Ana sayfa Yaşam

Kaygı İle Nasıl Baş Edilir? 7 Adımda Kaygılardan Kurtulun

62
0

Gününüz nasıl geçiyor? İlaç mı içiyor, alkol mü alıyor yoksa apartmanın kapısını tuttuktan sonra teşekkür etmeyen adamı yumruklamak mı istiyorsunuz?

Hayat zordur; çığlık atmak hissine neden olabilecek birçok faktör vardır. Dünyanın geri kalanının bitmeyen istekleri sizi delirtebilir. Bazen, sabah ayağınızı yere koyduğunuz andan gece gözünüzü kapattığınız ana kadar geçen sürede, hayatınız kontrolden çıkmış gibi hissettirebilir. Aniden kalbinizi vurmaya başladığında, sessizce kitap okuyor olabilirsiniz. Farklı kaygı türleri vardır.

Kaygı, bazen gergin olmayan anlarda da gelebilir. Ayrıca bazen, başarılı bir sunum sırasında, gebelik testinin sonucunun pozitif olduğu anda ya da heyecan verici bir gezi gibi sonucunun iyi olduğu olaylarda da gelebilir. Potansiyel olarak neşeli olaylar da endişe verici düşünceleri başlatabilir. Modern tıp, endişeli hissettiğiniz zamanlar için size hızlı bir düzelme sağlayabilir.

Bir süre için sorun yokmuş gibi hissetseniz de, er ya da geç yeniden ilaç almak istersiniz. Bu nedenle, daha fazlasını yapmanız gerekiyor; hem vücudunuzu hem de zihninizi iyileştirmelisiniz. İlaçsız bir şekilde kaygı ile nasıl baş edeceğinizi öğrenmek için, bu 7 adımı uygulamaya başlayabilirsiniz…

Doğru Nefes Almayı Öğrenin 

Pranayama tekniği gibi nefes egzersizleri, öğrenmesi kolaydır ve size endişe veren düşünceleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir. Doğru nefes almayı öğrenmek, endişe anında size önemli ölçüde yardımcı olacaktır.

3 Restoratif Yoga Pozisyonu Öğrenin 

Bir yoga kitabı alın ya da bir yoga kursuna katılın. Restoratif yoga, kalp atışlarını ve aşırı aktif bir zihni yavaşlatır.

Çok Aç Ya Da Yorgun Olmayın 

Açlık, yorgunluk, terlemek, üşümek gibi sizi fiziksel olarak rahatsız hissettirecek durumlar; beyninizde kaygıya neden olan bir reaksiyona neden olmaktadır. Kaygı ile baş etmek istiyorsanız, bu fiziksel durumları mümkün olduğunda ortadan kaldırmaya çalışmalısınız.

Acele Etmeyin 

Bir iş yapacaksanız, önceden hazırlanın. Gideceğiniz bir yer varsa, zamanında orada olun ve acele etmeyi bırakın. Acele etmek, kaygı ve endişeyi tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır.

Kaygılarınızla Konuşmaya Başlayın 

“Merhaba kaygı! Benimle uğraştığını biliyorum, ama bugün sana yenilmeyeceğim”. Kaygıyı belirlemek, onu kontrol etmenize yardımcı olur. Bu sayede, yolcu yerine geminin kaptanı olursunuz.

İyi Bir Terapist Bulun 

Kaygı ve endişe ile mücadele ediyorsanız, iyi bir terapist bulmak ya da bir destek grubuna dahil olmak, size yardımcı olacaktır.

Her Gün 5 Dakika Meditasyon Yapın 

Rahatça oturun. Evde başkaları varsa, onları odanın dışında tutun. Kedi ve köpekleriniz varsa, onları da başka bir odada tutun. Telefonları kapatın ve nefesinizi saymaya başlayın. Bazı durumlarda, kaygı ile baş etmek için ilaç kullanmanız gerekse de, genel olarak her gün 5 dakika meditasyona zaman ayırmak, gündelik endişelerinizden uzaklaşmanıza ve sakinleşmenize yardımcı olur. Bazı durumlarda kaygı, daha şiddetli olabilir. Böyle zamanlarda, uygun tıbbi yardımı almanız önemlidir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz