Ana sayfa Ekonomi Otomobil

İkinci El Araba Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

9
0
ikinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler
ikinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler

İkinci el araba almak, başlı başına zor bir süreçtir. Bu süreçte hem dikkatli hem de titiz olmanız gerekmektedir. İkinci el temiz araç satan birçok insan bulunmaktadır fakat bu kadar iyi olmayan insanlar da bu piyasada satış yapmaktadır. Bu sebeple ikinci el araba satın alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusuna sizler için yanıt verdik.

İkinci El Araba Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Listemizde yer alan her maddeye dikkat etmeniz ve uygulamanız, sizin yararınıza olacaktır.

Test Sürüşü Gerçekleştirin

En temel ve yapılması gerekenlerden birisi budur. Aracı kullanmak, araç hakkında bilgiler edinmenize ve bir sorun varsa hemen anlamanıza yarayacaktır.

Aracı Görün

Bu maddeyi eklememiz gerekti, çünkü; ikinci el arabayı görmeden para gönderenler ve alanlar mevcut. Bu kişiler daha sonra birçok problem ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Aracın her detayına dikkat edilmeli, bu noktada çizik veya pas varsa belirtilmelidir.

ikinci el araba almak
ikinci el araba almak
Motor Sesini Dinleyin

Deneme sürüşü sırasında veya ekspertiz sırasında motordan gelen seslere dikkat edin. Motordan gelen sesler, çoğu zaman olumsuz olarak yorumlanmaktadır. Bunun yanında egzoz dumanına ve dumanın rengine de dikkat edilmelidir. Duman rengi, mavi veya siyah ise arabada bir problem var demektir.

Bol Bol Soru Sorun

Soru sormaktan çekinen insanlar bulunmaktadır. Bir araç alacaksınız ve para ödeyeceksiniz, durum böyle olunca birçok soru sormanız gerekmektedir, aklınızda hiçbir cevapsız soru kalmayana kadar soru sormaya devam edin. Araç sahibinin eksik söylediği bir şey yoksa, tüm sorularınıza rahatça cevap verecektir. Bu durumda araç sahibini iyi analiz etmeniz ve yalan söylüyorsa anlamanız gerekmektedir.

Trafik Cezalarını Sorgulayın

Birçok kişi aracı satacağı için trafik cezalarını ödememek için çabalamaktadır. Trafik cezasını internet üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilir ve bunu karşı tarafa belirtebilirsiniz. Mutlaka dikkat etmeniz ve atlamamanız gereken konular arasında bu konu da yer almaktadır.

Süspansiyon Sistemine Baktırın

Aracın konforu için süspansiyon sistemi büyük önem taşımaktadır. Bu noktada balans ve rot ayalarını da kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Bazı ekspertizler, rot ve balans kontrolü için ek ücret istemektedir. Bu durumda ödeyeceğiniz paradan çekinmeden aracın tüm kontrollerini eksiksiz yaptırın, sonrasında daha çok para ödemek istemiyorsanız bunlara mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir. Araçtan çıkan sesler, süspansiyon sistemi hakkında bilgi vermektedir. Test sürüşü sırasında aracı mümkün olduğunda sessiz bir yerde yavaş hızda kullanın, araçtan gelen sesler süspansiyon sisteminde var olan sıkıntılardan dolayı gelmektedir. Bu yöntem sayesinde herhangi bir problem varsa hemen anlayacaksınız.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz