Ana sayfa Yaşam Pratik Bilgiler

İstenmeyen Tüylere Karşı Tarifler

2
0
tüy-dökücü-tarifler
tüy-dökücü-tarifler

İstenmeyen Tüylere Karşı Tarifler

İstenmeyen tüyler hem kadınlar hem de erkekler için büyük bir sorun teşkil etmektedir. Estetik kaygı olarak algılanıp bir kesim tarafından müdahale gerekli görülmese de tüylerle mücadele etmek ve sonunda başarıya ulaşmak insanları mutlu etmektedir. İstenmeyen tüylerle savaşta en sık kullanılan yöntemler ağda ve jilet kullanımlarıdır. Fakat bunlar kalıcı bir çözüm sunmanın yanında kıl köklerini de besleyerek daha kalın ve gür çıkmasına da zemin hazırlamaktadır. Bundan dolayı teknolojinin de gelişmesiyle istenmeyen tüylere karşı birçok yöntem geliştirilmiştir. Fakat bu yöntemler hem daha maliyetli hem de cildinizin alerji geliştirme ihtimali yüksektir. Bunun dışında ise yeni geliştirilen yöntemler olduklarından sağlık üzerindeki etkileri net bilinememektedir. Çoğu alanda olduğu gibi istenmeyen tüylere karşı tarifler geliştirmek söz konusu olduğunda doğal yöntemlere başvurmak en iyisidir. Bitkisel yöntemler hem daha sağlıklı hem de etkileri gözlemlenebilecek kadar büyük bir geçmişe sahiptir. İstenmeyen tüylere karşı uygulanabilecek doğal tarifleri şöyle sıralayabiliriz;

  1. Limon ve Tuz Kürü

Bir adet limonun suyunu sıktıktan sonra içerisine 1,5-2 çay kaşığı kadar tuz ilave edin. İkisini iyice karıştırdıktan sonra tüylerinizi yeni aldığınız bölgeye uygulayın. Köklere nüfus edebilmesi için masaj yaparak yedirmeye özen gösteriniz. 2-3 saat beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

  • Bu yöntem tüy köklerini zayıflatarak zamanla azaltmayı ve yok etmeyi amaçlamaktadır.
  • Tüyleriniz çıkana kadar bu kürü haftada 3-4 kere tekrarlayabilirsiniz.
  • Limon ve tuz barındırdığından dolayı cildinizde hafif bir yanma ve karıntı olacaktır, endişelenmeyiniz. Fakat alerji boyutunuzu ölçmek için öncelikle küçük bir bölgeye uygulayarak gözlemlemenizi tavsiye ederiz.
istenmeyen-tüy
istenmeyen-tüyler
  1. Yumurta Akı Kürü

1 adet yumurtanın akını bir kaba ayırınız. İçerisine 1yemek kaşığı şeker ile 1 yemek kaşığı mısır unu da ekleyerek karıştırınız. Karışım homojen bir kıvam aldıktan sonra parmaklarınızla tüylerinizi aldığınız bölgelere masaj yaparak uygulayınız. Yumurta akının cildinizde oluşturacağı gerginliği hissedene kadar bekleyiniz ve ardından ılık suyla yıkayınız. Bu karışımı haftada 4-5 defa uygulayabilirsiniz.

 

  1. Ceviz Kürü

Bir avuç kadar ceviz kabuğunu yakarak kül haline getirin. Bu külleri 1 su bardağı suyun içerisine koyun ve en az 12 saat bekletin. Yeteri kadar beklettiğiniz suyunuza bir pamuk veya gazlı bez batırarak ıslatın. Ve ıslattığınız pamuğunuzu veya gazlı bezinizi tüylerden kurtulmak istediğiniz bölgeye koyarak yaklaşık 30 dakika bekletiniz.

  • Kürü her gün 30 dakikalık periyodlarla uyguladığınız zaman bazı bölgelerde tüylerinizin hiç çıkmadığını zamanla fark edeceksiniz. Çıkan tüyleriniz için ise bu kürü uygulamaya devam ederek daha çok zayıflamalarını, zamanla yok olmalarını sağlayabilirsiniz.
  • Eğer sık sık istenmeyen tüylere karşı tarifler deniyorsanız mutlaka ceviz kürünü duymuşsunuzdur. Neredeyse bütün dünyanın bildiği ve en çok tercih edilen istenmeyen tüylere karşı doğal çözümlerin başında gelmektedir. Bu yöntem tüylerinizin tamamından kurtulmanızı vadetmektedir.
İstenmeyen Tüylere Karşı Tarifler
İstenmeyen Tüylere Karşı Tarifler
  1. Portakal Kabuğu Kürü

Bir adet portakalın beyaz kısmı çok gelmeyecek şekilde kabuklarını soyun. Bu kabukları mutfak robotu yardımıyla püre haline getirin ve içerisine 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyerek bir süre daha karıştırınız. Karışım krema kıvamını aldıktan sonra tüylerinizden arındırmak istediğiniz bölgeye sürün ve 45 dakika 1 saat kadar bekletin. Ardından ılık suyla durulayınız. Bu karışımı haftada 2 gün uygulayabilirsiniz.

Roma’da Gezilecek Yerler hakkında bilgi edinmek için tıklayın!

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz