Ana sayfa Teknoloji Bilgisayar

Neden Antivirüs Yazılımı Kullanmalıyız?

319
0
Neden Antivirüs Kullanmalıyız?

Antivirüs yazılımı, bilgisayarınızı tahrip etmek ve tahrip etmek için tehdit eden internet programlarını algılayan ve engelleyen çözümler için kullanılan genel bir terimdir. Bu tehditler, e-posta, program indirmeleri, popüler web siteleri ve USB flash sürücüler gibi çıkarılabilir dosyalar aracılığıyla gelir. Sisteminize yerleştikten sonra bilgisayar virüsleri, ayarları değiştirir, dosya ve programların açılmasını engeller ve bilgisayar korsanlarının kişisel verilerinizi alması için sisteminizde delik açar.

Bazı web siteleri, bir siteyi ziyaret ettiğinizde bilgisayarınızdan kişisel veriler toplayan ve spam e-postayla ve reklam yazılımıyla, can sıkıcı pop-up reklamlardan sorumlu programlar olarak kullanılan çerezleri kullanmaktadır. Bunlar bilgisayarınızı tehdit etmek zorunda değildir, ancak yavaşlamasına neden olurlar. En iyi virüs koruma yazılımı, internet tehditlerinin değişimiyle evrimleşmek ve gecikmeye neden olmaksızın bilgisayarınızda kusursuz bir şekilde çalışmak üzere tasarlandığından, tarama yaparken, sohbet ederken, oyun oynarken veya çevrimiçi film izlerken çalışmakta olduğunu bilmiyorsunuzdur.

Antivirüs programları bilgisayarlarınızı kötü amaçlı yazılımlardan korur.

Günümüzdeki internet tehditlerinin çoğu, “virüs” en sık kullanılan şemsiye terim olarak sıkışmış olmasına rağmen bilgisayarınıza, dosyalarınıza ve programlarına sızma ve saldırma biçimleri nedeniyle kötü amaçlı yazılım olarak daha doğru tanımlanmaktadır. Bilgisayar virüsü korumasıyla ilgili araştırmamızın bir parçası olarak, antivirüs korumasının bilgisayarınızdan çıkmasına yardımcı olduğu, bilgisayarınızdaki en yaygın ve kötü amaçlı tehditlerin bazılarını tespit ettik

21. Yüzyılın En Tehlikelisi ‘’ Ransomware’’

Şu andaki en hızlı büyüyen tehditlerden biri Ransomware’dir. Ransomware, bilgisayarınızı bulaştırır ve kilitler, bilgisayar sisteminize erişimi kısıtlar, internette sörf yapmanızı, sabit sürücüye erişmenizi veya dosyaları açmanızı engeller. Yaratıcılar, tehdidi kaldırmak için birkaç yüz ile birkaç bin dolar arasında bir ödeme talep ediyorlar. Örneğin, bazı biçimleri size belirli bir uygulama için kullanıcı lisansınızın geçerliliğini yitirdiğini ve lisansın geri satın alınması gerektiğini bildirir. Ne yazık ki, ödeme yapıldıktan sonra, genellikle içerik oluşturucuları atlıyor ve tehdidi sağlam bırakıyor. En küfürlü ransomm yaratıcılarından bazıları masum olmayan kullanıcılardan milyonlarca dolar kazanmışlardır. İnternet güvenliğinin bu alanıyla mücadele etmek için atılmış olan birkaç adet virüsten koruma programı vardır. İlk seçimimize ek olarak, McAfee ve Trend Micro da bunu sunuyor.

Antivirüs yazılımı, programların sisteminize girmesini engelleyerek ve bu virüsü veya kötü amaçlı yazılımı karantinaya alıp kaldıracaktır. Kendinizi PC virüslerinden korumanın en iyi yolu, istendiğinde bilgisayar sisteminizi güncellemek ve bilgisayarınızı 7 gün 24 saat koruyan üçüncü taraf antivirüs yazılımı satın almaktır. Peki, bu araçlar nelerdir? Kısaca bir göz atalım.

Algılama ve Temizleme Araçları

Birkaç antivirüs koruma çözümünün, cep telefonları gibi cihazlar için mobil koruma sağladığını öğrendik, ancak genellikle daha büyük bir internet güvenlik paketinin bir parçası ya da ek bir maliyet için eklenti olarak sunuluyor. Panda Antivirus Plus, eklenti ya da daha gelişmiş veya daha yüksek fiyatlı bir program satın almadan, virüs korumasını mobil cihazlarınıza kadar uzatan bir programdır.

Antivirüs programları bilgisayarınızı düzenli olarak tarar

Çoğu PC koruma yazılımı, bilgisayarınızı düzenli aralıklarla taramanın yanı sıra, e-postalarınızı ve USB portlarınızı otomatik olarak tarar ve bir tehdit algılarsa, bilgisayarınıza geçme şansı kalmadan önce yok eder. Avira, meşru tehditler ile tehdit altındaki programlar arasında doğru bir tanımlama yapmak için AV-Test değerlendirmelerinde bu yeteneklerin ve mükemmel puanlara sahiptir.

İyi bir virüsten koruma programının bir diğer önemli özelliği kurtarma CD’sinin bulunmasıdır. Bu disk veya indirme, bir enfeksiyon sonucunda çökmesi durumunda bilgisayarınızı yeniden başlatır. İyi antivirüs koruması, internet tehditlerini sisteminizi etkilemeden önce engellemelidir; ancak virüs koruma programlarının onları tanıma olanağından önce bazen yeni ve tehdit oluşturan tehditler geçer. Önyüklenebilir kurtarma CD’leri önemlidir, çünkü antivirüs servisinizden koruma sağlamanıza ve devam etmenize izin verirler. F-Secure ve ESET bu özelliğe sahip çözümlerin çoğunluğu arasındadır.

Ücretsiz ve ücretli virüs programları

En iyi virüsten koruma yazılımını aradığınızda, ücretli programlar kadar yetenekli olduğunu iddia eden özgür yazılımlara başlayacaksınız. Virüsten koruma yazılımı kategorilerini üç farklı katmana yerleştirdiyseniz, en düşük işlevsellik ve koruma ile en alt katmanda özgür yazılım bulursunuz. Ücretsiz yazılım cazip olabilir, ancak ücretsiz antivirüs koruması ücretli yazılım kadar yetenekli ve işinizi tam anlamı ile görecek bir sisteme sahip değildir. Tüm ücretsiz programlar virüs taraması yapabilir, ancak yalnızca bazıları kötü amaçlı yazılımları otomatik olarak tarar ve kötü bağlantıları önlemenize yardımcı olmak için gerçek zamanlı koruma veya tarayıcı eklentileri sunar. En gelişmiş özellikler ücretli antivirüs programları ile sınırlıdır.

Ücretsiz antivirüs yazılımlarının en büyük sıkıntılarından biri, her programın ürünün ücretli sürümünün tamamı için reklam görüntülemesidir. Bu, ücretsiz sürümün performansını veya kapasitesini düşürmez, ancak rahatsız edici ve sinir bozucu olabilir.

Belki de en iyi ücretsiz antivirüs programlarına sahip en büyük hayal kırıklığı, geliştiricilerin genel desteğinin olmamasıdır. Ücretli programlar genellikle e-posta, telefon ve canlı sohbet yoluyla üreticiye başvurmanıza izin veren kapsamlı teknik destek sunar. Ücretsiz programlar genellikle kendinize özgü yararlı materyalleri bulmadan önce bilgi taramak zorunda olduğunuz kullanım kılavuzları veya bir bilgi tabanı ile baş başa kalmanıza neden olur ve ücretsiz kullandığınız antivirüs yazılımının kimi zaman nasıl çalıştığını bile öğrenemeden programı kullanamazsınız ve antivirüs programı olarak kullandığınız yazılım, tamamen bir hikayeden ibaret ve bilgisayarınız hala büyük bir tehdit altında olacaktır.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz