Ana sayfa Gündem Dünya

İngiltere’de Donald Trump’ın Ziyaretine Karşı İmza Toplandı

90
0
trump
trump

İngiltere’de Trump’ın Ziyaretine Karşı İmza Toplandı.

Yeni Başkan Donald Trump’a yönelik tepkiler, Müslüman ülkelerinin vatandaşların vizelerine koyduğu kısıtlamalar iyice arttı. Trump’ın İngiltereye yapacağı ziyaretin iptal edilmesini isteyen 1 milyon kişi imza attı.

BAŞBAKANLIK KAYITSIZ KALMADI: SÖZ KONUSU DEĞİL

İngiltere’de bir dilekçenin parlamento gündemine alınması için 100 bin imzalı olması yetiyor. Buna karşılık Başbakanlık konuyla ilgili bir açıklama yaparak, Trump’ın ziyaret davetini kabul ettiğini ve gezisinin iptalinin söz konusu olamayacağını bildirdi.

Başbakanlık, ayrıca BBC’nin konuyla ilgili sorularına “Amerika çok önemli bir müttefik. Uzun vadeli düşünmek zorundayız” diye yanıt verdi.

abd
abd

PARTİ LİDERİ, TRUMP’IN KARARINI UTANÇ VERİCİ BULDU

Donald Trump’ın ziyaretini protesto eden dilekçeye destek çağrısı yapan ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn ise dün Twitter hesabından başbakan Theresa May’i işaret ederek, “Resmi ziyareti erteleyip Trump’ın attığı adımı en açık şekilde kınamadığı takdirde Britanya halkını yarı yolda bırakmış olacak” açıklaması yaptı.

Jeremy Corbyn, “Donald Trump utanç verici #MüslümanYasağı ve mültecilerle kadınlara yönelik saldırıları ile ortak değerlerimizi ihlal ederken Britanya’yı ziyaret edememeli” diye sürdürdü.

MAY’İN ABD ZİYARETİNDE AÇIKLANDI

Trump’ın İngiltere’yi ziyaret edeceği İngiltere Başbakanı Theresa May’in ABD’ye geçen hafta yaptığı ziyaret sırasında açıklanmıştı. Ancak bu yıl gerçekleşmesi planlanan ziyaret için kesin bir tarih belirlenmedi.

abd
abd

“UTANÇ VERİCİ YASAK KALKANA KADAR ERTELENMELİDİR”

Parlamentodaki üçüncü parti olan Liberal Demokrat Parti’nin lideri Tim Farron da Trump’ın ziyaretinin iptali çağrısını destekledi ve “Başkan Trump’ın Britanya’ya ziyareti bu utanç verici yasak kalkana kadar ertelenmelidir. Yoksa Theresa May, Kraliçe’yi İngiliz vatandaşlarını inançları yüzünden ülkesine almayan bir adamı misafir etmek gibi zor bir durumda bırakmış olacak” diye konuştu.

İSKOÇYA DA DESTEKLEDİ

İskoçya’da hükümette olan İskoç Ulusal Partisi dışişleri sözcüsü Alex Salmond da ziyaretin “kötü bir fikir” olduğunu söyledi.

MÜSLÜMAN BELEDİYE BAŞKANI: TRUMP’IN ÖNÜNE KIRMIZI HALI SERMEMELİYİZ

Londra’nın Müslüman Belediye Başkanı Sadiq Khan da, yasaklar kaldırılmadıkça ziyaretin yapılmaması gerektiğini söyledi ve “Bu konuda görüşüm gayet net. Bu zalimce, utanç verici bir yasak ve bu yasak kaldırılmadıkça Başkan Trump’ın önüne kırmızı halı sermemeliyiz” diye ekledi.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz