Ana sayfa Yaşam Sağlıklı Beslenme

Kanser Nedir, Kanserden Koruyan Besinler

6
0
kanserden-koruyan-besinler
kanserden-koruyan-besinler

Kanser, günümüzün en çok ölüme oranına sahip hastalıkları arasında yer almaktadır. Tedavisi zordur ve tanısı için birçok uzman ortak çalışma yapmaktadır. Radyoterapi, cerrahi tedavi, immünoterapi ve kemoterapi gibi yöntemler ile tedavi uygulanmaktadır. Kanser’den korunmak için kanserden koruyan besinler nelerdir, bunları yazımızdan görebileceksiniz.

Ülkemizde birçok kanser çeşidi gözlemlenmiştir. Bunlar; mide, pancreas, meme, akciğer, kalın bağırsak, prostat, rectum, ve over kanseri olarak sıralanabilir.

Kanser Neden Olur ?

Genetik faktörler, kanser oluşmasında en başta gelmektedir. Hareketsizlik, sağlıksız beslenme, sigara ve alkol kullanımı gibi nedenler, kanseri desteklemektedir. Dünyada her sene 10 milyona yakın insan, kanserden ölmektedir. Bu sebeple sıraladığımız nedenlere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kanserden Koruyan Besinler

Bazı besinler, diğer besinlere göre kanser oluşumunu engellemektedir. Listemizde yer alan her besine gerekli önemi verip, bol bol tüketmeniz en doğrusu olacaktır.

balık
balık

Balık

İnsan vücuduna en çok yararı olan besinlerden biridir. Sadece kanser olmamak için değil, her zaman tüketilmelidir. Uskumru ve somon, omega 3’ü en fazla içeren balıklardandır. Bu sebeple bol bol tüketilmelidir. Balık tüketimi, beyin ve göz hücreleri yenilemekte ve iyileştirmektedir. Meme, bağırsak ve prostat kanserlerine karşı birebir olan besin balıktır.

Yeşil Çay

Vücudumuzun sürekli aradığı bir diğer besin, yeşil çaydır. Düzenli olarak tüketilmesi, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Kansere karşı önemli bir etkisi olduğu kanıtlanan besinlerdendir. Günde en az 1 kere, 1 fincan yeşil çay içmeyi ihmal etmeyin.

Soya Fasulyesi

İçerisinde bulunan izoflavonlar sayesinde kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Meme kanserine karşı en etkili besinlerdendir.

Turp

Antioksidan bakımından zengin olan turp, kanser dahil birçok hastalığa karşı savaşmaktadır. Flavonoid açısından zengin olduğu için kanser hücrelerinin oluşumunu engellemektedir. Turp’un bütün türlerini tüketebilirsiniz. Bağırsak kanseri başta olmak üzere, bütün kanser türlerine karşı iyi gelen bir besindir.

Domates

En çok tükettiğimiz sebzeler arasında yer almaktadır. Domatese kırmızı rengini veren madde; karotenoid, kanser hücrelerinin büyümesini engellemektedir. Kış aylarında pek fazla olmasada, yaz aylarında bol bol tüketilmelidir. Özellikle rahim kanserine karşı büyük faydası olduğu bilinmektedir.

Zeytinyağı

Ömür boyu tüketmemiz gereken besinlerdendir. Sadece kanser için değil, tüm vücudumuz için önemli bir besin kaynağıdır. Bu noktada kesinlikle sadece doğal zeytinyağı tüketilmelidir. İçerisinde bulunan yağ asitleri ve fenolikler sayesinde kansere karşı adeta savaş açmaktadır. Günlük olarak tüketilmelidir.

ıspanak-kanserden-korur
ıspanak-kanserden-korur

Ispanak

Vücudumuz için birçok vitamini ve minerali barındıran ıspanak, kansere karşı çok etkilidir. Barındırdığı bileşenler sayesinde kansere karşı savaşabilmektedir. Mide ve ağız kanserine karşı daha etkili olduğu tespit edilmiştir.

Siyah Üzüm

Siyah üzümden çok, üzümün çekirdeği daha faydalıdır. Antioksidanlar barındıran üzüm çekirdeği, birçok kanser türüne iyi gelmektedir. Bu türler; kolon, akciğer ve pancreas kanserleridir. Siyah üzümü mutlaka çekirdeğiyle birlikte tüketmeye özen gösterin. Blenderdan geçirerek, günlük olarak tüketebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz