Ana sayfa Finans

Likidite Nedir, Likidite Türleri

3
0
likidite-nedir
likidite-nedir

Likidite Nedir ?

Bir ticari terim olan likidite, ticaretle ya da borsayla ilgilenmeyen kişiler için yabancı bir kelime olabilir. Günlük dilde çok fazla yeri olmayan bu kelimenin sözlük anlamı kolay paraya çevrilebilen mallar olarak özetlenebilmektedir. Borsaya yatırım yapmayı planlayan ya da ticari bir atılım yapmayı düşünenlerin hakim olması gereken likidite nedir, likiditenin önemi var mı sorularına cevap vereceğiz.

Likidite; döviz, gayrimenkul ya da menkul kıymet gibi ürünlerin nakde çevrilebilme kolaylığını anlatmaktadır. Finansal bir ürün nakde çevrilirken değerini çok kaybetmiyorsa ve talepte de bir sorun yaşanmıyorsa bu ürüne likit denmektedir. Nakde çevrilmesi zor olan ve çevirirken de değerini kaybeden ürünler likiditesi olmayan ürünlerdir. Örneğin likit değeri en yüksek ürün paradır. Günlük hayatta hepimizin çok sık kullanarak parayla alım satım yapabilmesi ve bu iş için dönüştürülmeye ihtiyaç duyulmaması paranın likiditenin yüksek olmasını sağlamaktadır. Fakat araba, konut, arsa ya da tahvil gibi varlıkların nakde dönüştürülmesi için zamana ihtiyaç duyulmaktadır. Aynı zamanda kağıt üzerindeki değerleriyle satış değerleri arasındaki fark da genelde yüksektir. Bu nedenle bu ürünlerin likiditeleri daha düşüktür. Genel olarak ürünleri likidite değerlerine göre sıralamak gerekirse; çekler, devlet ve şirket tahvilleri, hisse senetleri tüketim malları ve taşınmazlar olarak listeleyebiliriz.

likidite
likidite

Likiditenin Önemi Var Mı ?

Likidite nedir sorusunun cevabını verdikten sonra ise likiditenin önemi var mı, ticari hayatınızda nasıl kullanacaksınız sorularına geliyoruz. Yatırımcılar döviz, menkul kıymet ya da herhangi bir finansal ürüne yatırım yapmadan önce o ürünlerin likiditesini ve potansiyel kazançlarını hesaplamaktadırlar. Bu tarz ölçümler yatırımları genellikle riskli işlemlerden korumaktadır. Kolay nakde çevrilebilen ve likiditesi yüksek finansal ürünlerin kazandıracağı miktarlar da yüksek olmaktadır. Likit ürünler yatırımcıların sadece finansal hayatlarına değil günlük hayatlarına da etki etmektedir. Örneğin likiditesi yüksek yani kolay nakde çevirebileceğiniz ve kazanç sağlayacağınız bir ürüne yatırım yapmanız halinde bu likit ürünü ister gayrimenkul alımlarında isterseniz tatil harcamalarınızda kolayca kullanabilirsiniz.

Likidite kavramı, yatırımcılar dışında şirketler için de büyük öneme sahiptir. Şirket ne üzerine olursa olsun sürekli birileriyle alım satım yapmaları gerekmektedir. İster ürün alınsın ister hizmet alınsın ya da bunların satışı yapılsın. Sonuç olarak şirketin maddi durumunu diğerlerine de bağlıdır. Bu yüzden şirketlerini ve kendilerini garanti altına alacak yatırımları göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Karşılaşabilecekleri sıkıntılı bir durumda elden çıkartabilecekleri menkul kıymetlerinin ya da teçhizatlarının bulunması önemlidir. Değer kaybının çok olmaması için ise likit ürünler şirketler açısından daha mantıklı bir yatırım olmaktadır.

likidite-türleri
likidite-türleri

Likidite Türleri Nelerdir ?

Likiditenin ne olduğunu ve hem kişiler hem de şirketler için önemini de açıkladıktan sonra likidite türleri nelerdir sorumuza geçebiliriz. Likidite gerçek likidite ve teknik likidite olarak ikiye ayrılmaktadır.

  • Gerçek Likidite

Bir işletme veya bir şirket faaliyetlerini sonlandırmak zorunda kaldığında, borçlarını ödeyebileceği varlıkları olduğunun belirtilmesi için kullanılmaktadır. Yani bir firma battığında ya da iflas ettiğinde elinde bulundurduğu nakit, gayrimenkul, teçhizat gibi finansal ürünlerle borçlarını ödeyebileceği durumu ifade edilmektedir.

  • Teknik Likidite

Bir işletme veya bir firmanın borçlarının ödenme zamanı geldiğinde, ödemeyi yapabileceği paranın ve finansal ürünlerin olduğunun belirtilmesi için kullanılmaktadır.

 

Yani teknik likidite bir firmanın vadesi geldiğinde borcunu ödeyebileceğini ifade ederken gerçek likidite firmanın iflası durumunda borçlarını ödeyebileceğini göstermektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz