Ana sayfa Yaşam

Hafızayı Güçlendirmenin 9 Yolu

95
0

Bazı insanların, sıradan detayları bile çaba sarf etmeden hatırlayabildiğini ve yeni şeyleri daha kolay anlayabildiğini fark ettiniz mi? Siz de mi öyle olmak istiyorsunuz? Bunu başarabilirsiniz. Beyninizin potansiyelini arttırmak için, onu aktif tutmanız gerekiyor. Tüm dikkatinizi dağıtan dizi ve programları izleyerek zihninizi meşgul etmek, size yardımcı olmayacaktır. Peki, bazı şeyleri daha iyi hatırlamak ve yeni şeyleri daha kolay öğrenmek için neler mi yapabilirsiniz? İşte hafızayı güçlendirmenin 9 yolu…

1. Egzersiz Yapın 

Egzersiz, yalnızca vücudunuza faydalı değildir; aynı zamanda beyninizin egzersiz yapmasına da yardımcı olur. Obezite ile ilişkili olan sayısız hastalık, beyninize ciddi zararlar verebilir. Ayrıca, düzenli olarak egzersiz yapmadığınızda, kan damarlarınız kanı etkili bir şekilde pompalama yeteneğini kaybetmeye başlar.

2. Stres Faktörlerini Ortadan Kaldırın 

Kaygı ve öfke gibi strese neden olan her şey, zaman içinde, beyninizin hafızadan sorumlu olan bölümlerini etkilemeye başlar. Beyin hasarına neden olan stres faktörlerinin başında, depresyon geliyor. Depresyon, vücuttaki kortizol seviyesini arttırır. Kortizolun artması, beyinde kısa süreli anıların saklandığı hipokompus bölgesini etkilemektedir.

3. Uyku Düzeni Önemli 

Her gece ortalama 7-8 saat uyumak, hafızanızı güçlendirecektir. Beyniniz, yakın zamanda edindiğini bilgilerin anılarını uyku sırasında toplar ve iyi bir uyku, beynin ve vücudun optimal düzeyde çalışmasına yardımcı olur.

4. Not Alın 

Hatırlamanız gereken bir şey varsa, not almak size yardımcı olabilir. Bunun için bir günlük oluşturabilir, e-mail yazabilir hatta bir blog tutmaya başlayabilirsiniz. Not almayı alışkanlık haline getirmek; bilgileri hatırlama ve ezberde tutma kapasitenizi geliştirmenize de yardımcı olacaktır.

5. Müzik Dinleyin 

Yapılan araştırmalar, bazı müzik türlerinin anıları hatırlamaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Belirli bir şarkıyı ya da albümü dinlerken edindiğiniz bilgileri, aynı şarkıyı tekrar dinlediğinizde hatırlayabilirsiniz. Bir şarkı, belirli anıların hatırlanması için ipucu görevi görebilir.

6. Beyninizi Besleyin 

Beynin toplam ağırlığının %60’ı, milyarlarca sinir hücresini izole etmek için kullanılan saf yağdır. Bu nedenle, beynin büyümesi ve düzgün çalışması için yağa ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir yağ karışımı içeren yiyecekler, hafızanın güçlendirilmesinde hayati bir görev üstlenmektedir.

7. Görselleştirme 

Birçok insan, bir şeyleri hatırlamak için, üzerinde çalıştığı bilgileri görselleştirmelidir. Kitap okuyorsanız, hatırlamanız gereken şeyin zihinsel görüntüsünü oluşturmaya çalışın. Ders kitabından çalışıyorsanız, kitapta yer alan fotoğraf ve grafiklere dikkat edin.

8. Başkasına Anlatın 

Bir özetin yüksek sesle okunması, hafızayı önemli ölçüde güçlendirmektedir. Başkalarına yeni kavramlar öğretmek, hafızayı güçlendirmek için gereklidir. Bir arkadaşınıza ya da ailenize yeni kavramlar ve bilgiler öğrettiğinizde, bu bilgileri daha iyi hatırladığınızı göreceksiniz.

9. Kahvaltıyı Atlamayın ve Yumurta Tüketin 

Uzmanlara göre, bir yumurta ideal bir kahvaltıdır. Yumurta; sinir hücrelerinin glikozu yakmasına, nöronları hasara karşı koruyan antioksidanlara ve sinir hücrelerini optimal hızda ateşleyen omega-3 yağ asitlerine yardımcı olan B vitamini içermektedir. Kahvaltıda, trans yağlar ve mısır şurubundan uzak durun. Trans yağlar, beyin hücrelerinin birbirleriyle iletişim kurma yeteneğini azaltır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz