Ana sayfa Yaşam

Kronik Paranoid Şizofreni Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

317
0

Kronik Paranoid Şizofreni nedir?

Kronik paranoid şizofreni halüsinasyonlu bir deliryum ile kendini gösteren bir psikiyatrik bozukluktur. Halüsinasyon, herhangi bir uyarı bulunmadığında algılanan patolojik bir sansasyon. Nesnesiz bir algıdır. Bu sendrom genellikle ileri yaşlarda kadınlarda görülür. Hastanın zihinsel yapısı normaldir. Hastalığın gelişimi, remisyon süreleri ve şiddet görme anı ile dönüşümlü olarak yapılmaktadır. Genel olarak, hastalıktan önceki aylarda mesleki güçlükler, ekonomik sıkıntı, boşanma, ölenler gibi belirgin bir olay meydana gelir … Kronik halüsinasyon psikozunu paranoya ve şizofreni gibi sanrılı diğer rahatsızlıklardan ayırmamız gerekir.

Kronik paranoid

Belirtiler

Kronik paranoid şizofreni belirtileri şunlardır:

Gerçeklere aykırı sanrılar;

İşitsel varsanılar, nerede hastanın sesleri duyulur;

Suni sanatsal varsanılar, yani dokunma veya şımartmak gibi dokunsal duyumların algılanışı;

Nadiren, görsel halüsinasyonlar veya tat veya koku ile ilgili halüsinasyonlar;

Duygusal bozukluklar.

Teşhis

Kronik paranoiid şizofreni tanısı, birkaç görüşmeden sonra bir psikiyatr tarafından yapılır. Teşhis için başka ek muayene gerekmemekle beraber, kan testi veya beyin görüntüleme gibi bazı testler organik bozuklukların olasılığını ortadan kaldırmak için yapılabilir.

Tedavi

Kronik paranoid şizofreni tedavisi antipsikotik ilaçlara, nöroleptiklere dayanır. Tedavi iyileştirici değildir, ancak hastalığın semptomlarını tedavi eder. Öte yandan, psikoterapötik bakıma ihtiyaç vardır. Sosyal bakım çoğunlukla reçete eder ve hastayı yasal bir bakış açısıyla korur.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz