Ana sayfa Finans Dijital Paralar

Kripto Para Nedir?

176
0
PAYLAŞ
kripto-para-nedir

Kripto para, Dünyanın yeni para birimlerinin genel adı olarak da niteleyebiliriz. Özellikle şuan da en değerli dijital para birimi olan bitcoin sayesinde, artık günümüz her kısmında duyabildiğimiz ve çoğu insanın kulak aşinalığı olan bir kavramdır. Günümüzde ise bir çok kripto para birimi bulunmaktadır. Bu kripto para birimlerinin kaynağı yoktur. Yani genel olarak birden değerlenmiş ve kaynağı bulunmamaktadır. Bu nedenle bir çok ülke başta olmak üzere kripto paraların bir balon piyasası olduğunu ve şuan da yükselme ve kazanç örnekleri göstermesine rağmen en sonunda söneceğini belirtiyorlar.

Peki bu kripto paranın mantığı tam olarak nedir?

Kripto paralar şifreleme kaynağı ve verilerin gizliliği üzerine oluşturulan bir birimdir. Yani aslında bu paralar sizlerin yada miningci olarak adlandırdığımız insanların bilgisayarlarını kullanarak, veri şifrelemesi gerçekleştirmeleri ile kazanılmaktadır. Bu kazanılan rakamlar; rakamlar diyorum çünkü aslında bunlar dijital para yani bir rakamdan ibaret değerlerdir. Bu kazanılan rakamlar ile inanılmaz bir piyasa oluşmuş durumdadır. Bu piyasada yer alan bir çok insanın güzel kazançlar sağladığı söylenmektedir. Ancak doğruluk seviyesi ne ölçüdedir tam olarak bilinmiyor.

Mining işlemi, yani bilgisayarın işlem gücünden faydalanarak veri şifreleme işlemleri yapılmaktadır. Bu veriler paketler halinde istemciler tarafından gönderiliyor ve sizin bilgisayarınızdaki işlemci veya grafik işlemcisi sayesinde işleniyor. Aynı şekilde tersi içinde kullanılarak bu şifrelerin çözümlenmeside sağlamaktadır.

Peki bundan ne kadar kazanılıyor?

Bitcoin şu anda tabiri cahiz ise kripto para birimlerinin babası konumundadır. O yüzden genelde farklı coinler üzerinden işlem yapılsa dahi, bu coinlerde bitcoin olarak değerlendirilmektedir. Mining işlemleri yapan insanlar kazandıkları bu coinleri isterlerse kripto para cüzdanlarında saklayabildikleri gibi isterlerse bozdurarak dolar olarak da değerlendirebilmektedir.

Mining işlemleri ile uğraşan kişiler ise bu işlemleri daha büyük veri işleme cihaları ile sağlamasına deniyor. Aslında her yapan sonuçda coin madenciliği yapıyor ancak birisi daha amatör olarak sadece bilgisayar gücünü kullanırken, diğer madenci özel olarak hazırladığı ekran kartları veya işlemciler ile daha performanslı ve daha yüksek değerde kazım yapabiliyor. Bu hazırlanan sistemlere ise rig adı veriliyor. Bu konuyla ilgili daha sonra sitemize içerik eklenecektir. Belki de eklenmiştir. Bir kontrol etmenizde fayda var.

Mining işlemlerinin kötü tarafı var mı?

Olmaz olur mu? Hatta aslında biraz şans işidir. Çünkü bu işlemi yapabilmek için kurduğunuz rig’ler ucuz bir maliyete sahip değildir. Ortalama için ideal bir rig yaklaşık olarak 20 bin TL’ye kurulmaktadır. Bu nedenle maliyeti yüksektir. Ayrıca birden fazla ekran kartı kullancaksınız ve bu ekran kartları 24 saat boyunca tam güç çalışıyor. Doğal olarak daha çabuk bozuluyor. Bozulan kartları yenilemeniz gerekiyor. Bunlarda extra masraf olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu kadar çok ekran kartının çalışması için daha çok elektrik enerjisi gerekmektedir. Buda sizin aylık elektrik faturanıza yansımaktadır. Ortalama olarak bir rip aylık 300 TL kadar elektrik faturasına etki etmektedir.

Genel anlamda madencilik ile uğraşan kişiler ise şuan da gayet kazançlı bir iş olduğunu söylemektedirler. Bu yüzden şuan kazım işiyle ilgilenen kişi sayısı fazladır.

Sonuç olarak işin özünde kripto para dememizinde sebebi budur ki, bir şifreleme teknolojisinin parasal anlamda değer bulmasının karşılığıdır. İlk başta dediğimiz gibi ülkeler “balon piyasa” açıklamasını yapmasına rağmen, şifreleme işlemlerinin Dünyanın her yerinde kullanıldığı ve şifrelemeye ihtiyacın dahada arttığını varsayacak olursak, pek geleceği olmayan bir piyasa gibi görünmüyor. Aksine diğer coin değerlerinin de değerlerinin yükseleceği ve ayrı bir parasal sektör oluşturacağını düşünenlerde mevcuttur. Hatta günümüzde paranın dahi sadece bankadaki rakamlar olduğunu varsayarsak, ileride günümüz paralarının yerini bile alma ihtimali yüksek görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz