Ana sayfa Yaşam Pratik Bilgiler

Öfke Nasıl Kontrol Edilir ?

2
0
Öfke Nasıl Kontrol Edilir
Öfke-Nasıl-Kontrol-Edilir

Öfke Nasıl Kontrol Edilir ?

Hemen hepimizin etrafında mutlaka öfke problemi olan insanlar bulunmaktadır. Genellikle bu öfke hali bir problem olarak kabul edilmemekte ve çevresi tarafından ‘onun yapısı o’ ya da ‘herkes çabuk sinirlenir’ gibi cümlelerle normalize edilmektedir. Fakat öfke problemi normal bir durum değildir ve kontrol etme güdüsü ailede başlamaktadır. Gün içinde sık sık kullanılan, bildiğimiz öfke nedir, öfke nasıl kontrol edilir ?

öfke-kontrolü
öfke-kontrolü

Öfke, çatışma öncesi ortaya çıkan bir duygu durumudur. Bu duygunun derecesi hafif bir kızgınlık halinden hiddetli ve şiddete meyil gösterme durumuna kadar değişmektedir. Öfke halinin başlamasından sonra vücut savaş ya da kaç tepkisi için hazırlanmaktadır. Öfkenin oluşma nedenleri arasında ‘engellenme’ye oldukça sık rastlanmaktadır. Açlık ya da susama hissinin giderilmemesi, bu durumun bazı sebeplerden engellenmesi öfkeye neden olabilmektedir. Ya da kişinin bilinen güvenli çevresine dışarıdan müdahale geldiği zaman öfke duymaya başlamaktadır. Bu olay daha çok anti-sosyal kişilerde görülmektedir. Öfkenin genetik yatkınlığı henüz kanıtlanmamış olsa da ailedeki yetiştirilme tarzı öfke durumunu besleyebilmekte ve öfke kontrolünün sağlanamamasına neden olmaktadır. Öfkeyi neyin beslediğini bulmak, hem çözümü için hem de öfke nasıl kontrol edilir öğrenebilmek için önemlidir.

Öfke Kontrolünde İzlenebilecek Basit 7 Adım

 • Öfke kontrolüne başlamadan önce kavramanız gereken ilk bilgi öfkenin yok edilemeyeceğidir. Öfke durumunda tepkilerinizi kontrol altına almanız önemlidir.
 • Öfke içinizde kendi kendine dinip yok olacak bir duygu değildir. Öfkenizi iletişim kurarak paylaşmanız sizi hem rahatlatacak hem de pişman olacağınız davranışlardan kaçınmanızı sağlayacaktır. Neye öfkelendiğinizi, neden öfkelendiğinizi ve bu sırada neler hissettiğinizi karşınızdakine anlatmanız çevrenizdekilerin sizi anlamasını sağlayacaktır. Nedenlerini anlatmanız belki ileriki davranışları, kararları etkileyerek bu durumu tekrar yaşamanızı da engelleyecektir.
  öfke-nasıl-kontrol-edilir
  öfke-nasıl-kontrol-edilir

   

 • Burada karşınızdakinin sizi dinlemesi kadar sizin de hem kendisini hem de karşınızdakini dinlemeniz önemlidir. Unutmayın ki sinirlilik ve öfke durumu sizin kendi duygunuzdur ve sürekli etraftan bunu alttan almalarını bekleyemezsiniz. Konuşma sırasında ‘iletişim kuruyorum’ diye düşünerek kırıcı cümleler kurmaktan kaçınmaya dikkat edin ve karşınızdakinin de nedenlerini dinleyerek onu anlamaya çalışın.
 • Öfkelendiğiniz durumda diğer insanların bakış açılarını kabul etmeye çalışmalısınız. Nasıl ki sizin tepki vermek için kendi nedenleriniz varsa onların da bu davranışta bulunmak için kendi nedenleri olabileceğini unutmayın. İnsanları size uymaya zorlayamazsınız. Onların nedenlerini kabul etmeniz ve bunlara da sakince yaklaşmanız gerekmektedir.
 • Öfkenizi besleyen durumları ve ortamları takip edin. Benzer ortamlarda, benzer kişilerle ya da benzer olaylar karşısında kendinize hakim olamıyorsanız çevrenizi ve ortamınızı değiştirmeyi denemelisiniz. Size iyi gelen mekanları ve iyi gelen insanları seçmeniz daha sakin yaşamanıza ve dolayısıyla hayat kalitenizin de artmasına yardımcı olacaktır.
 • Öfke durumunuzu kabullenip bununla ilgili adımlar atarken bu duyguların size ait olduğunu unutmayın. Bunu çevrenizdekilere yük etme, bu durumu kullanarak insanlara fiziksel ya da psikolojik zarar verme hakkınız olmadığını hatırlamalısınız. Etrafınızdaki insanlara, alanlarına, tercihlerine saygı duymanız gerektiğini unutmamalısınız.
 • Unutmamanız gereken bir diğer husus da her insan öfkelenir. Siz diğerlerinden farklı, anormal bir insan değilsiniz. Herkesin yaşadığı duyguları, geçtiği süreçleri daha şiddetli yaşamaktasınız. Bu durumda da öfkenin üzerini örtmek yerine konuşmak öfke şiddetinizin azalmasını sağlayacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz