Ana sayfa Yaşam

Kadınların Her Zaman Daha Fazla Para Harcadığı 7 Şey

56
0

Kadın olmanın ilginç olduğunu kabul ediyorum, en azından bunu söyleyebilirim. Hayatın birçok alanında kadınlar, erkeklere oranla daha fazla harcama yapıyor. Kadınların oldukça gerekli gördüğü bu harcamaların büyük bir kısmını erkekler ise “gereksiz” olarak görüyor. Ancak pek çok ürün ve sektörde, satışa sunulan hizmet ve ürün, kadın ve erkeklere farklı fiyat politikası ile pazarlanıyor. Peki, bu harcamalar nelerdir? İşte, kadınların her zaman daha fazla para harcadığı 7 şey…

1. Tıraş Bıçağı

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, kadınlara özel tasarlanan tıraş bıçakları, erkekler için tasarlanan tıraş bıçaklarına göre %11 oranında daha yüksek bir fiyatla raflardaki yerini alıyor.

2. Sağlık ve Güzellik Ürünleri 

Tıraş bıçağını da sağlık ve güzellik ürünleri kategorisine dahil edebiliriz; ancak bu kategorideki diğer ürünler için de aynı şey geçerli. Deodorantlar, kremler, şampuanlar, saç kremleri ve vücut şampuanları da buna dahil. Cinsiyete göre fiyatlandırma ile ilgili Amerika’da yapılan bir çalışmada; kadınların kremlere %11, vücut yıkama ürünlerine %6 ve deodorantlara %3 daha fazla ödeme yaptığı belirtiliyor.

3. Saç Kesimi 

Kadınlar için daha pahalı olan tek şey güzellik ürünleri değil, saç kesimi için de aynı şey geçerli. Bu noktada, kadınların saç kesiminin erkeklerden daha ayrıntılı olduğunu iddia edebilirsiniz; ancak, bir erkeğin saçı bir kadınınki kadar uzun olduğunda bile, daha iyi bir fiyat teklifi alması muhtemeldir. Benzer şekilde, çok kısa saçlara sahip olan kadınlar, yine aynı kesimi yapan erkeklere oranla daha fazla para öderler.

4. Araba Tamiri 

Bir kadın olduğunuzda, araba tamiriniz daha pahalıya mal olabiliyor. Amerika’da yapılan bir araştırmada; hem erkek hem de kadınların bir radyatörün değiştirilmesinin maliyetini öğrenmek için tamircileri aramaları sağlandı. Kadın ve erkekler, tamirin ne kadar tutacağını bilmiyormuş gibi davrandıklarında, cinsiyetlere göre farklı fiyatlar verildi ve tahmin edebileceğiniz üzere kadınlara daha yüksek fiyatlar verildi.

5. Kıyafetler 

Kot pantolonlardan kazaklara, iş kıyafetlerinden çoraplara; kadın kıyafetleri her zaman daha pahalı etiketleniyor. Farklı türde kumaşların kullanılması, daha fazla detaylı çalışma gerektirmesi gibi faktörler, bazen fiyatların yükselmesinde haklılık payı oluştursa da, kadın kıyafetleri her zaman daha pahalıya satılıyor.

6. Kuru Temizleme 

Kıyafeti satın aldıktan sonra bile onun için daha fazla para ödemeye devam edersiniz. Aynı giysi türlerini temizleme fiyatlarının; özel kumaşlar ve payet gibi özel detaylar bile kontrol edildiğinde, kadınlarda daha yüksek olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Yine Amerika’da yapılan bir çalışmada, ziyaret edilen kuru temizlemecilerde, kadın kıyafetlerinden neredeyse 2 kat daha fazla temizleme ücreti istendiği belirtildi.

7. Çocuklukta Başlıyor 

Kız çocukların oyuncakları, kıyafetleri, bisikletleri, okul çantaları; erkek çocuklara göre daha pahalı oluyor. Birçok büyük online alışveriş sitesinde 50’den fazla ürünün fiyatlandırılmasına bakılan bir çalışmada; bir ürünün pembe renginin, mavi renginden daha pahalı olduğu sonucu ortaya çıktı.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz