Ana sayfa Yaşam Sağlıklı Beslenme

Kahvaltıda Neden Yumurta Yemeliyiz?

202
0

Kilo vermeye çalıştığım günlerde, kahvaltıda tost ya da yulaf gibi seçenekler yerine yumurtayı tercih ederim. Ve bu, genellikle işe yarar. Lezzetli, doyurucu ve sağlıklı…

Haşlanmış ya da sahanda, omlet ya da menemen, yumurta; Türk kahvaltısının vazgeçilmezidir. Yoğun şehir yaşamıyla uğraşmaya başladığımızdan beri, yumurtalı bir kahvaltıyı pratik bir tost ya da kahvaltılık gevrek ile değiştirir olduk. Ancak yumurta, güne sağlıklı ve doyurucu bir başlangıç yapmak için harika bir seçenektir. İşte, bir an önce kahvaltıda yumurta yemeyi alışkanlık haline getirmeniz için 8 neden!

1. Uzun Süre Tokluk Hissi Sağlar

Yumurta, kahvaltılık gevrek ya da tosta göre çok daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Yumurtadaki protein ve sağlıklı yağlar; enerji seviyenizi korumanıza yardımcı olur.

2. Ekonomiktir

Cevizli, bademli, ballı bir yulaf kasesi kulağa hoş gelebilir ancak bütçenizi zorlayabilir. Yumurta ise diğer kahvaltı seçeneklerine göre daha ucuz olma eğilimindedir. Ayrıca kırmızı et gibi diğer yüksek proteinli besinlere oranla çok daha ekonomiktir.

2. Kilo Vermenize Yardımcı Olur 

Bu konuda yapılan çalışmalar, sabah kahvaltısında yumurta tüketenlerin; kepekli sandviç ya da tost tüketenlere göre daha fazla kilo verdiklerini göstermektedir.

3. İyi Bir Protein Kaynağıdır 

Yumurta, proteinin en iyi kaynaklarından biridir. Beslenme programımızda almamız gereken temel aminoasitleri içerir.

4. Kolin İçerir 

Kolin, genellikle B vitaminlerinde bulunan suda çözünen bir maddedir. Hücre zarları oluşturmak için kullanılır ve beyinde sinyalleme molekülleri üretmeye yardımcı olur. Yapılan çalışmalar, insanların %90’ının bu önemli besin maddesinin tavsiye edilen miktarını almadığını göstermektedir. Günde 1 adet haşlanmış yumurta yemek, 100 mg’dan daha fazla kolin almanızı sağlar.

 

5. Kolesterolü Yükseltmez

Yumurtanın önemli miktarda kolesterol içerdiği doğru olsa da, kolesterol seviyenizi etkilediği kanıtlanmamıştır. Bu nedenle, yumurtanın kalp hastalıkları riskinizi arttırdığı ile ilgili endişelenmenize gerek yoktur.

6. Hafızayı Güçlendirir 

Yumurtada bulunan önemli bir besin olan kolin, beyin gelişimini ve işlevlerini güçlendirir.

7. Gözlerinizi Korur 

Yumurtanın içerisinden bulunan antioksidanlar, güneşin zararlı ışınlarına karşı gözlerinizi korur. Ayrıca yumurtanın; yaşa bağlı olarak gelişen kataraktın gelişme olasılığını azalttığı da bazı çalışmalarda kanıtlanmıştır. Yaşlandıkça, gözlerimize daha iyi bakmamız gerekiyor. Yumurta, göz sağlığı için faydalı olan A vitamini yönünden de zengin bir besindir.

8. Besin Deposudur 

Yumurta, dünya üzerindeki en besleyici gıdalardan biridir. Bir büyük boy haşlanmış yumurtada; A, B5, B12, D, E, K, B6 vitaminleri ve fosfor, çinko, kalsiyum ve selenyum gibi mineraller bulunur. 1 adet yumurta, ortalama 77 kaloridir ve 6 gram protein ve 5 gram sağlıklı yağlar içerir. İyi bir protein kaynağıdır ve kalp dostu doymamış yağlar yönünden zengindir. B6, B12 ve D vitamini gibi önemli vitaminlerin önemli bir kaynağıdır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz