Ana sayfa Finans

Kredi Notunu Artttırmak İçin 7 Basit ve Etkili Yöntem

81
0

Kredi kartları ve kredilerin düzensiz ödemesi nedeniyle pek çok kişinin başı kredi notu ile dertte! Yeni bir kredi çekmek istediğiniz, ev kiralamak istediğinizde ve hatta, bazen bir iş başvurusunda bile karşınıza çıkabilen kredi notunuz, hayatınızın pek çok noktasına olumsuz yansıyabilir. Peki, bir şekilde düşen kredi notunuzu yavaş ama emin adımlarla arttırmak için neler yapabileceğinizi biliyor musunuz? Bu yazıda, kredi notunu arttırmak isteyenler için 7 basit ve etkili yöntemi sizler için derledik…

1. Kart ve Kredi Başvurusu Yapmayın

Kredi notu ile ilgili en sık yapılan hatalardan biri, çok sık kredi ve kredi kartı başvurusu yapmaktır. Bazen, kredi ihtiyacınız olmasa bile, “Acaba başvursam bana kredi çıkar mı?” merakıyla, bir bankanın internet sitesinden başvuru yapabilirsiniz. Ancak, bunun çok sık olması risk olarak değerlendirilir, kredi notunuza olumsuz yansıyabilir.

2. Faturaları Zamanında Ödeyin

Kredi notunuzu etkileyen tek faktör kredi ve kredi kartları değildir. Adınıza kayıtlı elektrik, su, internet, telefon ve diğer tüm faturalarım gecikmeli ödemesi de kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir. Banka hesabınıza otomatik ödeme talimatı vermeyi deneyin.

3. Hesabınızda Para Bulundurun

Banka hesabınıza para giriş çıkışının olması ve yatırım olabilecek bir miktarın bulunması, sizin riskli olmayan bir banka müşterisi olduğunuzu düşündürecek ve kredi notunuz da zaman içinde kendiliğinden yükselecektir.

4. Asgari Tutar Da Olsa Kartınızı Mutlaka Zamanında Ödeyin

Bankalar, kredi kartı borcunu gecikmeli ödeyen müşterileri sevmezler. Gecikmeli kart ödemeleri, doğrudan kredi notunuza olumsuz olarak yansıyacaktır. Kartınızın ödeme gününü not alın, telefonunuza alarm kurun; bir şekilde günü geçmeden kartınızın minimum tutarını ödemeyi ihmal etmeyin.

5. Kredi Gününü Kesinlikle Geçirmeyin

Kredi kartlarının geç ödenmesi de kredi notu üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Ancak, kredi borcunun bir gün bile geç ödenmesi bankalar nezdinde olumsuz değerlendirilir. Kredi kullandıysanız, borcunu mutlaka gününde ve hatta mümkünse gününden önce ödeyin.

6. Kullanmadığınız Kartları Kapatın

Kullanmadığınız banka hesapları ve kredi kartlarının borcunu ödeyip kapatın ve bankalara olan toplam borcunuzu azaltın.

7. Kredi Alıp Kısa Sürede Kapatın

Mevcut ödemesi devam eden bir krediniz yoksa, herhangi bir bankadan kredi kullanın; kısa süreli bir vade ile ya da çektikten bir ay sonra borcu kapatarak karşılık verin. Dönem dönem yapılan bu tarz işlemler, kredi notunuza olumlu yansıyacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz