Ana sayfa Kripto Para

Kripto Paraların Ortaya Çıkış Hikayeleri

57
0

Ülkemizde kripto para denildiğinde pek çok kişinin aklına ilk olarak bitcoin geliyor. Bitcoin’in, kripto paraların ilki olması ve bu paralar içerisinde en değerlisi olarak sürekli gündemde olması sebebiyle bu oldukça normal. Fakat kripto paralar yalnızca bitcoinden ibaret değil. Dünya üzerinde değerli olarak görülen onlarca kripto para varken bunların altlarında kategori olarak gelişen ve değerlerini gün geçtikçe arttıran pek çok kripto para daha mevcut.

Peki bir sıralama yapacak olursak dünyada en çok kullanılan kripto paralar hangileri? Bu kripto paralar geçmişte nasıl bir değer döngüsü içerisinde yükselişe girdi? Ne kadarlık değer kazandılar? Merak edilen bu sorular ve çok daha fazlasını sizler için hazırladık.

En Değerli Kripto Paralar

Bu başlık altında dünyada en çok kullanılan kripto paraların açılımlarını, tarihsel olarak nasıl bir süreç izlediklerini ve ne ölçüde değer kazandıklarını açıklayacağız.

  • Bitcoin

Bitcoin ilk olarak çoğu insanın DeepWeb, az sayıda insanın da DarkWeb olarak adlandırıldığı internetin görünmeyen kısımlarında kullanılmaya başlanmıştı. Bunun sebebi hiçbir kuruma veya devlet yetkilisine yakalanmadan yasa dışı işlerde kullanılmasıydı. Kısacası kumarhaneye girdiğinizde nakit paralarınızla kendinize chip adı verilen değersiz küçük taşlardan almanız gibi. Daha sonra bu taşlarla sağladığınız kazanç ile taşlarınızı arttırırsınız. Çıkışta ise kumarhane sahiplerine bu chipleri – taşları ve değerince nakit para alır ve dışarı çıkarsınız. İşte bitcoin ilk olarak bu amaçla internetin karanlık yüzeyinde kullanılmaya başlandı. Fakat daha sonra bu para global olarak insanlar arasında da transfer edilmeye başlayınca değeri artmaya başladı. Gerçek bir alışverişte ilk defa kullanılması yemek siparişi için oldu. İnternette bir kişi “Pizza yemek istiyorum, karşılığında bitcoin vereceğim, kim bana yemek sipariş eder” dediğinde bir başka kişi onun evine dolar karşılığında pizza gönderdi. Pizzayı alan kişi de bunu sipariş eden kişiye 3.000’e yakın BTC gönderdi. Milyonlarca dolarlık bir pizza yediğinden haberi o gün için yoktu. Tarihin en kârlı transferi denilebilir. Bugün BTC’nin ortalama olarak değeri 22.000 Türk Lirasıdır. Fakat geçen senelerde yaptığı büyük atılımlarla 80.000 TL civarına kadar değerini de yükseltmiştir. Üstelik bu değer artışı yalnızca 2-3 yıl içinde gerçekleşmiştir.

  • Etherium

Etherium ise başlı başına bugün BTC’ye rakip diyebileceğimiz bir kripto para birimidir. Uzun yıllardır Bitcoin’in yoğun olarak kullanılması ve artık blockchain sisteminde yavaşlamalar olması sebebiyle pek çok insan da Etherium’a yönelmektedir. Pek çok teorisyen Etherium’un ortalama olarak iki üç yıl içerisinde Bitcoin’i geçerek en değerli kripto para olacağını söylerken bir diğer teorisyen grubu ise Bitcoin’in tahtının asla sallanmayacağını düşünüyor. Etherium ilk desteğini de Bitcoin sayesinde buldu. Bunu da söylemeden geçemeyeceğiz. Bitcoin ile ilgili yapılan bir konferansta farklı kripto para tanıtımları yapılırken sıra Etherium’a geldiğinde büyük ilgi gördü. Diğer kripto paralara dahi sıra gelmedi. Böylece Etherium tarihin en büyük ikinci kripto para dalgasına sebep olarak en değerli ikinci kripto para birimi oldu. Bugün Etherium’un değeri yaklaşık olarak 140 dollar yani, 760 Türk Lirası diyebiliriz. Fakat doların üzerinde ki oynaklık Etherium’un da fiyatında farklılıklara elbette yol açacaktır.

İki büyük ana coini açıkladıktan sonra şunu belirtmekte fayda var. Bizce bitcoinin tahtı sallanmayacak gibi olsa da kazanç açısından en değerli coinler bu ikisi olmayabilir. Çünkü tarihte kurulduğu ilk hafta yalnızca 0.10 centlik bir değere sahip olan coinlerin bir anda bir hafta içerisinde 20 dollar değere ulaştığını da biliyoruz. Yüzbinlerce dolarlık bir işlemde bunun getireceği kazancı bir düşünün. Şimdi bunlara bazı örnekler verelim;

  • En Çok Kazandırmış Olan Alt Coinler

Tarihin belki de en büyük kazançlarına sebep olan coinlerden bazıları şu şekilde;

  • EOS

Eos ilk olarak şaka gibi bir kazanç sunacağını belli edercesine 1 Nisan’da işlem görmeye başladı. 2018 yılının 1 nisanında yalnızca 6 dolarlık bir işlem hacminden satılan eos, bir ayın sonunda 17 dolar değere yükselmeyi başardı. 2019’un ilk çeyreğini tamamladığımız şu günlerde ise değeri yaklaşık olarak 23 dolar. Kısacası eğer eos piyasaya sürüldüğü ilk gün 6.000 dolarlık Eos alsaydınız bugün bu paranızın değeri yaklaşık olarak 23.000 dolar olacaktı. Bir yıl içerisinde kazanılan değer inanılmaz boyutlarda.

  • Bitcoin Cash

Adeta her zamanın lideri olarak görülen bitcoin bir zaman sonra ikiye ayrılma yoluna elbette ki mecbur kalan herkes gibi gidecekti. Bu yüzden ağırlığının büyüğünü atmak ve alt coin piyasasına da bir yandan hakim olmak için bitcoin cash birimini üretti. 2016 yılının yarısında ortaya çıkan bu birim ilk fiyatlandırmasını 550 dolar üzerinden aldı. Daha sonra ki süreçte ani artışlarla 2.000 doların üzerine dahi çıkmasını başardı. Yatırımcısına büyük kazanç elde ettirdi.

  • Dash

İşte herkese zamanında en büyük kazançları sağlayan o muhteşem coin burada. Dash piyasaya çıkışında yalnızca 11 dolar iken bir yılın sonunda ortalama olarak 950 dolardan satış görmeye başladı. Bu da yalnızca 111 dolar ile 10 dash alan bir kişiye bilen bir yılın sonunda 9.500 dolar kazandırdığının çok açık ifadesi. Bu yüzden dash, kripto para borsası severler tarafından hala bir kahraman olarak anılmaktadır.

Yazımıza sürekli kripto paralar eklenecektir. Bizi takip etmeye devam edin.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz