Ana sayfa Yaşam Pratik Bilgiler

Kimlik Avcılarından Korunma Yolları

3
0
siber-suçlar
siber-suçlar

Kimlik Avcılarından Korunma Yolları

İnternetin hayatımızın her alanına girdiği inkar edilemez gerçeklerden birisidir. Okulda ders notlarına, e-devlette kamu işlerine, bankalarda alım- satım ve havale işlemlerine kadar her şeyimiz artık telefonlarımızda, bilgisayarlarımızda mevcut. Bu durumun hayatımızı kolaylaştıran avantajları olduğu kadar maalesef dezavantajları da mevcuttur. Bütün kişisel bilgilerinizin, fotoğraflarınızın sanal ortamda yedekleniyor olması internet korsanları için büyük bir nimet niteliğindedir. İnternet korsanlarının asıl hedefleri ise kimlik bilgileri. Bu yazımızda kimlik avcılarının hedefi kimler olabilir, kimlik avcılarından korunma yolları nelerdir sizlere bunlardan bahsedeceğiz.

Kimlik Avcılarının Hedefindeki Bilgiler

Kimlik hırsızlığının genellikle amacı, kişilerin nüfus bilgilerini kullanarak dolandırıcılık yapmak ya da maddi çıkarları doğrultusunda bu bilgileri kullanmaktır. Bu nedenle kimlik hırsızlarının ele geçirmek için çaba sarfettiği bilgiler genellikle şunlardır;

 • Herhangi bir yere kaydettiğiniz kullanıcı bilgileri ve şifreler
 • Annenizin evlenmeden önceki soyismi
 • Doğum tarihi
 • Anne ve baba adı
 • Telefon numarası
 • Banka ve kredi kartı bilgileriyle şifreleri

Bu bilgiler başta olmak üzere buna benzer bulabildikleri bütün bilgiler kimlik hırsızlarının hedefindeki bilgilerdir. Anlattığımız bu durumlara dikkat ederken kimlik hırsızlığının sadece internet üzerinden olmadığını, mesaj veya telefon yoluyla da yapıldığını unutmamanız gerekmektedir. Tanımadığınız numaralardan aldığınız telefonları ya da mesajları cevaplarken kim olduğunu iyice sorgulayınız, hemen istenilen bilgileri sunmayınız. Söz konusu bilgilerinizin başka kişiler tarafından ele geçirilmesi, hesaplarınızdaki paraların çekilmesi veya bilgilerinizin başkalarını dolandırmak için kullanıldığı anlamına gelmektedir.

Kimlik Avcılarından Korunma Yolları

Bilgilerimiz sanal ortamda her an saldırılara açık bulunsa da kimlik avcılarından korunma yolları mevcuttur. Telefon üzerinden yapılan dolandırıcılıklarda adımlarınızı dikkatli atmanız gerekmektedir. Fakat internet üzerinden yapılan kimlik hırsızlıklarında nelere dikkat etmeniz gerekir ?

 

Kimlik Avcılarından Korunma Yolları
Kimlik Avcılarından Korunma Yolları

 

 • Şifre Oluşturmak

İnternet üzerinden şifre oluşturmanız gerektiği zaman telefon numaranızı, doğum tarihinizi, TC kimlik numaranızı şifre içinde bulundurmamaya dikkat etmelisiniz. Sizinle direkt bağlantı kurulamayacak, rastgele karakterler kullanmanız şifrenizin tahmin edilme olasılığını azaltacaktır. Bu yöntem kimlik avcılarından korunma yöntemlerinin başında gelmektedir. Karakter, harf, sayı kullanarak güçlü şifre kullanmanız tahmin edilebilirliği azaltabileceği gibi sizi koruyacak adımlardan bir tanesidir.

 

 • Kampanyalar

Son dönemde en fazla görülen kimlik hırsızlığı yöntemi bankaların kampanya reklamlarıdır. Sosyal medyalarda bulunan banka kampanyalarından kimlik ve kart bilgilerini ele geçirmeyi hedefleyen kişiler bulunmaktadır. Bu gibi reklamlara tıklamamaya, bilgilerinizi her yerde paylaşmamaya dikkat etmelisiniz. Kimlik avcıları banka sistemlerinin benzerlerini yaparak; geriye dönük ödeme, faizsiz kredi gibi aslında olmayan kampanyalar üzerinden birçok bilgiyi ellerine geçirmişlerdir.

 

 • İnternet Linkleri

İster telefonunuza gelsin ister internette karşınıza çıksın, gördüğünüz linklere tıklamadan önce bir süre düşünmenizde fayda vardır. Kimlik avcılarının bir diğer yöntemi ise çok sık kullanılan sitelerinin kopyalarını çıkartarak doldurmanız gereken bilgileri çalmaktır. Bu nedenle sık ziyaret ediyor olsanız dahi dikkat etmekte fayda vardır.

 

 • Bilgilerinizi Paylaşmayın

Özellikle sosyal medya üzerinden ya da benzeri internet sitelerinde doğum tarihiniz, telefon numarasınız, TC kimlik numaranız gibi bilgilerinizi paylaşmanız kimlik hırsızlarının işlerini kolaylaştırmaktadır. Bu bilgiler üzerinden tahminle ya da doğrudan önemli şifrelerin ele geçirilmesi mümkün olabilmektedir.

 

 • Şifre Vermeyin

Kimlik avcılarından korunma yollarında en dikkat etmeniz gereken durum şifrelerinizdir. İster banka olsun ister resmi bir kurum sizden hiçbir şekilde sözlü şifre talep etmezler. Telefon yoluyla ya da yüz yüze şifre talep edilmesi durumunda karşınızdakine itibar etmeyiniz ve yapabiliyorsanız suç duyurusunda bulununuz.

Kalbe İyi Gelen Besinler nelerdir sorusuna, yazımızdan cevap bulabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz