Ana sayfa Yaşam Kültür

Görsel Sanat Dalları

582
0
Görsel sanatlar dalları

Güzellik ve zevkle algılanan, görenlerde estetik algı uyandıran, çok geniş perspektife sahip olan sanatlardandır görsel sanat dalları. Bu terim ilk defa Fransızca da kullanılmıştır. Günümüzde klasik tarzdaki, görsel sanatla bağlantılı, motivasyon, sanat aşkı gerektiren çalışmalar sonucunda görsel sanat dalları olarak ifade ettiğimiz sanatlar oluşmuştur. Görsel sanat dalları hakkında bilgi verecek olursak; Tekstil, seramik, çini, boyama gibi sanatlar uygulamalı sanatlardandır diyebiliriz. Günümüzde icra edilen görsel sanatlar sadece resim ve heykelle kısıtlı olmayıp birçok çağdaş, modern sanat dalına ayrılıyor.

Görsel Sanat Türleri

Görsel sanat dalları isimleri oldukça çok söyleyelim, bazıları ise şöyle.Resim; hepimizin bildiği görsel sanat dallarından olup soyut, portre, natürmort, nü, figüratif gibi çeşitlere ayrılmaktadır. Heykel; büstler, anıt heykeller ve rölyef türlerine sahiptir. Fotoğrafçılık kendi içinde dallara ayrılmaz. Grafik ise; karikatür, illüstrasyon, manga, animasyon, çizgi film, amblem, grafik logo 3d yazılım çeşitlerine ayrılır.

En Yaygın Sanatlar Hangileridir?

Görsel sanat dalları ve açıklamaları hakkında bilgi edinelim. Süsleme sanatı; ebru, tezhip, hat, kalem işi, mozaik, el yazmaları, minyatür. Metal hammaddeye dayalı görsel sanat dalları; bıçakçılık, bakırcılık, telkari, demircilik olarak, topraktan yapılanlar; seramik, çini, çömlek olarak, hammaddesi ahşap, tahta olanlar; baston, asa, müzik aleti,semercilik, kaşıkçılık. Hammaddesi taş olanlar; lüle, oltu süs olmak üzere kendi içinde ayrılır. Görsel Sanat İlkeleri Ve Görsel Sanat Öğeleri Nelerdir?

Estetik özelliklere sahip sanat dalında ritim, görsel denge, şekil-zemin uyumu, zıtlıklar, odak noktası mutlaka bulunması gereken ilkelerdendir. Görsel sanatlar ise; leke, nokta, hacim, çizgi, doku, renk, biçim, ölçü gibi öğelerden oluşur.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz