Ana sayfa Yaşam

Neden Mutsuz İlişkiler Yaşıyorsunuz?

112
0

İlişki kaygısı, muhtemelen zaten uğraştığınız bir şeydir, ancak bu konuda fazla bir şey bilmiyor olabilirsiniz. İlişki kaygısı; başka bir kişiyle sağlıklı ve tatmin edici bir bağ kurmanın yolunu açan bir tür kaygıdır. Bu tarz bir kaygıdan muzdarip olduğunuzda, bunun farkında olmanız önemlidir. Farkında olmadığınızda, ilişkileriniz kısa ömürlü olacaktır. Bu yazıda, neden mutsuz ilişkiler yaşadığınıza değineceğiniz…

Mutsuz İlişkilerin Nedeni: Bağlanma Şekliniz 

İlişkilerde yaşanan kaygı, kendisini, kişinin bağlanma davranışları ile ortaya koymaktadır. Bağlanma şekilleri hakkında bilgi sahibi olmak, korkularınıza ve ilişki fobinize ışık tutabilir.

  • Güvenli Bağlanma: Anneleri tarafından güvende hisseden ve rahatlayan insanlar, diğer insanlarla da güvenli bir ilişkiye sahip olacaklardır. Bu insanlar, büyürlerken, anne ve babalarının onaylarını hissederler. Bu onay hissi, kim oldukları konusunda içsel bir güven ve rahatlık hissi yaratır. İkili ilişkilerde diğer insanlara daha kolay güvenirler. Partnerlerinin bireyselliğini ve bağımsızlığını kabul ederler.
  • Endişeli Bağlanma: Bu tip bağlanmada, insanlar bir çocukken ihtiyaçlarının önemli olmadığına inanmışlardır. Öfkelendiklerinde ya da incindiklerinde, anneleri onları rahatlatmak yerine onlardan uzaklaşmıştır. Bu da, onları güvensiz hissettirdi. Onlar da, duyguları ile nasıl baş edeceklerini öğrenemediler. Bu insanlarda, akıl almaz bir endişe duygusu vardır; çünkü zihinleri çok tehlikeli bir duygudan kaçmaya çalıştıklarını düşünürler.

İlişkilerde Kaygılar Nasıl Aşılır? 

Sevdiğiniz ve güvendiğiniz biri tarafından hayal kırıklığına uğrarsanız, bunun üstesinden gelebilirsiniz. Eğer partneriniz sizi incittiyse, bu dünyanın sonu değildir. Yaşayacaksınız! İlişkilerde mutsuz olmanızın nedenleri ve mutluluk duygunuzun gelişmesini sağlamak için aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz…

1. Bir probleminiz olduğunun farkında oldun. 

İlişki kaygınız varsa, bu gerçeği kabul ederek, yıllardır taşıdığınız kafa karışıklığını bir kenara bırakın. Artık, “ilişkilerde neden bu kadar kötüyüm?” diye kendinize sormayı bırakın.

2. Bağlanma stilinizin nasıl olduğunu bulun. 

İlişkilerde korkunç bir kaçıcıysanız, korkularınızla yüzleşmenin yollarını düşünebilirsiniz. Zihinsel olarak çocukluk yıllarınıza geri dönün ve annenizle ilişkinizin nasıl olduğunu hatırlayın. Onunla birlikteyken heyecanlı mıydınız? Onunla çok mu oyun oynadınız? Kızgın ya da korku hissettiğinizde, sizi cezalandırdı mı? Bu anıları toparlamak için bir günlük tutun.

3. Bağımsız olmayı öğrenin.

İlişkilerde kaygı yaşıyorsanız, odak noktanızı; kendinizden partnerinize kaydırırsınız. Hakkınızda ne düşünebileceği konusunda endişeli olursunuz ya da onu üzmemeye çalışırsınız. Birilerine uyum sağlamak yerine, daha çok bağımsız olmak için zaman harcayın.

4. Her gün “Bugün nasıl hissediyorum?” sorusunu sorun. 

Hayatınızın gündemindeki bir konu hakkında; kızgın, heyecanlı yoksa üzgün mü hissediyorsunuz? Mutsuz bir ilişki içindeyseniz; kendinize, vücudunuzun partnerinize nasıl tepki verdiğini sorun. Onunla mutlu musunuz? Yalnız olsanız daha mı iyi hissederdiniz? Zor duygular karşısında daha rahat hissetmek için, günlük rutininize meditasyonu dahil edebilirsiniz.

5. Bir terapistten yardım isteyin. 

İkili ilişkilerde sorun yaşıyorsanız, deneyimli bir terapistten yardım isteyebilirsiniz. Şu an bulunduğunuz yerden ilerlemenin en iyi yolu, profesyonel yardım almaktır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz