Ana sayfa Gündem

İkinci El Yüksek Km Araç Alınır Mı?

890
0

İkinci elde alım ve satım yaparken en önemli faktörlerden birisi de km değerleridir. Malum Km aracın ne kadar gezdiğini ne kadar mesafe katettiğini gösteren bir ibaredir.

Ancak pek çok kez bu yanıltıcı olabilir. En basitinden örnek vermek gerekirse köyde ya da kırsal bir alanda taşlı, tozlu, topraklı ve dağlık bir arazide kullanılmış olan bir araba ile tamamen düz Konya gibi bir yerde daha rahat bir ortamda 10 yıl kullanılmış bir arabanın yıpranma payı aynı olmayacaktır. Elbette sürücü faktörü de bu işin içindedir ancak biz burada sürücü faktörünü ikisinin de hemen hemen aynı oranda eşit kabul ederek örnek veriyoruz. İkinci El Yüksek Km Araç Alınır Mı ? Bu soruya yanıt arayacağız bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda ikinci el piyasası ve ikinci el yüksek kmli araçlar hakkında az da olsa bir fikir sahibine sahip olacaksınız.

ikinci el yüksek km araç alınır mı
ikinci el yüksek km araç alınır mı

Sürücü faktörü aracın yıpranmasında önemlidir ikinci el yüksek km araç alınır mı sorusunun cevabı bu yüzden doktordan, öğretmenden, memurdan ifadelerini sık sık görürsünüz. Çünkü bu kişiler genel olarak halk arasında belli bir saygınlığı olan kişiler olmasından dolayı sıradan bir kullanıcıya göre genel olarak daha az aracı yıpratmaktadırlar.

Aracı yıpratan belli başlı şeyler vardır bu yüzden elbette km faktörü çok etkilidir ancak her şey km değildir. İkinci el yüksek km araç alınır mı sorusunu şimdi örnekle açıklayalım.

  • 1. Araç : 120.000 km’de olan ve bakımları 50 binden sonra dışarıda yani tamircilerde yaptırılan yağ bakımları zamanında yapılmamış pek çok bilen ya da bilmeyen usta tarafından kurcalanan, sürekli şehir içinde kullanılan bir araba olsun.
  • 2. Araç : 225.000 km’de olan ve bakımları genel olarak serviste yapılan ve genellikle uzun yolda kullanılan şehir içlerinde daha az mesafe kullanılmış bir araba olsun.

Şimdi sizlere soruyorum bu iki arabadan hangisini tercih edersiniz? Ben 2. aracı tercih ederim. Çünkü 1. araç şehir içinde sürekli yoğun olarak kullanılmış az km olmasına rağmen şehir içinde 1-2 vites geçişleri çok yoğun olduğundan bu araç daha çok yıpranmış olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca bunun yanında motor daha çok hasar görmüş olabilir. Km takıntısı olan bir kişi direkt olarak ilk aracı tercih edecektir ancak bu ne kadar doğru bir tercih olur bu biraz tartışılır.

Yüksek km bir araç satın alırken bu gibi faktörler çok önemlidir.

Yüksek Km Araç Alırken Nelere Dikket Etmeliyiz

  • Aracın genel olarak şehir içinde mi yoksa şehir dışında mı kullanıldığını sorgulamak,
  • Aracı aldığınız kişinin kaçıncı sahibi olduğunu sormak,
  • Oto ekspertiz raporu çıkarmak hatta mümkünse iki farklı yere oto ekspertiz yaptırmak. İçine sinmeyenler için üstüne bir de götürüp sanayide sağlam ustaya sormak.
  • Aracın değişen ve değişmeyen parçaları var mı yok mu bunları öğrenmek.
  • Sigorta firması ile iletişime geçerek gerek plaka gerekse şasi numarası üzerinden sorgulama yapmak.
  • Bakımlarının nerede yapıldığına dikkat etmek.
  • Motorun üfleyip üflemediğine sanayideki usta tarafından kontrol ettrilmek,

gibi bunlar uzatılabilir pek çok unsur vardır. İkinci el piyasası ülkemizde malesef ki denetimli ve geçerli bir takip sistemi ve düzenleme yoktur bu yüzden ikinci el piyasasında (sağlam ve düzgün satış yapan kişileri tenzih ederim) hasarlı ve pert arabayı sağlam araba diye satış yapan kötü niyetli kişiler olabiliyor bunlara dikkat etmelisiniz mutlaka ve mutlaka en az 2 kişi ve bilen birisiyle araba almaya ya da satmaya gidiniz.

Sonuç olarak ikinci el piyasasından araç alırken her şeyini iyice öğrenip aceleci olmadan aklı selim olarak karar vermek gerekir aceleye gelecek bir iş asla değildir. Dikkatli olun çevrenizi de bu konuda uyarın.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz