Ana sayfa Yaşam Kültür

Halk Oyunları Seçmeli Ders Olsun Önerisi Verildi

157
0
Halk Oyunları

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu tarafından yapılan açıklamada halk oyunlarının seçmeli ders olmasını istediklerini belirterek en büyük hedeflerinin halk oyunlarının seçmeli dersler arasında yer almasını sağlamak olduğu belirtildi.

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Başkanı Hayri Gürhan Ozanoğlu halk oyunlarının seçmeli ders olması yönündeki önerilerini anlattı.  Türkiye Halk Oyunları Federasyonu 81 ilde örgütlü bir federasyon olduğu belirtilerek okullarda halk oyunlarının seçmeli ders haline gelmesi durumunda gerekli yardımları yapacaklarını açıkladı.

Türk toplumunun kültürünü yansıtan halk oyunlarının yaygınlaştırılmasının önemi üzerinde durularak halk oyunları yaygınlaştırabilmenin temel yolu okullarda seçmeli ders haline getirerek çocukların ilgisini çekmek olduğu vurgulandı.

Halk Oyunlarıyla İlgilenenlerin Sayısı Giderek Artıyor

Yıllar geçtikçe halk oyunu ile ilgilenenlerin ve halk oyunu ekiplerine katıların sayısı gitgide artıyor.  Türkiye’de 15 bin halk oyunu antrenörü bulunuyor.  Ancak antrenör sayısı giderek artmaya devam ediyor.

Türkiye’deki halk oyunları antrenörlerinden faydalanabilmek ve öğrencilere halk oyunları öğretmek için halk oyunlarının seçmeli ders olmasının önemi üzerinde duruluyor.

Halk Oyunları Çok Seviliyor

Ülkemizde halk oyunları çok seviliyor. Ülke genelinde bir milyon halk oyuncusu bulunuyor. Türkiye kültürünü ortaya koyabilmek adına halk oyunlarını gençlere sevdirmenin önemi oldukça büyüktür.

Bu nedenle öğrencilere halk oyunlarını öğretmek ve sevdirmenin yolu halk oyunlarının seçmeli ders haline getirilmesi gösterilmektedir. Halk oyunları seçmeli ders olsun önerisi hem Türkiye hem de gençler için çok önemli bir öneridir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz