Ana sayfa Yaşam

Migren Nedir, Migren Nedenleri

2
0
migren-nedir
migren-nedir

Migren Nedir ?

Migren, ülkemizde doktorlara en çok başvurulma nedenlerinden biridir. Kadınlarda migren görülme sıklığı erkeklere nazaran 3 kat daha fazladır. Bu oran ülkemizde de hemen hemen aynıdır. Migren teşhisli %20 kadın hasta bulunurken, yalnızca %8 erkek hasta bulunmaktadır. Migren nedir denildiği zaman herkesin aklına yoğun bir baş ağrısı durumu geldiğinden dolayı hafif baş ağrılarının migren olduğu akıllara gelmemektedir. Bu yüzden teşhisli hasta sayısı daha azdır.

migren-tedavisi
migren-tedavisi

Migren ataklar halinde görülen bir hastalıktır. Bazen yılda 1-2 defa olurken bazen 1 ay içerisinde birkaç defa görülebilir. Migren ağrılarının diğer baş ağrılarından ayrılmasını sağlayan en önemli belirtileri ses ve ışığa duyarlılık ile yoğun bulantı hissidir. Birçok migren çeşidi bulunmaktadır ve bu çeşitlere göre de belirtileri değişebilmektedir.

Migren Nedenleri

Migrenin tam nedeni henüz bilinememektedir. Migren nedenleri denildiğinde net bir yanıt verebilmek zordur. Beyinde bulunan kimyasalların anormal aktivitelerinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Kesin bir neden sunulamamış olsa da muhtemel bazı nedenler düşünülmüştür.

 • Genetik

Migrenin genetik yatkınlığı olduğu ortaya konmuştur. Eğer ebeveynlerden birinde migren hastalığı varsa çocukta görülme riski %40’tir. Eğer ebeveynlerin ikisine de migren teşhisi konulmuşsa çocuklarda migren görülme riski %75’lere çıkabilmektedir.

 • Hormonal Değişiklikler

Migrenin dayandırıldığı nedenlerden biri de hormonal değişikliklerdir. Bundan dolayı kadınlarda daha sık görüldüğü düşünülmektedir. Regl dönemlerindeki baş ağrıları, östrojen seviyesindeki değişimlerin neden olduğu migren ağrıları olarak yorumlanmaktadır.

 • Beslenme

Yağlı, baharatlı yiyeceklerle alkollü ve kafeinli içecekler migreni tetiklemektedir. Aynı şekilde düzenli kullanılan bazı ilaçların yan etkileri de migren ataklarına neden olmaktadır. Kombine doğum kontrol hapları ile uyku ilaçlarının da migreni tetikleyenler arasında olduğu düşünülse de kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

migren
migren

Migrenin Belirtileri

Her hastalık gibi migren de aslında kişiye özgü bir hastalıktır. Özellikle nörolojik hastalıklarda kesinlikle bu belirtiler vardır, bunlar görülmelidir gibi cümleler kurulamamaktadır. Migren çeşitlerine ve kişiye göre migrenin belirtileri değişse de bazı belirtiler hemen hemen herkeste görülmektedir. Migren atakları genellikle 24-72 saat arasında sürmektedir ve birden fazla belirtiyle ortaya çıkmaktadır. Görüldüğü zaman migren belirtisi olarak değerlendirilebilecek durumlar şunlardır;

 • Aniden ortaya çıkan, genellikle tek taraflı şiddetli baş ağrısı
 • Dikkat dağınıklığı
 • Aşırı hassasiyet
 • Gittikçe artan ısı, ışık ve koku duyarlılığı
 • Uyku isteği
 • Halsizlik ve çarpıntı
 • İştah kaybı veya artışı
 • Aşırı su içme isteği
 • Konuşurken takılma, kelime bulmada zorluk

Aniden ortaya çıkan baş ağrısı migrenin en önemli belirtisi olsa da ağrısız migrenler de görülmektedir. Az rastlanan bu durumda ani halsizlik, uyuma isteği, durgunluk, gözlerde hassasiyet gibi durumlar görülmektedir.

Migren Tedavisi

Günümüzde migrenin kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Kişilere, atak sıklığına ve ağrı yoğunluğuna göre çeşitli ilaçlar denenmektedir fakat bir kişide işe yarayan ilaç başkasında yaramayabilmektedir. Migrenin tedavisinden çok hayat tarzı değişiklikleri sayesinde ataklar azaltılmaya çalışılmaktadır. Gün içerisinde bol su tüketmek, düzenli uyumak, stresi azaltmak ve düzenli egzersiz yapmak migren ataklarını ve semptomlarını hafifletmek için önerilenler arasındadır.

Altın Hesabı Nasıl Açılır ? sorusuna yanıt verdik.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz