Ana sayfa Teknoloji Oyun

Mirror’s Edge: Catalyst

156
0
Mirror's Edge Catalists Oyunu

Oyun dünyası gerçekten çok garip. Uzun zamandır beklenen bir oyundu Mirror’s Edge Catalyst, fakat elimize ulaştığında ve oldukça uzun zaman vakit geçirdikten sonra net bir karar verebildim diyemem.

Gerçekten kötü bir oyun yoktur aslında ya da bu çok nadirdir, her oyunun tadı ve kökeni farklıdır, hikâyesi farklıdır. Hikâyesi kötü olsa bile oyun mekanikleri grafikleri iyidir ya da tam tersi de olabilir.

Mirrors Edge Catalyst Oyunseverlerden Geçer Not Alamadı

Fakat bu oyun gerçekten olmamış. Üzülerek söylüyorum çünkü gerçekten uzun zamandır beklediğim ve oldukça beni umutlandıran bir oyundu fakat eski oyunu gerçekten fazlasıyla arıyorum.

Oyunun Üzerine Oturtulan Hiçbir Şey Olmamış

Öncelikle Faith karakteri ile başlamak istiyorum. İlk oyunda gerçekten bir idol haline gelmişti ve hepimizin hafızasına kazınmıştı. Yine yeni oyunda onu görmek ve kontrol etmek için oldukça uzun bir zaman bekledik fakat DICE bu karakteri unutturmaya çalışmış gibi duruyor.

Mirror Edge Oyunu “Faith” Karakteri

Eski oyunun üzerine koyulan hiçbir şey tam oturmamış. Her şey yarım ve eksik ya da hatalı. DICE bu yeni oyunu maalesef batırmış. Elimize gelen tek şey oyunu oluşturan parkur diyebiliriz. Onun haricinde berbat ötesi bir yapım olmuş.

Hikâye deseniz sizi alıp götürecek bir niteliğe sahip değil. Ana mekanikler gerçekten çok kötü ve ana karakter gerçekten hiç tanıdık değil.

Nedir Bu Oyunun Hikâyesi

Bu oyunda ana karakterimiz Faith, Glass City memleketinde veri alışverişleri sırasında görev yapan bir kurye diyebiliriz. Daha doğrusu kendisi iyi bir koşucu. Koşucu diye tabir ettiğimiz bu vatandaşlar gerçekten üstün özelliklere sahip. Fiziksel olarak ve esneklik olarak oldukça iyi bir yapıya sahipler. Ayrıca oldukça hızlı oldukları da söylenebilir.

Mirror Edge “Noah” Karakteri

Bu koşucuları insanların tercih etmesinin sebebi ise Gabriel Kruger ve bu arkadaşın organizasyonu olan K-SEC tüm şehri örümcek ağı gibi sardığından dolayı kargolarının ve verilerinin özel kalmasını isteyen vatandaşlar bu koşucuları tercih ediyor.

K-SEC organizasyonu her şeyin farkında. Evet, koşucularında farkında fakat oldukça gizli takıldıklarından dolayı radarlardan kaçabiliyorlar diyebiliriz. Gerçi bu radara yakalansalar bile bu koşucuları yakalamak oldukça zor

Olaylar Nasıl Gelişiyor

Faith isimli ana karakterimiz ise oyuna başladığımızda mimlenmiş bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Zaten oyun da olaylar da bu mimlenme davasından çıkıyor denebilir. Dikkatsiz ve özensiz davranmanın bedelini hem hapishane de kendisi çeken Faith, hem de organizasyonun büyük bir darbe almasına yol açmıştır.

Faith bu olaylardan sonra geçmişte yaptığı işler dolayısı ile kazandığı ‘’ En İyi Koşucu ‘’ unvanını maalesef kaybetmiştir. Ayrıca güvenilmez olduğu da bu sektör de oldukça yaygınlaşmıştır.

Fakat ne olursa olsun hala ismi var olan ve en iyilerden biri olan Faith, eski işine tekrar dönebilecektir. Koşucuların reisi olan Noah, eski dostların hatırına Faith’i tekrardan bu kadroya davet edecektir.

Faith, Glass Şehrinde

Fakat Noah geçmişte Faith’in yaptığı hatayı tekrarlamasından oldukça korkmaktadır. Bu sebeple yeni en iyilerden olan Icarus’u Faith’i izlemesi ve göz kulak olması için görevlendirecektir. Oyunda klasik bir şekilde tahmin edebileceğiniz gibi bir intikam noktası mevcut. Zaten bu olmazsa Mirror’s Edge Catalyst olmazdı. Geçmiş hayatı oldukça dramatik olan Faith, Glass Şehrinde hem koşuculuk yapacak hem de intikam peşinde koşacaktır.

İntikam ise şehri yöneten 12 şirketten biri olan K-SEC organizasyonunun başı Gabriel Kruger ile ilgilidir. Bunu oyunun başından tahmin edememek imkânsız zaten. Oyunun hikâyesini pek takmıyorsanız ve gelişigüzel farklı bir yapım olarak düşünecek olursanız Mirror’s Edge Catalyst oynanabilir bir oyun niteliği taşıyor diyebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz