Ana sayfa Kripto Para

Kripto Paralar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

60
0

Sizler de 10.000 TL hacminde kripto para alıp bir ay sonra bu paranın 30.000 TL olarak size geri dönüş yapmasını isteyenlerdenseniz, 10.000 TL paranızın 3.000 TL hacmine inmesine de hazırlıklı olmalısınız. Çok getiri kazanmayı başarabilenler yalnızca kripto paralar hakkında yeterli bilgiye sahip olan kişilerdir. Lakin tekrardan söyleyelim ki büyük ümitlerle kripto para borsasına girenler tabiri caizse varını yoğunu bu borsalar içerisinde yok etmeyi birkaç gün içerisinde başarmıştır. Eğer kripto para borsalarında işlem yaparak kazanç sağlamak istiyorsanız yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

İşte kripto paralar ile ilgili olarak bilmeniz gereken bazı detaylar..

Büyük Balık ve Küçük Balık Kavramı

Kripto para işlemlerine girmek için gerekli olan her şeyi yaptığınızı düşünelim. Bir kripto para cüzdanı satın aldınız, gerekli şifreleme işlemlerini tamamladınız. Elinizde bulunan ortalama 50.000 TL parayı da Türk bir kripto para borsasına aktardınız. Artık dilediğiniz kripto para cinsinden satın alabilir ve satabilirsiniz. Fakat hangisini almanız gerektiğiniz hakkında net bir bilginiz yok. Kısa bir düşünce süresinin ardından bir anda yükselmeye başlayan bir kripto para gördünüz. Öyle ki sabah 50 lira olan coin iki saat içerisinde yaklaşık olarak 70 TL gibi bir rakama ulaşmış. Eğer sizde bu coinden alırsanız akşama kadar paranızı 70.000 TL yapabilirsiniz değil mi? Bu yüzden tüm paranızı bu coine yatırdınız. Akşama kadar artık ekran başında grafikleri takip edeceksiniz ve akşam tüm servetinizi kaybetmiş olacaksınız. Evet cümlenin sonunu doğru okudunuz. Çünkü bu bir boğa tuzağıydı. Boğa tuzağından haberiniz var mı? Nasıl çalışır ve neden yapılır? İşte bu yazımızda sizlere bunları anlatacağız ve kripto para borsalarında büyük balıkların küçük balıkları birkaç saat içerisinde nasıl yuttuğunu göstereceğiz.

Bir meta, piyasalar içerisinde fazla miktarda bulunursa alıcısı olmadığı için fiyatı düşecektir. Eğer bir anda alınmaya başlanırsa tükeneceği anlaşılacağı için değerinde artmalar olacaktır. “O zaman ben doğru bir hamle yapmıştım neden akşam para kaybediyorum?” diyebilirsiniz. Fakat size bunu şöyle açıklayalım.

Elinde büyük sermayesi bulunan bir kişi vurgun yapabilmek için oldukça değersiz olan bir kripto para birimini gözüne kestirir. Daha sonra etrafında bulunan yüksek bütçeli insanlara teklif götürür. Bir anda bu kripto paraya tüm servetlerini yatırıp fiyatın yükselmesini amaçlarlar. 50 lira olan bir coinin bir anda stoklarda tükenmesine yol açacak seviyede alındığını düşünün. Ortalama olarak 2.000.000 TL’lik bir alımla bu para biriminin değeri neredeyse 300 TL civarına kadar fırlayabilir. Küçük yatırımcı da bu treni kaçırmamak son anda vagona atlamak ister. 2.000.000 TL’lik yatırım birkaç saat içerisinde 10.000.000 TL’den fazla değere sahip olabilir. Fakat artık piyasa içerisinde bulunan coin miktar tükenmiştir. Yalnızca küçük yatırımcılardan bazıları küçük satışlar yapar bu da hazırda bekleyen alıcılar olacağı için coinin değerini etkilemez. Birkaç saat sonra bu ekip bir anda ellerinde bulunun binlerce coinin satış emrini verir. Tüm coinler trene yetişemeyen fakat binmek için hazır olarak alış emri giren kişilere satılır. Bu işlem yaklaşık birkaç dakika içinde olur. Hızlı fiyat düşüşü nedeniyle ellerinde coin bulunanlarda satmaya başlarlar. Alış emri girip habersizce dışarıda dolaşan binlerce küçük yatırımcı fiyatı düşen coinleri toplamaya başlar. 250 TL, 200 TL, 300 TL gibi rakamlardan alınan coinler akşam 20 TL değere düşmüş olarak karşınıza çıkabilir. Ve böylece büyük balık küçük balığı yutmuş olur. İşte kripto para borsalarında dikkat edilmesi gereken en büyük olaylardan bir tanesi budur.

Her Zaman Büyük Balık Küçük Balığı Yiyebilir Mi?

Bu sorunun cevabını bir öncekinde olduğu gibi yazının sonunda alacaksınız diyebiliriz. Büyük balıklar her zaman durgun olan bir kripto para üzerinden para kazanmaya çalışmaz. Bazen yüksek fiyatlı kripto paraları bile bunun için kullanabilir. Nasıl mı?

Öncelikle değeri 500 TL olan bir kripto para olduğunu düşünelim. Bu kripto paraların ortalama olarak %50’sini bir kişinin elinde tuttuğunu farzedelim. Ki bu çok fazla olan bir şeydir. Bu kişi elinde olandan daha fazla kripto para toplamak isteyebilir. Bunun için elinde bulunan kripto paranın %25’ini satışa çıkarır. Hemde 470 TL’den bunu yapabilir. Bir anda piyasa içerisinde el değiştiren para kripto paranın değerinin düşmesine sebep olur. Çünkü boğa tuzağından korkan küçük yatırımcı kaçmak ve en az zararla kurtulmak için 500 TL’den aldığı coinleri 450 TL’den satışa koyabilir. Böylece değer düşüşe uğrar. Büyük yatırımcı ise %25 satış ile belki kaybettiği 100.000 TL zararını 250-300 TL’den düşük fiyatlardan coin toplamakla karşılar. Üstelik artık coin borsasının %75’ine hakim olabilecek güce gelmiştir. Ve coinin tekrar değeri ortalama olarak 750 TL veya 1.000 TL’ye ulaşmışta olabilir. Böylece 100.000 TL zararı göze alan yatırımcı birkaç saat içerisinde 300.000 TL totalde para kazanmış ve 200.000 TL kâr elde etmiş olabilir. Kısacası büyük balık bu sefer ayı tuzağı yapmıştır. Yükselen trendin düşüşe girdiğini ve boğa tuzağı olduğunu insanlara göstermiş fakat satışın yönünü çevirerek yine kazançlı çıkmıştır. Bu yüzden söylemek istediğimiz şu; büyük balık kripto para borsalarında her zaman küçük yatırımcıyı yutar. Önemli olan zaman içerisinde küçük paralar ile alış ve satış yaparak bu tuzakları zamanından önce farketmek ve zarar etmeden bunları kâra çevirmek. Eğer bunu öğrenirseniz kısa zaman içerisinde sizlerde küçük balık olmaktan çıkıp büyük balık olabiliirsiniz. Belki binlerce TL ile değil fakat yüzlerce TL ile kısa zamanda büyük tuzakları sizde kurabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz