Ana sayfa Yaşam Sağlıklı Beslenme

Kalbe İyi Gelen Besinler

3
0
kalp-sağlığı
kalp-sağlığı

Kalp sağlığı, her insan için büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı bir kalp, sağlıklı bir insan demektir. Yazımız sayesinde kalbe iyi gelen besinler nelerdir sorusuna yanıt bulmuş olacaksınız. Belirttiğimiz besinlerin kullanım sıklığı, kişiden kişiye değişebilmektedir. Mevcut kalp sağlığı probleminiz varsa, mutlaka doktorunuz ile görüştükten sonra tüketin.

Kalbe İyi Gelen Besinler

Listemizde birçok besin yer almaktadır. Bu besinleri birleştirerek yemek yapabilir ve tüketebilirsiniz.

Badem

Kalp ve vücut sağlığı için vazgeçilmez besinlerden biridir. Hem kalp sağlığına hem de beyin sağlığına çok iyi gelmektedir. İçerisinde bulunan E ve B2 vitaminleri, en yararlı besinlerdendir. Bunların dışında çinko ve magnezyum deposu olan badem, ruh sağlığınızı da iyileştirmektedir.

Fasulye

İçerisinde bulunan lifler, hem bağırsaklar hem de genel vücut sağlığı için çok önemlidir. Demir, B2 ve kalsiyum içeren fasulye, haftada en az 1 kez tüketilmelidir. Kalp sağlığı dışında strese de iyi geldiği bilinmektedir.

Arpa

Fasulye gibi lif seviyesi yüksek bir besindir. İşlenmemiş arpa tüketmeye dikkat edin. İşlenmiş arpalar, kalp sağlığı için yararlı değil, zararlı olmaktadır.

Ispanak

Birçok vitamin ve mineral barındıran Ispanak, hem sakinleştirici etkiye sahiptir hem de kalp sağlığı için uzmanlar tarafından önerilen besinler arasında yer almaktadır.

kalbe-iyi-gelen-besinler
kalbe-iyi-gelen-besinler

Mantar

Antioksidan seviyesi oldukça yüksek olan mantarlar, kalbe iyi gelen besinler arasındadır. Listemizde yer alan diğer besinlerle karıştırıp salata yapabildiğiniz gibi haşlanmış olarakta tüketebilirsiniz.

Portakal

Soğuk algınlığı için muhteşem bir kaynak olan portakal, barındırdığı vitamin ve liflerden dolayı kalbe de iyi gelmektedir. Portakalın sahip olduğu potasyum, kan basıncını düzene sokmaktadır. Bu da kalbin en önemli kaynağı olan damarların, en iyi şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Karpuz

Aminoasitlerin birçok çeşidini barındıran karpuz, kan akışını düzenlemektedir. Az önce de belirttiğimiz gibi kan basıncı ve kan akışı, kalp için büyük önem taşımaktadır. Bu sayede kalp için harika yararlı besinlerin arasına karpuz da girmektedir.

Somon Balığı

Birçok balık, kalp için faydalıdır. Özellikle içerisinde bulunan balık yağı ve mineraller, kalbe çok iyi gelmektedir. Birçok insan kalbe ne iyi gelir şeklinde sorular sormaktadır fakat somonu bilmemektedir. B, B6 ve B2 barındıran somon, kalbin yapı taşlarına büyük fayda sağlamaktadır.

Avokado

Kolestrol için uzmanlar tarafından önerilen avokado, kalp sağlığı için de önerilmektedir. Çözünebilir lifleri barındırdığı ve birçok vitamine ev sahipliği yaptığı için kalbin en önemli besin kaynaklarındandır. Tek kötü yanı; yüksek kalori barındırmasıdır. Bu sebep ile yazının en başında da bahsettiğimiz gibi tüketilmeden önce doktora danışılmalı ve tüketim miktarı planlanmalıdır.

Bebek sağlığı için Ek Gıdaya Başlayan Bebekler İçin Tarifler yazımıza göz atabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz