Ana sayfa Finans

Kripto Para Nedir?

278
0
kripto-para-nedir

Kripto para, Dünyanın yeni para birimlerinin genel adı olarak da niteleyebiliriz. Özellikle şuan da en değerli dijital para birimi olan bitcoin sayesinde, artık günümüz her kısmında duyabildiğimiz ve çoğu insanın kulak aşinalığı olan bir kavramdır. Günümüzde ise bir çok kripto para birimi bulunmaktadır. Bu kripto para birimlerinin kaynağı yoktur. Yani genel olarak birden değerlenmiş ve kaynağı bulunmamaktadır. Bu nedenle bir çok ülke başta olmak üzere kripto paraların bir balon piyasası olduğunu ve şuan da yükselme ve kazanç örnekleri göstermesine rağmen en sonunda söneceğini belirtiyorlar.

Peki bu kripto paranın mantığı tam olarak nedir?

Kripto paralar şifreleme kaynağı ve verilerin gizliliği üzerine oluşturulan bir birimdir. Yani aslında bu paralar sizlerin yada miningci olarak adlandırdığımız insanların bilgisayarlarını kullanarak, veri şifrelemesi gerçekleştirmeleri ile kazanılmaktadır. Bu kazanılan rakamlar; rakamlar diyorum çünkü aslında bunlar dijital para yani bir rakamdan ibaret değerlerdir. Bu kazanılan rakamlar ile inanılmaz bir piyasa oluşmuş durumdadır. Bu piyasada yer alan bir çok insanın güzel kazançlar sağladığı söylenmektedir. Ancak doğruluk seviyesi ne ölçüdedir tam olarak bilinmiyor.

Mining işlemi, yani bilgisayarın işlem gücünden faydalanarak veri şifreleme işlemleri yapılmaktadır. Bu veriler paketler halinde istemciler tarafından gönderiliyor ve sizin bilgisayarınızdaki işlemci veya grafik işlemcisi sayesinde işleniyor. Aynı şekilde tersi içinde kullanılarak bu şifrelerin çözümlenmeside sağlamaktadır.

Peki bundan ne kadar kazanılıyor?

Bitcoin şu anda tabiri cahiz ise kripto para birimlerinin babası konumundadır. O yüzden genelde farklı coinler üzerinden işlem yapılsa dahi, bu coinlerde bitcoin olarak değerlendirilmektedir. Mining işlemleri yapan insanlar kazandıkları bu coinleri isterlerse kripto para cüzdanlarında saklayabildikleri gibi isterlerse bozdurarak dolar olarak da değerlendirebilmektedir.

Mining işlemleri ile uğraşan kişiler ise bu işlemleri daha büyük veri işleme cihaları ile sağlamasına deniyor. Aslında her yapan sonuçda coin madenciliği yapıyor ancak birisi daha amatör olarak sadece bilgisayar gücünü kullanırken, diğer madenci özel olarak hazırladığı ekran kartları veya işlemciler ile daha performanslı ve daha yüksek değerde kazım yapabiliyor. Bu hazırlanan sistemlere ise rig adı veriliyor. Bu konuyla ilgili daha sonra sitemize içerik eklenecektir. Belki de eklenmiştir. Bir kontrol etmenizde fayda var.

Kripto Paralar Nasıl Ortaya Çıktı?

Kripto paralar ilk olarak bitcoin ile başladı diyebiliriz. Bu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Peki dünya para borsalarına damga vuran bitcoin nasıl oluştu? Bu para birimini oluşturan kişi veya kişiler kimdi? Şimdilik bunların hepsi bir bilinmezlik içerisinde. Ve sanıyoruz ki hiçbir zaman da aydınlanmayacak. Çünkü ilk kripto para olan bitcoini üreten kişi kimliğini hiçbir zaman açıklamadı. Bitcoini piyasalara sürdükten sonra da bir daha kendisinden haber alınamadı. Bunu neden yaptı veya kimlerin emriyle yaptı? Birileri insanlığın tamamen tek çatı altında toplanmasını ve tüm devletlerin para birimlerinin yok olarak çökmesini mi istiyor? Bunların hepsi şimdilik tarihin bir gizemi diyebiliriz. Fakat bilinen bir gerçek var ki, kripto paralar dünyada son derece yaygınlaştı. Çünkü insanların kazançlarını ve yatırımlarını son zerresine kadar koruyan, hiçbir kişi veya kurumun denetimi altında olmayan küresel bir para birimi. Jamaika’da yaşayan bir insan olsanız ve elinizde 1 BTC olsa veya İngiltere’de yaşayan bir insan olsanız ve elinizde 1 BTC olsa bunun değeri aynı. 1000 dolar ile Amerika’da yapabilecekleriniz ile Türkiye’de yapabilecekleriniz tamamen farklıdır. Çünkü 1000 dolar günümüz şartlarında Türkiye’de ortalama olarak 5.500 TL’ye tekabül eder. Bu da insanlar arasında bir eşitsizliğe sebep olur. ABD’den Türkiye’ye gelen bir turist sadece 2.000 dolar ile 2 hafta krallar gibi tatil yapabilirken bir Türk’ün ABD’de krallar gibi tatil yapması için en az 10.000 dolara ihtiyacı vardır. Bu para da ortalama olarak 55.000 TL’ye tekabül eder. Bunların tamamı eşitsizliği doğurur. İşte ilk kripto para olan bitcoinin ortaya çıkış sebebi buydu. Biri yada birileri kripto paralar ile dünyanın her yerinde eşit değere sahip olan bir para birimi ile insanlığın eşitsizliğini bitirmek istedi. Kimileri bunun eski bir komünist yapıya dayanan Rusya tarafından icat edildiğini öne sürüyor olsa da Rusya’nın devlet bazında bir kripto para üretimine çok geç başlaması aslında bu teoriyi çürütüyor diyebiliriz.

Kripto Para Nasıl Kullanılır?

Kripto paraları kullanabilmeniz için yapmanız gerekenler çok zor değildir. Öncelikle elinizde bulunan nakit paralarınızı BTC’ye çevirmeniz gerekir. Bunun için her ülkede farklı insanlar tarafından oluşturulan borsalar vardır. Bu noktada “E hani kripto paralar bir borsaya bağlı değildi?” dediğinizi duyar gibiyim. Kripto paralar hiçbir merkeze bağlı değildir. Fakat ilk aşamada takasların yapılabilmesi için insanlar tarafından oluşturulan küçük gruplar vardır. Bu gruplar zaman içerisinde büyüyerek borsaları oluşturmuştur. Borsalar sayesinde insanlar birbirlerine para transferlerini gerçekleştirebilirler. Fakat bu borsalar hiçbir şekilde resmi para birimlerinden alınan kesintileri uygulamazlar. Bu noktada düşünmeniz gereken şu; Bir bankanın 100.000 TL olan para transferinizde uyguladığı kesinti çok büyük olacaktır. Çünkü bu para banka dışına çıkacaktır ve banka başka bir bankaya bünyesinde bulunan parayı aktarmak istemez. Sizi başka çareler bulmanız için EFT ücretleri ile durdurmak ister. Sizde eğer bankaya ödemeniz gereken tutarı göz önüne alarak bu işlemi gerçekleştirmezseniz banka kazanç sağlamış olur. Para içeride kalır. Fakat kripto para borsalarında bu işlem bu şekilde değildir. 100.000 TL bazında bir işlem için yalnızca borsanın sizden 1 TL kesinti yaptığını düşünün. Bu oldukça makul bir tutar. Bu yüzden insanlar kripto para borsalarından işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Kripto paranızı borsalar üzerinden BTC’ye yani bitcoine çevirdiğinizi düşünelim. Veya bunun yerine etherium yada çok farklı kripto paralar tercih ettiğinizi düşünebiliriz. Bunları saklamanız için bankaların size verdiği hesaplar gibi hesaplara ihtiyaç duyarsınız. Fakat bu hesaplar normalde bankaların denetimi altındadır. İşte kripto paraların yerel ve resmi para birimlerinden ayrıldığı nokta burasıdır. Çünkü yalnızca sizin haricinizde hiç kimse sizin hesabınızda ne kadar para yani ne kadar kripto para olduğunu göremez. Bu hesapların tamamı size özel çift şifre ile kilitlenmiştir. Öyle ki bu şifreyi unuttuğunuzda sizin dahi hesaba bir daha erişme imkanınız yoktur. BTC değersiz bir halde iken kripto para alan insanlar bu kripto paraları umarsamayıp hesaplarına ulaşmaları gereken şifreleri bir kenara yazmamıştı. Bu yüzden 2016 senesinde kripto paraların değer kazanmasıyla hesaplarına ulaşmak istediler. Fakat çoğu milyoner veya milyarder artık hesaplarına ulaşamıyor. Bunun nedeni hesaplarının şifresini değiştirmek için başvuru yapacakları hiçbir kurumun olmaması. Sistem sadece sizin için çalışıyor ve size özel şifreleri mevcut.

Mining işlemlerinin kötü tarafı var mı?

Olmaz olur mu? Hatta aslında biraz şans işidir. Çünkü bu işlemi yapabilmek için kurduğunuz rig’ler ucuz bir maliyete sahip değildir. Ortalama için ideal bir rig yaklaşık olarak 20 bin TL’ye kurulmaktadır. Bu nedenle maliyeti yüksektir. Ayrıca birden fazla ekran kartı kullancaksınız ve bu ekran kartları 24 saat boyunca tam güç çalışıyor. Doğal olarak daha çabuk bozuluyor. Bozulan kartları yenilemeniz gerekiyor. Bunlarda extra masraf olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu kadar çok ekran kartının çalışması için daha çok elektrik enerjisi gerekmektedir. Buda sizin aylık elektrik faturanıza yansımaktadır. Ortalama olarak bir rip aylık 300 TL kadar elektrik faturasına etki etmektedir.

Genel anlamda madencilik ile uğraşan kişiler ise şuan da gayet kazançlı bir iş olduğunu söylemektedirler. Bu yüzden şuan kazım işiyle ilgilenen kişi sayısı fazladır.

Sonuç olarak işin özünde kripto para dememizinde sebebi budur ki, bir şifreleme teknolojisinin parasal anlamda değer bulmasının karşılığıdır. İlk başta dediğimiz gibi ülkeler “balon piyasa” açıklamasını yapmasına rağmen, şifreleme işlemlerinin Dünyanın her yerinde kullanıldığı ve şifrelemeye ihtiyacın dahada arttığını varsayacak olursak, pek geleceği olmayan bir piyasa gibi görünmüyor. Aksine diğer coin değerlerinin de değerlerinin yükseleceği ve ayrı bir parasal sektör oluşturacağını düşünenlerde mevcuttur. Hatta günümüzde paranın dahi sadece bankadaki rakamlar olduğunu varsayarsak, ileride günümüz paralarının yerini bile alma ihtimali yüksek görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz