Ana sayfa Yaşam

Grip Belirtileri ve Gribe İyi Gelen Besinler

12
0
grip-tedavisi
grip-tedavisi

Kış aylarına girdiğimiz bu dönemde, birçok kişi soğuk algınlığı ve grip ile boğuşmaktadır. Grip hakkında rehber niteliğinde olan bu yazımız ile gribe iyi gelen besinler dahil birçok konuda bilgilenmiş olacaksınız.

Grip Belirtileri

Her hastalıkta olduğu gibi grip hastalığının da belirtileri vardır. Bu belirtiler; yüksek ateş, baş ağrısı, eklem ve kas ağrısı, halsizlik, yorgunluk, kusma ve bulantı, hapşırma, nefes zorluğu, burun akıntısı ve bazen ishaldir.

Grip İle Soğuk Algınlığı Arasındaki Farklar

İki durum, fazlasıya karıştırılmaktadır. Soğuk algınlığında ateş, baş ağrısı, öksürük ve yorgunluk neredeyse hiç görülmemektedir. Gripte ise, bu belirtiler çokça görülür.

Her iki hastalıkta, solunum yolu ile ilgilidir fakat virüsleri farklıdır. Soğuk algınlığı sadece üst solunum yolu etkilenerken, grip solunum yolu ve akciğerleri etkilemektedir.

Grip İçin Doktora Ne Zaman Gidilir ?

Birçok kişinin cevabını bilmediği veya yanlış bildiği bir konudur. Biraz sonra sayacağımız belirtileri hissetiğiniz takdirde doktora gitmeniz gerekmektedir. Bu belirtiler; kalıcı baş ağrısı, ateş, kusma, ağrılı yutkunma, öksürük ve kalıcı nefes alma zorluğudur. Bu belirtiler zaman içerisinde geçmiyorsa, direkt olarak doktora gitmeniz gerekmektedir.

Grip Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Grip belirtileri, herkeste farklıdır. Bazı kişiler yoğun baş ağrısı çekerken, bazı kişiler de kas ve eklem ağrısıyla boğuşur. Durum böyle olunca grip ağrısına ne iyi gelir sorusu sorulur.

Grip yüzünden  çektiğiniz ağrılar, gün içinde bütün hareketlerinizi kısıtladığı için çok can sıkıcıdır. Ağrılar, düzenli olarak birkaç gün devam eder. Bu durumda ağrı kesici veya sıcak bir masaj iyi gelmektedir fakat en doğrusu doktora danışmaktır.

grip
grip
Gribe İyi Gelen Besinler

Mineral, vitamin ve antioksidan içeren besinler gribe iyi gelmektedir fakat kesinlikle fazla tüketilmemelidir. Her şeyin fazlası zarar sözünden yola çıkarak, günlük olarak sabah ve akşam tüketilmelidir. Hamileyseniz veya bitkisel ilaçlardan destek alıyorsanız, besinleri tüketmeden önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Zencefil Çayı

Burun akıntısı ve tıkanıklık için en iyi çaydır. Alerjik reaksiyonları azaltmakla kalmayıp boğaz ağrısına da iyi gelir. Terlemeyi arttırarak ateşin düşmesine yardımcı olur. Zencefil çayını hem taze hem de kuru zencefil ile hazırlayabilirsiniz. Ayrıca, zencefili yemeklerinize de dahil edebilirsiniz.

Ekinezya Çayı

Pek bilinmeyen çaylardan biridir ama gribe çok iyi gelmektedir. Öksürüğü giderir ve boğaz ağrısına iyi gelir. Bu çay ile vücudunuzun dinç olmasını sağlayabilirsiniz.

Gribe İyi Gelen Yiyecekler

Listemizde yer vereceğimiz yiyecekleri direkt olarak tüketebildiğiniz gibi çaylarını da yapabilirsiniz. C vitamini açısından zengin olan besinleri tüketmeniz, gribi daha hızlı atlatmanızı sağlayacaktır. Tavuk suyu, mandalina, meyve suyu, sebze çorbası, kuşburnu, adaçayı, balık, portakal ve limon gribe iyi gelen yiyecekler arasındadır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz