Ana sayfa Yaşam

Kilo Vermek İsteyenlere Öneriler

125
0

Kilolar hemen herkesin en büyük dertleri arasında hızla yer almaktadır. Pek çok kişi kilo verebilir lakin yeniden kilo aldıklarından dolayı bu durum sürekli devam eden bir kısır döngü şeklinde devam eder. Kalıcı kilo vermek için öneriler ise size girdiğiniz zayıflama yolunda bir hayli yardımcı olacaktır. Bu önerilerin mümkünse tamamını ya da yapabildiğiniz kadarını hayatınızın içine katarak kalıcı bir şekilde kilolarınızı verebilir ve bir daha geri gelmemelerini sağlayabilirsiniz. Kilo vermek için dikkat etmeniz gerekenleri ve önerileri sıraladık.

Kilo Vermeye Alışveriş Sürecinde Başlayın

Yiyecek alışverişlerini kesinlikle tok karnına yapın. Alışveriş yapmaya giderken bir liste hazırlayın ve gereken besinleri önceden planlayın. Televizyon izlerken yiyecek ile alakalı reklamları izlemeyin. Alışverişe çıkarken yetecek kadar para alın, kredi kartı taşımayın. Bu daha fazla ürün almanızı engelleyecek en önemli öneridir. Yemememiz gereken besinleri satın almayın. Bu sayede evde elinizin altında bulunmayacaklar. Hazır tüketim besinleri de bu duruma dâhil. Besinleri satın alırken aynı türdeki gıdalarda kalorisi daha az olanları tercih edin, üzerlerinde yer alan bilgilendirici etiketleri kesinlikle okuyun.

Kilo Vermenin Yolu Planlı Olmaktan Geçer

Günde 3 ana öğün ve 3 ara öğün olmak üzere toplamda 6 öğün tüketin. Boş zamanlarınızda tükettiğiniz atıştırmalıklardan vazgeçin, bunlar yerine spor yapın. Öğün atlamamaya özen gösterin. Bu önemlidir ve kesinlikle uyulması gerekmektedir.  Besin tüketiminizi düzenlemek için ne yiyeceğinize önceden karar verin ve hazırlayın. Sabah uyanınca ve her öğünden önce ve sonra 1 bardak ılık su için. Başkalarının ikramını geri çevirmeyi öğrenin. Israr dahi etseler yemiyorum yerine yiyemiyorum kelimesini kullanın. Kilo vermek için yapılması gerekenler listesinde bu ilk sıradadır.

Diğer Tavsiyelerimiz

Mutfakta fazla zaman harcamayın. İşinizi bir an önce bitirip mutfaktan çıkın. Öğünlerinizde ana yemekleriniz için küçük, salatalarınız için büyük tabaklar kullanın. Göz önünde yiyecek bulundurmamaya gayret gösterin. Bu sayede canınız da çekmeyecek ve fazladan beslenmeyeceksiniz.Servis için kullanacağınız kaşığın küçük olmasına özen gösterin. Şişmanlamanıza sebebiyet verecek gereksiz besinleri, abur cuburları evinizde bulundurmayın. Bunları daha alışveriş aşamasında almayı kesin.

Yemek biter bitmez masadan kalkmayın. Yemeğinizi yavaş ve küçük lokmalar ile tüketin. Unutmayın ki beyninize giden doyma hissi yemek yemeğe başladıktan 15-20 dakika sonrasında gidecektir. Tabakta yemek bırakmadan kalkmaya şartlanmayın. Hatta bırakmaya alışın, kalanı ara öğünde tüketin. Bu sayede israf da yapmamış olursunuz. Lokma sırasında çatalı, kaşığı elinizden bırakın. Yemek yemeği yatmadan 2 saat kadar önce kesin. Bu normalde kilo almanızı da engelleyecek bir öneridir.  Yemek yerken televizyon izlemeyin, gazete okumayın. Çünkü bunları yaparsanız ne kadar yemek yediğinizi bilememiş ve diyete uymamış olacaksınız. Gereksiz soslardan ve eklerden uzak durun. Doymayacağım diyerek kendinize olumsuz telkinde bulunmayın. Yediğiniz öğünden sonra doyumun oluşması için bir süre bekleyin.

Kilo Almamanız İçin Öneriler

Kilo vermek kadar kilo almamak için öneriler de önemlidir. Günde 8 saat uyku yeterlidir, daha fazla uyumamaya dikkat edin. Aşırı tuz kullanımını engelleyin. Çayı şekersiz içmeye alışmaya çalışın. Bol bol sıvı alın ve hareketli olmaya özen gösterin. Egzersiz programlarını uygulayın. Bu sayede alınan kaloriden fazlasını yakabilirsiniz.  Günde 1 kutudan fazla diyet içecek tüketmeyin. Çünkü içerdiği tatlandırıcı ve kafein fazla alındığında kilo alımına sebep olur. Hatta mümkünse diyet olan ürünlerin hiç birinden tüketmeyin. İşi kafanızda bitirin. Kilo vermeye başlamak önce kafanızda başlar.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz