmektedir. Zamanla Katolik kilisesi görevi görmeye başlayan yapının en önemli özelliği tavanıdır. 43 metrelik yapının tavanında Oculus adı verilen bir delik bulunmaktadır ve yapının tek ışık kaynağı bu deliktir. İnanışa göre şeytanlar bu delikten gökyüzüne çıkarlarmış. Pantheon, 609 yılında Bakire Meryem Kilisesi olarak kutsanmıştır ve kral, ressam, mimar gibi birçok önemli kişinin mezarlarını barındırmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz