Ana sayfa Yaşam Kültür

Kültür Festivalleri

362
0
Türkiye'de düzenlenen eğlenceli festivallerden bir kesit.

Tarih boyunca eğlence amaçlı ya da belli bir çevrede yapılan, katılanların sayısı, katılan grubun özellikleri önceden belli olan, özel ve önemli olan, belirli yıllarda belirli zamanlarda yerine getirilen, sonunda derece alanların uluslararası kaynaklarda da belirtildiği etkinliklerdir festivaller. Türk toplumu da tarih boyunca birçok festival düzenlenmiştir ve günümüzde de devam etmektedir.Türkiye’deki festivaller ve şenliklerde olağanüstü katılımcıya sahip.

Uluslararası Dil ve Kültür Festivali

Dünyadaki festivaller oldukça yoğun izleyiciye sahip. Türkçe Olimpiyatları adıyla başlayan sonra ismi Uluslar arası Dil ve Kültür Festivali olarak değiştirilen etkinlik Washington’da düzenlendi. Her yıl ünlülerin eşlik ettiği festivalin sunuculuğunu Andy Garcia yaptı. Yoğun katılım olan festivalde ABD Başkanı Barack Obama’nın mektubu okundu.

Ülkemizde Düzenlenen Dans ve Film Festivalleri

Alaçatı’da düzenlenen Radika Festivali

Türkiye’deki geleneksel festivallerden bazıları dans, film, tiyatro, kültür ve sanat festivalleri. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya festivallerin düzenlendiği yerlerden fakat en popüleri tabi ki İstanbul.Ülkemizde düzenlenen festivallerden bazıları; Dans Festivali; İstanbul da, Film Festivalleri; Adana Altın Koza Festivali Haziran ayında Adana da, Ankara Uluslararası Film Festivali Mart ayında Ankara da, Antalya Altın Portakal Film Festivali Ekim ayında Antalya da, Bursa İpekyolu Festivali Aralık ayında Bursa da, Uluslar arası Film Festivali ise İstanbul da düzenleniyor.

Müzik Festivallerimiz

Türkiye’deki festivaller 2016 yılında ise Müzik Festivalleri; Uluslararası Müzik Festivali, Rumeli Hisarı , Akbank Caz Festivali ve İstanbul Caz Festivali İstanbul da, Ankara Uluslararası Müzik Festivali Nisan ayında, Uluslararası Alanya Caz Günleri Eylül ayında, BarışaRock Festivali Ağustos ayında İstanbul da, BursaRock Festivali olarak Bursa da düzenleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz