Ana sayfa Yaşam Sağlıklı Beslenme

Kilo Vermek İstiyorsanız Edinmeniz Gereken 5 Alışkanlık

132
0

Tatil sezonunun açılması ile birlikte, herkesi bir kilo verme telaşı sardı. Spor salonlarında insanlarla köşe kapmaca oynayanları ya da birbirinden çılgın diyetler yapanları şu sıralar her yerde görebilirsiniz. Peki, fit bir vücuda; daha da önemlisi sağlıklı bir bedene sahip olmak için bu kadar yorulmak gerekiyor mu? Aslına bakarsanız, sağlıklı bir beden ve zihin için, istikrar ve bazı şeyleri alışkanlık haline getirmek şart. Yani, tatile gitmeden 1 hafta önce uyguladığınız sıvı detoksları pek de bir işe yaramıyor, vücuttaki ödemden kurtulmanızı sağlıyor. Biz, daha kalıcı bir şeylerden bahsediyoruz. Bu yazıda, kilo vermek ve sağlıklı bir bedene sahip olmak için mutlaka edinmeniz gereken 5 alışkanlığı bulabilirsiniz…

1. Güne Erken Başlayın 

“Ne alaka?” diye düşünebilirsiniz, ancak güne erken başlamak, sağlıklı kalmanın anahtarlarından biridir. Sabah saatlerinde, metabolizmanız iyi çalışıyor. Bu saatleri doğru değerlendirebilirseniz, günün geri kalanında da sağlıklı tercihler yapmanız kuvvetle muhtemel. Kahvaltıyı erken saatlerde yapmak ya da sporu sabah saatlerine almak gibi bir alışkanlık edinerek; kilo verme yolunda kalıcı adımlar atabilirsiniz. Güne erken başlamak, ilk günlerde zor gelebilir, ancak ilerleyen günlerde ne kadar iyi bir alışkanlık edindiğinizi fark edeceksiniz.

2. Bol Su İçin 

Bu maddeyi, kilo verme ile ilgili tüm listelerde duyduğunuzu biliyoruz; ancak su, gerçekten de kilo vermenin ve sağlıklı kalmanın anahtarları arasında yer alıyor. Uyanır uyanmaz içilen 2 bardak su, öğünlerden 20 dakika önce içilen 2 bardak su ve yatmadan önce içilen 2 bardak suya ek olarak; gün içinde ofiste, evde ya da işten eve giderken içeceğiniz 0.5’lik sular ile bedeniniz ve cildinizde büyük değişimler yaratabilir; vücuttaki toksinlerden kurtulabilir ve daha fazla yağ yakabilirsiniz.

3. Her Gün Egzersiz Yapın 

Egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmek, sağlıklı olma yolunda tek başına yeterli olmasa da, bu görevin büyük bir kısmını üstleniyor. Her gün yorucu bir kardiyo programı uygulamak zorunda değilsiniz; ancak 30 dakikalık yürüyüşler ya da pilates gibi uygulaması daha kolay egzersizleri, her gün düzenli yapmaya başlayarak, hayatınızın geri kalanında daha sağlıklı ve fit olabilirsiniz.

4. Sağlıklı Seçimler Yapın 

Sağlıksız bir bedenin belki de en büyük suçlusu, mutfakta yaptığımız seçimler. Ne yazık ki günümüzde, yoğun bir temponun içerisinde yemek hazırlamak ve hatta yemek yemek için bile vaktimiz olmayabiliyor. Bu durumda ilk tercihler de işlenmiş ve hazır gıdalar oluyor. Onları taze besinlerle değiştirmek, bu noktada atmanız gereken ilk adımdır. Gerisinin kendiliğinden geldiğini göreceksiniz!

5. Hareket Edin 

Hareketli olmak, sağlıklı bir bedenin ilk şartıdır. Spor yapmaya vaktiniz olmadığını iddia etseniz bile, gün içinde hareketli olmamanız için hiç bir bahane yok. Uykunuzdan biraz çalarak evden işe yürüyebilir, okulda ya da iş yerinde asansör yerine merdivenleri kullanabilir, akşamları televizyon başında uyuklamak yerine yanınıza bir arkadaşınızı alarak sahilde yürüyüş eşliğinde sohbet edebilirsiniz. Gün içinde ofiste, masa başında ara sıra yapacağınız küçük egzersizler bile çok işe yarayabilir. Bunları yaptığınızda, hayattan çok daha fazla keyif almaya başladığınızı göreceksiniz!

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz