Ana sayfa Ekonomi İş Dünyası

Kabin Memuru Nasıl Olunur ?

12
0
kabin-memuru-olmak
kabin-memuru-olmak

Kabin memuru veya diğer adıyla hostes, birçok kişinin yapmak istediği mesleklerden biridir. Kabin memuru olmak için birçok kriter aranmakta ve değerlendirilmektedir. Özellikle yabancı dil, en temel faktör olarak karşınıza çıkacaktır. Yazımız sayesinde kabin memuru nasıl olunur sorusuna yanıt bulabileceksiniz.

Kabin Memuru Nasıl Olunur ?

Kabin memuru olmak, basit bir süreç değildir. Birçok sınav, eleme ve sözlü mülakat karşınıza çıkacaktır. Hostes olmak için istediğiniz firmaya başvurmanız yeterli olacaktır. Her firmanın kendi sitesinde ve iş ilanları sitesinde birçok ilanı vardır. Hava yolu şirketlerinin kabin memurlarında aradığı özellikler çok farklıdır. Birazdan bu özellikleri ve şartları, sizlerle paylaşıyor olacağız. İş başvurusu sonucunda uygun görülürseniz, mülakat için çağrılırsınız. Tüm mülakat boyunca İngilizce konuşmanız gerekecektir. İngilizce konuşma, İngilizce yazılı sınav ve psikolojik testlere tabi tutulursunuz. Tüm bu aşamaları başarı ile geçtiğiniz takdirde kabin memuru olma fırsatı elde edersiniz.

Kabin Memuru Olma Şartları

Her firma, farklı şart aramaktadır. Biz, genel olarak aranan şartlardan bahsediyor olacağız.

kabin-memuru-olma-şartları
kabin-memuru-olma-şartları

– İyi derecede İngilizce konuşabiliyor olmanız gerekmektedir. Sınavda hem yazılı hem de sözlü olarak test edileceksiniz. İkinci yabancı dil biliyorsanız, diğer adayların en az 3-5 adım önüne geçeceksinizdir. Hava yolu şirketleri, uluslararası çalıştığı için bilinen dil sayısı çok önemlidir.

– Kabin memuru kıyafeti giydiğinizde vücudunuzun herhangi bir yerinden dövme, piercing, yara izi veya yanık görülmemelidir. Sınavdan elenmeniz için yeterli bir sebep olarak görülmektedir.

– Boy önemlidir fakat her firmanın aradığı boy standartı farklıdır. Sunexpress kadınlar için 1.55 boyu uygun görürken, Türk Hava Yolları kadınlar için en az 1.60 veya 1.65 boy istemektedir. Bu durum erkekler için de aynıdır.

– Psikolojik olarak kabin memuru olmaya hazır olmanız gerekmektedir. Sınavda bu konuyla ilgili birçok soru sorulacak ve test yapılacaktır.

– Farklı uluslardan insanlarla çalışmaya hazır olmanız gerekmektedir. Ekip uyumu, hava yolu şirketleri için büyük önem taşımaktadır.

– Uçuş için herhangi bir sağlık problemenizin olmaması gerekmektedir. Sağlık kontrolü, çoğu zaman hava yolu şirketinin sağlık ekibi tarafından yapılmaktadır.

– Yüzmeyi bilmelisiniz. Birçok şirket, bu şartı istemektedir fakat istemeyen firmalarda bulunmaktadır.

– Pasaport sahibi olmalı ve yurtdışı veya yurtiçi uzun konaklama problemleriniz olmaması gerekmektedir. Hava yolu şirketleri uluslarası çalıştığı için bu kritere fazlasıyla dikkat edilmektedir.

– Yaşınız genç olmalıdır. Birçok firma en küçük 19 en büyük 30 yaşında kabin memuru almaktadır. Yaş aralığı, her firmada çok farklı olabilmektedir. Bir örnek ile anlatalım. Sunexpress 40 yaşında kabin memuru alırken, Anadolu Jet en fazla 27 yaşında olan kabin memuru almaktadır. Hava yolu şirketleri, çoğu zaman genç ve atik kişileri seçmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz